Minun elämäni, Ukraina! Näyttämökuva. Kuva: Ahmed Alalousi
TEATTERI | Helsinkiläisen OSIRIS teatterin tuottama näyttämöteos sai ensi-iltansa vuosi sitten, juuri sodan vuosipäivän kynnyksellä.
”En pysty unohtamaan, vaikka täällä ei ole sotaa.
Sota on minussa. Se jäi kiinni minuun, meihin. Meihin kaikkiin.
En osaa olla täällä, rauhassa.”
Nämä ajatukset ohjaaja ja käsikirjoittaja Liisa Isotalo tallensi haastatellessaan ukrainalaisia marjanpoimijoita kesällä 2023 ja 2024.
Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan tulee helmikuussa kuluneeksi kolme vuotta. Helsinkiläisen OSIRIS teatterin tuottama näyttämöteos Minun elämäni, Ukraina! sai ensi-iltansa vuosi sitten, juuri sodan vuosipäivän kynnyksellä. Teos tuo näkyväksi sotaa paenneiden naisten tarinoita ukrainalaisten ja suomalaisten teatterintekijöiden kertomina.
Minun elämäni, Ukraina! -dokumenttiteatteriesitys sisältää lauluja, musiikkia ja tanssia. Se kertoo ukrainalaisten tarinoita sitkeydestä, pelosta, rohkeudesta, syyllisyydestä ja hyvän elämän etsinnästä.

Kuva: Ahmed Alalousi
Näyttämöllä nähdään ukrainalaisia ja suomalaisia teatteritaiteen ja musiikin ammattilaisia: näyttelijät Anastasiia Redchuck, Ljubov Yanchukevich, Cécile Orblin, Laura Hänninen ja Anna Murtola. Koreografina on Vitalii Podhursky, kuvat ja videot on ottanut Ahmed Alalousi, äänisuunnittelu on Lasse Turusen. Kokonaiskonseptin on käsikirjoittanut ja ohjannut Liisa Isotalo.
Dokumenttiteatteriesitys kiertää teattereissa helmi–maaliskuussa. Teoksesta nähdään viisi esitystä: Espoon Sellosalissa 26.2.2025 klo 19, Turun kaupunginteatterissa 3.3. klo 18.30, Kokkolan kaupunginteatterissa 5.3. klo 19 sekä kaksi esitystä Joensuun kaupunginteatterissa 7.3. klo 18 ja 8.3. klo 14. Esitys on sekä suomeksi että ukrainaksi.
Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Let’s party, sanoi Capuletin Julia – arviossa Helsingin Kaupunginteatterin & Julia -musikaali
TEATTERI | Max Martinin pophittejä pursuava musikaali näyttää Julian, joka ei riistänytkään henkeään, vaan alkoi elää omaa elämäänsä, tulevaisuuteen luottaen, tunteitaan ja kokemustaan jakaen.
Neljä taitavaa näyttelijää ja vinksahtanut komedia aloittaa Porin Rakastajat-teatterin 35-vuotisjuhlavuoden
TEATTERI | Lúna – hetki kauneudelle kertoo pariskunnasta, joka on eroamassa kahdentoista yhteisen vuoden pääteeksi.
Työviksen tyttö antaa tärpit syyskaudelle 2026 – teatterivinkit eri puolilta Suomea!
TEATTERI | Syksyn lähestyessä on aika paljastaa, mitä esityksiä intohimoinen teatteriharrastaja Katja Hirvonen eli Työviksen tyttö toivoo ensi kaudella näkevänsä.
Komediateatteri lähtee syksyyn kahden ison salin taktiikalla – Palatsi-näyttämön avaa iki-ihana Tootsie
TEATTERI | Entinen Palatsiteatteri tunnetaan nyt Komediateatterin Palatsina. Siitä tulee alkavasta syksystä lähtien ”Comédie Mansen” toinen iso sali Lapintien päänäyttämön lisäksi.




