Tootsie. Kuva: Harri Hinkka
TEATTERI | Tampereen Komediateatterin syksy tarjoaa komediallisten esitysten lisäksi jännitystä, kun Lapintien päänäyttämölle tuodaan hittituote Hildur. Ohjelmistossa on mukana entiseen tapaan myös stand upia ja musiikkia.
Sari Harsu, teksti
Tampereen Komediateatterin syksy tuo mukanaan kaksi isoa uutuutta. Hämeenkadun Palatsinäyttämöllä saa ensi-iltansa musikaalikomedia Tootsie (22.8.2026). Pääosaa eli Michael Dorseya ja sen myötä Dorothya näyttelee Antti L. J. Pääkkönen. Michaelin kämppäkaverina bunkkaa Aku Sajakorpi.
Komediateatterin Päänäyttämön syysuutuus on Satu Rämön romaanisarjan ensimmäiseen osaan perustuva Hildur (18.9.2026). Hildurina nähdään Petra Ahola ja Jakobina Antti Tiensuu. Muut näyttelijät esittävät useita eri rooleja.
Hildurin ohjaaja Panu Raipia kertoo, että esitys ei ole sama kuin Turun Kaupunginteatterin Hildur eikä tarina ole sama kuin televisiosarjan Hildurissa.
– Komediateatterin Hildur on uskollinen kirjalle. Tästä tehdään jännittävä, trillerimäinen – saturämömäinen, mutta jännittävämpi kuin kirjasta, Raipia lupaa.
Komediateatterissa lauletaan ja lennetään
Ennen syksyn uutuuksia tuodaan Terveisiä Ruikonperältä. Jaakko Tepon jalanjäljissä kulkevat Antti Heikkinen ja Ilja Teppo, jotka toimittavat Komediateatterin Päänäyttämölle Jaakko Tepon parhaat tarinat ja rallit. Ensi-ilta on helmikuun 27. päivänä.
– Ainakin Hilma ja Onni kuullaan, Ilja Teppo vihjaa tulevan esityksen sisällöstä.
Kesäksi Päänäyttämölle lennähtää koko perheen satuseikkailu, Astrid Lindgrenin Katto-Kassinen, jossa esiintyvät Suomen Teatteriopiston näyttelijät. Ensi-ilta on 9. toukokuuta.
– Tulkaa katsomaan, miten lennetään! houkuttelee esityksen ohjaaja Emilia Pokkinen.

Komediateatterin porukkaa päänäyttämöllä. Kuva: Sari Harsu
Komediaa lapsille ja aikuisille
Suurten ensi-iltojen ohessa Komediateatterin syksyyn kuuluvat Tää on ihan perheestä -komedia parisuhteesta ja perhearjesta, Kontio & Parmas -sarjasta ponnistava Sirkka show – K18 vierailevine koomikkoineen sekä Sirkku Peltolan kirjoittama ja ohjaama komedia Mummun saappaassa soi fox.
Lapsille suunnattuja esityksiä ovat Ti-Ti Nallen Rytmiretki -konsertti sekä Tatun ja Patun ihmeellinen joulu -näytelmä. Tatun ja Patun touhut huvittavat kyllä aikuisiakin, mutta oletettavasti hieman ronskimpaa aikuishauskuutusta tarjoaa Akun ja Iiron pikkujoulushow.
Komediateatterin syysohjelmistossa on mukana myös burleskia, stand upia, musiikkia ja mentalismia.
Muusta kevään ja kesän ohjelmistosta voi lukea Tampereen Komediateatterin sivuilta.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tänä kesänä Komediateatteri naurattaa hurmaavalla farssilla – Täydelliset häät lähtee lentoon jo ensimmäisestä kohtauksesta
TEATTERI | Robin Hawdonin tunnetuin teos Suomessa on farssi Älä pukeudu päivälliselle. Panu Raipian ohjaama Täydelliset häät on käsikirjoittajan komedioista esitetyin.
Pirkanmaan kesäteatterit ’26: Harmony Sisters, Viulunsoittaja, Kuumia aaltoja, Katri…
TEATTERI | Tästä koosteesta pääset tutustumaan kaikkiin yli 30:een Pirkanmaalla kesän aikana esitettävään kesäteatteriesitykseen.
Mitä ovat audition, ensemble, understudy ja swing? Näyttelijä Pekko Hirvonen kertoo
HENKILÖ | Näyttelijäksi valmistuva Pekko Hirvonen taitaa näyttelijäntyön, laulun ja tanssin lisäksi myös alan ammattitermistön.
Yleisön pyynnöstä: Tukkateatterin Melkein ihmisiä jatkaa toisen kesän Amurin museokorttelissa
TEATTERI | Amurin museokorttelissa lämpiää pian kesä 1935. Työläiskorttelin pihapiirissä eletään arkea, tehdään töitä, riidellään, rakastetaan ja ryypätään.




