Täällä Pohjantähden alla pyörii Kansallisteatterissa. Kuva: Nico Backström
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Maija Kääntän listalla on televisioviihdettä ja teatteritaidetta.
1
Noin kuusi–seitsemän Täällä Pohjantähden alla -näytelmää nähneenä uskallan sanoa, että Lauri Maijalan ohjaus Kansallisteatterille on persoonallista ja vaikuttavaa teatteria.
Edellinen mestariteos Pohjantähdestä oli Juha Malmivaaran ohjaus Lahden kaupunginteatterille vuosina 2017–2018.
Lauri Maijala on yksi persoonallisimpia ohjaajia ja näyttelijöitä Suomessa juuri nyt. On rohkeaa ryhtyä tekemään teatteria klassikosta, suomalaisen kirjallisuushistorian perusteoksesta. Maijalalta ei puutu rohkeutta tehdä tai sanoa ohjaustensa kautta.
Väinö Linnan kirjasarja on sovitettu hyvin. Alun tapahtumat esitetään yksityiskohtaisesti, perheet, luokkayhteiskunnan eriarvoisuus, kunkin hahmon elämänvaiheet. Lavalla koetaan yhteiskunnan vaatimukset ja muutokset, sota ja lopulta rauha.
Kaikki näyttelijät ovat hyviä rooleissaan, Otto Rokka (Akseli), Wenla Reimaluoto (Elina) ja Helmi-Leena Nummela (Aune) suorastaan loistavia. Aksa Korttilan Elma Laurila on elävä esimerkki ajan naisesta, joka osaa vaatia. Juha Varis ja Katariina Kaitue ovat Salpakarin pariskunta. Tiina Weckströmin Alma Koskela jää hänkin mieleen päällimmäiseksi.
2
Task on draamasarja, jossa huumekauppiaat ja FBI:n agentit ovat yhtä onnettomia niin elämässä kuin työssään. Sarja piirtää monipuolisia henkilökuvia, joissa ei säästellä ketään ja toivotaan parasta.
Kolme miestä ryöstelee rahapulassaan huumekauppiaiden koteja. Kun yksi ryöstäjistä kuolee, toisille jää käsiin pieni poika. FBI:n agentin vaimo on kuollut ja hänen jälkeläisensä kärsivät toisistaan.
Task on taitavasti tehty poliisisarja, joka on yhtä lailla perhe-elämän draamaa. Pääroolissa nähdään Mark Ruffalo, Martha Plimpton, Tom Pelphrey, Emilia Jones ja Silvia Dionicio.
Task HBO Max -suoratoistopalvelussa.
3
Moni on nähnyt ja kuullut kirjamessuilla esiintyvien kirjailijoiden haastatteluja. Ne ovat yleensä mukavia juttutuokioita haastattelijan ja kirjailijan välillä. Kirjailija kertoo leppoisasti kuulumisia ja uuden kirjan syntyhistoriaa. Tarkoituksena on myydä kirja nimikirjoituksen kera mahdollisimman monelle kuulijalle.
Joskus käy niin, että haastattelija tuntee kirjailijan liian hyvin. Seuraa kysymyksiä, jotka ruotivat kirjailijan elämää ja hän kirjoittamiaan teoksia turhankin tarkasti.
Suomen Komediateatterin näytelmässä Kirjamessut – eli haastattelu joka menee päin helvettiä kirjailija Mikael Taustajoki yrittää selittää kaiken parhain päin, koska odottaa Finlandia-palkintoa. Kirjamessut on hauska ja osin tragikoominenkin kuvaus kohtaamisesta, josta tulee toisenlainen kuin oli alun perin tarkoitus. Hauskaa on katsojilla ja kuuntelijoilla, ei niinkään haastattelijalla tai kirjailijalla. Kari Hotakainen tuntee asiat, joista kirjoittaa.
Näyttelijät Ria Kataja ja Pekka Strang ovat mestareita ja Anna Dahlman on ohjannut tekstien kaikkien nautittavaksi.
Esityksiä Helsingin Linnanmäen Peacock-näyttämöllä 23.11. asti.
4
Television musiikkiohjelmat ovat olleet pitkään hiukan mitäänsanomattomia, paitsi klassisen musiikin konsertit. Elämäni Biisi -ohjelma on yllättänyt positiivisesti ensimmäisestä lähetyksestä alkaen.
Tällä hetkellä käynnissä on sarjan seitsemäs kausi. Jaksoja nähdään lauantaisin vielä lokakuun ja marraskuun ajan.
Vuosina 2023 ja 2024 ohjelmassa nähtiin myös klassisen musiikin erikoisjaksoja, samoin Vexi Salmen ja Vesa-Matti Loirin muistolle tehdyt spesiaalit.
Erittäin hyvä valinta juontajaksi on Katja Ståhl, nainen joka ei yritä miellyttää ketään mutta josta suurin osa katsojista tykkää.
Elämäni Biisin orkesteri on yksi maan parhaita, johtajanaan Kalle Torniainen. Laulajat ovat monipuolisen musiikin taitajia. Mukana ovat olleet muun muassa Diandra Flores, Arja Saijonmaa, Irina, Jarkko Ahola, Pepe Willberg, Tero Vesteinen ja Suvi Teräsniska, uusimpina joukkoon ovat liittyneet Markku Aro, Henri Piispanen ja Johanna Rauma.
Vieraista yllättävimmän kappalevalinnan itselleni on tehnyt teatterintekijä Juha Hurme, jonka Elämäni Biisi oli Respect Aretha Franklinin laulamana. Kunnioitan valintaa!
Vesku Loirille omistetussa jaksossa Martti Suosalon esittämä Kohtalokas samba oli kokovartalotaidetta ja versio yhtä hyvä kuin Veskun aikoinaan esittämä.
Elämäni biisi Yle Areenassa.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (18.5.2026): Sueye Park, Pähkinäsaari 1323, Zoya Sheftalovich, Surupuseroiset, Laibach
Pasi Huttunen on kuunnellut musiikkia ja EU-aiheista uutispodcastia.
Parasta juuri nyt (15.5.2026): Soul-spesiaali!
Eija Niskanen on seikkaillut Korean tasavallan eli Etelä-Korean pääkaupungissa, Soulissa.
Parasta juuri nyt (12.5.2026): Karamellipaperit, Leena Krohn, Eeva Kilpi, Etelä-Karjala, taidelainaamo
Petra Lukkari on ajatellut suosikkimakeisia, matemaattisia olioita, jaettuja unia ja rajattomuuden aikaa.
Parasta juuri nyt (11.5.2026): Piilosana, mikrosesongit, Kirjavinkit, Guàn Dàn, tortillalätyt
Mikko Saari on voittanut Suomen mestaruuden, nauttinut keväästä, taittanut lehteä, pelannut korttia ja tehnyt itse tortillalättyjä.




