Kuva: Elävän Kuvan Keskus Elke ry
ELOKUVA | Luga Guadagninon ohjaama Queer on hitaasti etenevä samankaltaisten kohtausten jatkumo.
”Elokuvan kahdessa tunnissa ei varsinaisesti tapahdu paljoakaan.”
ARVOSTELU

Queer
- Ohjaus: Luca Guadagnino
- Pääosissa: Daniel Craig, Drew Starkey
- Ensi-ilta: 25.4.2025
Queer perustuu William S. Burroughsin samannimiseen, omaelämäkerralliseen romaaniin, joka kirjoitettiin vuonna 1953, mutta julkaistiin vasta vuonna 1985.
Entinen sotilas William Lee (Daniel Craig) viettää helppoa elämää Mexico Cityssä 1950-luvulla. Hän on sotaveteraani, joka ei puhu paljoakaan sotakokemuksistaan. Lee asuu ja oleilee kapakoiden ja hotellien täyttämässä kaupunginosassa.
Kaupunki on monen amerikkalaisen pakopaikka sodan jälkeen. Homoseksuaaleilla on omat kapakkansa. Puheet ovat kevyiden piruilujen ja kyselyiden lisäksi pohdintoja tulevasta.
William ihastuu nuoreen Eugene Allertoniin (Drew Starkey), joka on laivastosta erotettu sotilas. Hän saa sinnikkyydellä nuoren miehen mukaansa hotelliöihin. Joskus päivätkin kuluvat kapakoissa, samoja ihmisiä tavaten.
William Leellä on vakava ongelma huumeiden ja reseptilääkkeiden suhteen. Eugene yrittää auttaa lääkkeiden hankinnassa, mutta pysyy enimmäkseen pois huumekuviosta. Eugenellä on myös naispuolinen ystävä, josta William ei saa selvää onko tämä Eugenen ystävä vai rakastaja.
Ympäristössä elää ja oleilee paljon amerikkalaisia, itsensä karkottaneita, joiden elämä ei suju ilman nautintoaineita. Eugene harhailee muita vähemmän ja selvästi etsii varmempaa ja turvatumpaa elämää.
* *
William houkuttelee Eugenen matkalle Etelä-Amerikkaan, Ecuadoriin, kokeilemaan uusia asioita, mielen ja ruumiin puhdistamisa. Lääkäri, tohtori Cotter (Leslie Manville) antaa miehille yage-nimistä huumaavaa kasvia, jota kutsutaan myös ayahuascaksi. Tohtori väittää aineen puhdistavan ruumiin kaikesta ylimääräisestä ja antavan kyvyn elää toisin.
Viidakko on pelottava ja toisaalta suojaisa olotila, jossa kaikki on mahdollista. Tapahtumia johtaa Cotter, joka tietää mitä nämä ihmiset etsivät – hän uskoo kokemuksellaan voivansa jopa lukea heidän ajatuksiaan.
Tapahtumien taustalla soivat viime vuosikymmenten hitit Nirvanan, Princen ja Sinéad O’Connorin esittäminä. Kappaleet antavat kohtausten kuvituksille voimaa.

Kuva: Elävän Kuvan Keskus Elke ry
* *
Kohtaukset ovat hitaita ja samankaltaisia. Miehet etsivät jotakin, aineita, ihmisiä tai juoruja, joilla olisi merkitystä. Taustana ovat samat siistit kadut, joissa liikkuvilla ihmisillä on aikaa huomata ja tavata toisiaan.
Rooli on Daniel Craigille haastava ja erilainen. Hän kommentoi kaikki lakonisesti ja on samalla herkkä epävarmana rakastajana. Drew Starkey on rakkauden kohteensa roolissaan hiljainen ja arvaamaton.
Elokuvan kahdessa tunnissa ei varsinaisesti tapahdu paljoakaan. Ihmiset etsivät, vanhenevat ja keskustelevat enimmäkseen pinnallisesti. Samat asiat ja tapahtumat toistuvat hitaasti päivästä toiseen, samat ihmiset samoissa paikoissa pohtimassa samoja asioita.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Christopher Nolanin The Odyssey on koko järkäle elokuvaksi – Fantasiaa ja kuvauspaikkojen realismia
KIRJAT | Christopher Nolanin ensi-iltaelokuvaan kohdistuvat odotukset ovat olleet suuria kuin Assuanin pato.
Syntyvä elokuvataiteilija käyttää aineistona perhettään unkarilais-kanadalaisessa elokuvassa Blue Heron
ELOKUVA | Kerrontaratkaisuiltaan konstikas Blue Heron tekee vaikutuksen kuvauksellaan kasvamisesta ongelmanuoren perheessä.
Kunnon mättöä klassiseen Hongkong-tyyliin – arviossa ensi-iltaelokuva The Furious
ELOKUVA | Stunt-näyttelijänä ja action-koreografina työskennellyt Kenji Tanigaki on pistänyt kasaan elokuvan, jossa tappelupuoli toimii loistavasti.
Puretaanpa legendaa: sankari on vaihtunut murhiaan katuvaan ryöväriin elokuvassa The Death of Robin Hood
ELOKUVA | Sankarimyytti Robin Hoodista kuolee Michael Sarnoskin elokuvassa silmiemme edessä. Väsynyt vanhus sanoo vain tahtovansa jalon kuoleman.




