Mielensäpahoittaja Ola Tuominen ja poika Jere Riihinen. Kuva: Kati Eskola
TEATTERI | Viikinsaaren kauden aloittaa musiikkinäytelmä Vanhoja poikia. Heinäkuussa on Mielensäpahoittajan sekä Tatun ja Patun vuoro.
Kati Eskola, teksti
Viikinsaaren kesäteatteri panostaa isosti kesään ja tuo näyttämölle kolme eri esitystä. Kauden aloittaa musiikkinäytelmä Vanhoja poikia (4.6.20204), joka sai ensi-iltansa Tampereen Työväen Teatterissa vuonna 2018 ja on kiertänyt sen jälkeen ympäri Suomen jo lähes sadan esityksen verran. Perheen pienemmille suunnattu Tatu ja Patu pihalla -esitys palaa ohjelmistoon 14.7.
Kesän uutuus on vuorossa 4.7., kun Suomen Kiertueteatterin johtaja Janne Jämsä tuo näyttämölle Tuomas Kyrön kirjan pohjalta sovittamansa ja ohjaamansa kantaesityksen Iloisia aikoja, mielensäpahoittaja.
Miksi Mielensäpahoittaja kannattaa mennä katsomaan? Ohjaaja Janne Jämsä kertoo, että näytelmä tiivistyy elämän ja kuoleman kysymysten äärelle ja antaa samastumispintaa monelle ikäryhmälle. Näytelmä on keveä mutta koskettava ja nostaa esiin sukupolvien ristiriitaisuuksia lämpimällä tavalla.
Poikaa näyttelevän Jere Riihisen mielestä näytelmä on vilpitön ja sopii ihan jokaiselle, joka pitää draamaa sisältävästä komediasta. Hän uskoo, että etenkin vannoutuneet Mielensäpahoittaja-fanit ilahtuvat näkemästään, mutta rohkaisee muitakin hyppäämään reippaasti Viikinsaareen tuovaan laivaan.
Riihinen on varma, että viimeistään tamperelainen konkarinäyttelijä Ola Tuominen sulattaa paatuneimmankin teatterikatsojan sydämen. Tuomisen muistamme talvelta Tampereen Työväen Teatterista koskettavasta Äiten roolista Sirkku Peltolan teoksessa Reikäleipä. Nyt Ola on saanut riisua peruukkinsa ja mekkonsa ja vaihtaa ne Mielensäpahoittajan tavaramerkiksi muodostuneeseen karvahattuun. Muissa rooleissa näyttelevät Maija Andersson ja Maiju-Riina Huttunen.
Lisätietoja Viikinsaaren kesäteatterin esityksistä täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tampereella ensi-iltansa saanut Hybristofilia palasi kaupunkiin viiden vuoden jälkeen – kaipasi syvyyttä
TEATTERI | Tampereen Työväen Teatterin residenssiohjelmaan kuulunut true crime -esitys vieraili Legioonateatterissa. Esityksen ikä alkaa näkyä.
Tanskalaiselokuvan pohjalta tehty ooppera järkyttää ja vaikuttaa – arviossa Kansallisoopperan Festen
OOPPERA | Festen on tiivis ja intensiivinen yhden vuorokauden kuvaus vakavaraisen perheen pinnan alle sukelluksesta, totuudenkieltämisestä ja sivuunkatsomisesta.
Haapajärven Elvis pelastui ja elää – arviossa Lahden kaupunginteatterin kantaesitys
TEATTERI | Haapajärven Elvis avautuu moneen suuntaan. Se kertoo myös suurista unelmista, jotka vaikeuksienkin jälkeen voivat toteutua.
Neljän voimakkaan naisen tarinat niputetaan taidokkaasti yhteen – arviossa Louhiteatterin Korkojen kopinaa
TEATTERI | Korkojen kopinaa nostaa esiin merkityksellisiä naisrooleja 20 vuotta täyttävän enolaisen Louhiteatterin historiasta.




