Perheillallinen. Kuvat: Kari Sunnari
TEATTERI | Sakari Hokkasen Tampereen Työväen Teatterille ohjaama komedia onnistuu yllättämään kokeneenkin katsojan. Mikään ei ole ihan sitä, mitä ensin luulee.
”Auvo Vihro on patriarkkana erinomainen ja näytelmän kantava voima, oman salaisuutensa vankina.”
ARVOSTELU

Homma Ranskassa
- Ohjaus: Sakari Hokkanen
- Ensi-ilta: TTT:n Eino Salmelaisen näyttämö 2.9.2026
Patriarkka Paul-Henri eli PH (Auvo Vihro) on pyytänyt ystävänsä ja poliittisen neuvonantajansa (Samuli Muje) tilaamaan sijaisnäyttelijät perheillalliselle. Jokaiselle on jaettu oma roolikortti, jonka ohjeita tulee noudattaa.
Miksi moinen näytelmä, jonka käsikirjoitus leviää mestarin käsistä näyttelijöiden sekoittaessa pakkaa oikukkaasti? Sitä myös paikalle kutsutut näyttelijät ihmettelevät. Paul-Henrin perheen salaisuus on tarinan ydin tälle omituiselle illalliselle.
Päähenkilön elämän tragedia on lavastettu sijaisnäyttelijöiden kautta. Tytärtä esittävää (Emmi Kaislakari) oma rooli ei miellytä ja vaihtariksi hän haluaa miniän (Eriikka Väliahde) rooliin. Tuolileikki tuo lisää kierroksia näyttelijöiden epätietoisuuteen siitä miten edetään.

Auvo Vihro, Emmi Kaislakari, Pentti Helin ja Eriikka Väliahde.
Perheen poikaa Rikhardia esittää Pentti Helin, kun ensimmäinen (Hiski Vihertörmä) saa tarpeekseen. Samuli Muje PH:n ystävänä ja näyttelijän työn asiantuntijana yrittää pitää näytelmää jotenkuten kasassa, omintakeisin keinoin.
Roolit mukautuvat välillä näyttelijöiden omaan elämään ja ollaan näytelmässä näytelmän sisällä. Tilanteet vaihtuvat ja välillä suunniteltu näytelmä ei etene, kun näyttelijät eivät täysin ymmärrä kaiken tarkoitusta. Se luo kaikesta komediaa ja yllättäviä tilanteita. Mutta jottei spoilattaisi, ei tarinasta sen enempää.

Emmi Kaislakari ja Eriikka Väliahde.
Juonen kuljetus on ovelaa. Ensimmäisen jakson aikana rakentuu pohja toisen osan perheillallisen tunteiden vuoristoradaksi, jossa näytelty sekoittuu todelliseen sulavasti.
Homma Ranskassa on kertomus näyttelijän työn vaatimuksista, paineista, epävarmuudesta ja työtilaisuuksista. Se on myös kertomus manipuloinnista ja itsekkyydestä. Mikä on lopulta totta?

Eriikka Väliahde, Esme Kaislakari, Pentti Helin, Auvo Vihro, Samuli Muje ja Minna Hokkanen.
Auvo Vihro on patriarkkana erinomainen ja näytelmän kantava voima, oman salaisuutensa vankina. Kaikki näyttelijät näyttelijöinä sujahtelevat hyvin kaksoisrooleissaan, tai oikeastaan kolmoisrooleissaan.
Lavastus on nerokkaasti luotu tilavaksi huvilan puutarhaksi, josta siirtymät toisaalle toimivat luontevasti.
Näytelmä peilaa ihmisten välisiä suhteita myös oikeassa elämässä, ei vain näytelmässä.
Sakari Hokkanen debytoi onnistuneesti Tampereen Työväen Teatterissa tämän komedian ja draaman rajalla tasapainoilevan näytelmän ohjaajana. Omien sanojensa mukaan hän ihastui välittömästi teoksen juoneen, joka onnistuu yllättämään kokeneenkin katsojan. Siitä voi olla täysin samaa mieltä. Tarkkana pitää olla, kun moninaiset roolit näyttämöllä sekoittuvat.
Irmeli Heliö
Homma Ranskassa
- Käsikirjoitus: Gilles Dyrek yhteistyössä Eric Bu’n kanssa
- Suomennos: Reita Lounatvuori
- Ohjaus: Sakari Hokkanen
- Lavastesuunnittelu: Janne Vasama
- Pukujen ja naamioinnin suunnittelu: Marjaana Mutanen
- Valosuunnittelu: TJ Mäkinen
- Äänisuunnittelu: Niklas Vainio
- Rooleissa: Auvo Vihro, Pentti Helin, Minna Hokkanen, Emmi Kaislakari, Esme Kaislakari, Samuli Muje, Janne Kallioniemi, Hiski Vihertörmä, Eriikka Väliahde
Pohjoismainen kantaesitys Tampereen Työväen Teatterin Eino Salmelaisen näyttämöllä 2.9.2026. Esityksiä 31.12. asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Räsäsen tuotetakuu piti ehdottomasti kutinsa – arviossa Tampereen Teatterin Täydellinen lauantai
TEATTERI | Tampereella pyörii nyt tuplaten Zelleriä. Toinen on psykodraamaa ja toinen komediaa, mutta yhteistäkin löytyy.
Helsingin Juhlaviikkojen saksalaisteatterivierailu The Silence jäi laimeaksi
TEATTERI | Schaubühne Berlin -teatterin yhden miehen esitys on kronikka perheen historiasta ja sen aiheuttamasta kollektiivisesta ja yksilökohtaisesta traumasta.
Antti LJ Pääkkönen on täydellinen Tampereen Komediateatterin Tootsie-musikaalin päärooliin
TEATTERI | Ensimmäinen Komediateatterin Palatsin ensi-ilta perustuu Sydney Pollackin vuoden 1982 menestyselokuvaan. Antti LJ Pääkkönen ei jää toiseksi Dustin Hoffmanille.
Let’s party, sanoi Capuletin Julia – arviossa Helsingin Kaupunginteatterin & Julia -musikaali
TEATTERI | Max Martinin pophittejä pursuava musikaali näyttää Julian, joka ei riistänytkään henkeään, vaan alkoi elää omaa elämäänsä, tulevaisuuteen luottaen, tunteitaan ja kokemustaan jakaen.




