Kuva: Luis Sartori do Vale
TEATTERI | Ranskalais-suomalaisena yhteistyönä toteutettu Pyykki tarjoaa sellaista, mitä ei edes voisi kuvitella olevan mahdollista elävässä esitystilanteessa.
”Kun linko lisää kierroksia, on aika vaipua fantasiaan ja aloittaa seikkailu.”
ARVOSTELU

Pyykki
- Esiintyjät ja konsepti: Luis Sartori do Vale & Mira Ravald
- Esitykset: Cirko, Helsinki 12.–14.2.2026
Mykistävän kaunista.
Henkeäsalpaavan oivaltavaa. Vastaansanomattoman taidokasta.
Olen nähnyt paljon nukke- ja esineteatteria, mutta Pyykki on omaa luokkaansa.
Ranskalais-suomalaisena yhteistyönä toteutettu tarina kadonneesta sukasta on jotakin sellaista, mitä ei edes voisi kuvitella olevan mahdollista elävässä esitystilanteessa.
Olen itsekin tehnyt nukketeatteria, mutta tässä mennään kyllä levelille X visuaalisissa oivalluksissa ja taituruudessa.
Mukana onkin taikuuden konsultti, ilma-akrobatiaa, muodonmuutoksiin istuva musiikki ja ne hahmot, jotka ovat ensin puseroita ja pöksyjä, liinoja ja kravatteja ja sitten koko flora ja fauna, maan päällä, aavikoilla, viidakossa, savannilla ja meressä.

Hän ui ja liitää. Kuva: Luis Sartori do Vale
* *
Esitys on sanaton.
Mutta se kertoo niin paljon ja saa pohtimaan ihmisen taidokkuutta.
Jokainen meistä on taistellut pyykkiin hukkuvan toisen sukan kanssa.
Se vain katoaa. Tässä kadonnutta lähdetään jahtaamaan pesukoneesta.
Sukellus luukusta ja ollaan toisessa maailmassa.
Kun linko lisää kierroksia, on aika vaipua fantasiaan ja aloittaa seikkailu.
* *
Oi, mitä kaikkea se tuokaan tullessaan!
Vastaan tepsuttaa koiria, norsuja, rodeohevonen ja lohikäärme, liitää kala ja nainen, puhuu lakana ja nauraa farkut.
Tätä mielikuvituksen rikkautta ja pyykkäämisen loisketta!
Viekää tänne lapsenne ja menkää perheenne kanssa.
Uuden sirkuksen keskus tuo näitä timantteja tarjolle pari kertaa vuodessa.
Seuraavat Pyykin esitykset ovat lauantain (14.2.2026) jälkeen syyskuussa.
Anne Välinoro
Pyykki
- Esiintyjät ja konsepti Luis Sartori do Vale & Mira Ravald
- Hahmojen ideointi ja suunnittelu Helga Stentzel
- Valosuunnittelu Jere Mönkkönen
- Äänisuunnittelu Petteri Rajanti
- Taikakonsultti Kalle Nio
- Tuotanto WHS / Portmanteau
Esitykset Cirkossa Uuden sirkuksen keskuksessa Helsingin Suvilahdessa 12.–14.2.2026. Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Nelinpelistä ei kehity kunnon matsia – arviossa Kangasalan Kesäteatterin uutuus, jossa roolit on käännetty nurin
TEATTERI | Brittikomedia on parhaimmillaan hersyvää tilannehuumoria, mutta Kangasalla mennään liikaa väkisin yrittämisen puolelle.
Sekoilua potenssiin kaksi – Törnävän kesäteatterin Draculan sekopäiseen menoon on pakko samaistua
TEATTERI | Miika Murasen Seinäjoelle ohjaama Dracula on silkkaa kohellusta, mitä tietenkin komediakesäteatterilta odotetaankin.
Krapin kesäteatterissa pelataan ihmissuhteilla – arviossa Ranskalainen pyjama
TEATTERI | Keski-Uudenmaan Teatteri KUTin kesässä mennään ja lujaa nykyaikaan tuodun farssin kyydissä. Kuka pettää ketä ja kenen kanssa?
Harmony Sisters on vahvojen naisten tarina, joka kannattaa kertoa – arviossa Pyynikin kesäteatterin näytelmä laulavista sisaruksista
TEATTERI | Vera, Raija ja Maire Valtonen eivät olleet ainoastaan pehmeä-ääninen laulutrio, vaan äidin vahvistama päämäärätietoinen perhekvartetti.




