Heili Hannikainen, Maija Juuti ja Oskari Hanhikoski. Kuva: Ville Hautakangas
KONSERTTI | Moniulotteinen Ajan ääni -konserttisarja lähestyy yleisöä useasta suunnasta: uusimman musiikin lisäksi Tampere-talolla oli tarjolla paneelikeskustelu sekä valokuvanäyttely.
The Beginning of Time -konsertti Tampere-talon Pienessä salissa 28.10.2026.
Nykymusiikkiyhtye TampereRaw’n Ajan ääni -sarja jatkui keskiviikkona (28.10.2026) konsertilla, joka oli saanut nimekseen The Beginning of Time. Yhtyeen tuottajan ja viulistin Anna Angervon ideasta syntyneen konserttisarjan tavoitteena on ollut rakentaa siltoja nykymusiikin ja kuulijoiden välille sekä tuoda esiin paikallisia ja kansainvälisiä musiikkialan osaajia. Konsertti-iltoihin on kuulunut olennaisena osana kulttuurin pyörteisiin paneutuva keskustelutilaisuus. Keskiviikkona keskustelua kävivät Angervon lisäksi Anna-Kaisa Ikonen, Pilvi Kuitu ja Jüri Reinvere.
The Beginning of Time -konsertti keskittyi musiikin keinoin pohtimaan aikaa ja ajan kulumista sekä elämän kiertokulkua. Ohjelman taustalla heijasteli Olivier Messiaenin Aikojen lopun kvartetto. Konsertissa kuultiin kaksi kantaesitystä, Petri Niemisen Beasts of War alttoviululle, sellolle ja kontrabassolle sekä Esa Pietilän Quartet for the Beginning of Time viululle, sellolle, klarinetille ja pianolle.

Keskustelutilaisuudessa Tampere-talon Aulaklubilla Anna Angervo (vas.), Anna-Kaisa Ikonen, Jüri Reinvere ja Pilvi Kuitu. Kuva: Ville Hautakangas
* *
Niemisen Beasts of War liikkuu säveltäjän mukaan alkuhämärästä aina läsnä oleviin taisteluihin. Nieminen on teoksessaan vanginnut musiikiksi aikamme lohduttomuuden ja julman ristiriitaisuuden, mutta teoksessa on ainakin hitunen tilaa myös toivolle. Alttoviulun, sellon ja kontrabasson luoma tumma sointimaailma kuljettaa kuulijaa hauraista, pohdiskelevista sävelistä vakavan linjakkuuden kautta synkopoidujen rytmien ja liikkuvan energian keskelle. Vaikka musiikki on ajoin ankaraa ja leppymätöntä, se on koko ajan myös sulavaa ja liioittelematonta. Latautuneesta kantaesityksestä vastasivat teoksen tilanneet Heili Hannikainen ja Maija Juuti sekä Oskari Hanhikoski.
Messiaenin Aikojen lopun kvartetto sai konsertissa vastaparikseen Esa Pietilän ”Aikojen alun kvarteton” (Quartet for the Beginning of Time), jonka kokoonpano on sama kuin Messiaenin teoksen. Pietilän kvartetossa aikamme uhkakuvat ovat läsnä, mutta teoksessa välkähtelee myös valoa ja herkkiäkin tunnelmia. Ilmaisultaan tiivistä teosta maustavat muun muassa soitinten välinen kiivas aihelmapallottelu sekä pianon rooli, joka ensivaikutelman perusteella tuntuu elävän omassa ajassaan, kuin taustoja maalaillen.
Konsertin alkupuolella kuultiin myös uusimman säveltäjäsukupolven musiikkia, Eelis Uusivirran jousikvartetto Hetkien välissä (2026). Pienin muutoksin etenevä, herkkiä yksityiskohtia sisältävä, staattinen ja tiiviiksi rakennettu teos sai intensiivisen tulkinnan.
Konsertin loppupuolen avasi Outi Tarkiaisen klarinettikvintetto Sensory Flashbacks (Ajan aistit) (2024). Hurmaava ja sisällökäs teos sai sekä ajan että ajantajun katoamaan. Musiikki leijaili, lauloi, pisaroi, hälveni ja soi kvintetin käsissä elävästi ja vastustamattomasti. Kiehtova oli myös konserttia edeltäneessä paneelikeskustelussa avartavia kommentteja lausuneen ja tuoreita näkökulmia tuoneen Jüri Reinveren kvartetto viululle, sellolle, klarinetille ja pianolle (2022) joka kuultiin Suomen ensiesityksenä. Monisyinen teos liikkui soittajien käsissä luontevasti hetkestä, tunnelmasta ja tyylistä-toiseen.

Esa Pietilä, Jüri Reinvere, Anna Angervo, Petri Nieminen ja Eelis Uusivirta. Kuva: Ville Hautakangas
* *
Monipuolisen musiikkitarjonnan, antoisan keskustelutilaisuuden ja Ajan ääni -sarjaan liittyvän kiinnostavan valokuvanäyttelyn (3.11.2026 asti) lisäksi konsertista jäivät vahvana mieleen Anna Angervon sanat, joilla hän kiteytti illan ja koko konserttisarjan ainekset: ”Jos kulttuurilla on tulevaisuus, meilläkin täytyy olla tulevaisuus.”
Tätä tulevaisuutta TampereRaw’n hieno Ajan ääni -sarja on osaltaan ollut luomassa.
Kikka Holmberg
* *
TampereRaw
- Anna Angervo, viulu
- Oskari Hanhikoski, kontrabasso
- Heili Hannikainen, alttoviulu
- Ville Hautakangas, piano
- Maija Juuti, sello
- Eeva Oksala, viulu
- Janne Pesonen, klarinetti
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kansanmusiikin starat luonnon puolella – Nouse luonto -konsertti Tampere-talossa
KONSERTTI | Nouse luonto -projekti on jälleen kerran hyvä esimerkki siitä, että taiteilijoissa on voimaa ja uskallusta.
Maalaispoika ei ujostellut upeissa tiloissa: Mikko Alatalo vei aikamatkalle Komediateatterin Palatsissa
KONSERTTI | ”Puhu ilmaiseksi ja laskuta lauluista”, oli aikanaan Juice Leskisen suositus kansanedustajaksi valitulle Alatalolle. Ohje päti tähänkin iltaan.
Stephanie Childressin johtaman Tampere Filharmonian konsertissa soivat musiikin ja tekstin kiintoisat liitot
KONSERTTI | Tampere-talon Tulilintu-konsertissa kuultiin Britteniä, Stravinskia ja Mary Kouyoumdjianin Keep Your Eyes Open -teoksen maailmanensiesitys.
Helsingin Barokkiorkesteri liikutti vanhan musiikin ystävää – Kuningatar Kristiina 400 vuotta Musiikkitalossa
KONSERTTI | Konsertin johtajana oli viulisti Cecilia Bernardini, solistina sopraano Kateryna Kasper ja trumpetistina Miikka Saarinen.




