Kuva: Riihimäen teatteri
TEATTERI | Mika Nuojuan tähdittämässä farssissa Pauliina Hukkanen, Joonas Kääriäinen ja Jukka Rasila esittävät liki 30 roolia kompuroimatta.
”Ällistyttävän suuri osa ihmisistä tarvitsee nykyisin apua mitä typerimpiinkin asioihin, miksi ei siis myös luopumiseen.”
ARVOSTELU

Helppo ero
- Ohjaus: Pekka Laaksonen
- Ensi-ilta: Riihimäen kesäteatteri 5.6.2025
Helppo ero -näytelmä kertoo Mika Laaksosta (Mika Nuojua), joka haluaa eroon kaikesta ja kaikista, mahdollisesti myös vaimostaan. Hän on eroterapeutti, jolla on kyllä neuvoja, mutta ne eivät tunnu auttavan ihmisiä pääsemään eroon toisistaan, mieltymyksistään, pakkomielteistään, vihastaan tai roinastaan.
Mikan suuri haave on myydä firma ja muuttaa Uuteen-Kaledoniaan, joko yksin tai, jos vaimo haluaa, niin hänen kanssaan. Kiireen keskellä Mika ei näytä ehtivän myydä firmaansa eikä rahastamaan asiakkaitaan tarpeeksi. Kiusaksi tulee vielä varaston seinään ilmestynyt likaläiskä, jota ei saada pois siivoojan, maalarin, sähkömiehen eikä kymmenen muun ammatti-ihmisenkään avulla.
Näyttelijöistä Mika Nuojua saa keskittyä omaan rooliinsa, mutta kolme muuta (Jukka Rasila, Pauliina Hukkanen, Joonas Kääriäinen) tekevät vauhdikkasti noin 30 roolia, parhaimmillaan muutamassa kymmenessä sekunnissa.
Pöhköfarssina Helppo ero on täydellinen. Henkilöhahmot ovat aidon oloisia alojensa ammattilaisia tai tuttuja hahmoja jokaisen naapurustosta. Toisaalta eipä tässä maailmassa enää tarvitsekaan keksiä erikoisia valittajahahmoja, heitä kyllä löytyy jokaisen elinpiiristä.
Ammattiauttajana Mika Laakso on juuri niin kekseliäs kuin voisi kuvitella eroterapeutin olevan. Kaikki sanonnat ja konstit ihmisten älyttömyyksien lopettamiseksi ovat käytössä.
Helppo ero on ajankohtainen näytelmä. Ällistyttävän suuri osa ihmisistä tarvitsee nykyisin apua mitä typerimpiinkin asioihin, miksi ei siis myös luopumiseen.
Muutenkin näytelmässä pyöritään nykyihmisen taitamattomuuksien kimpussa. Ammatti-ihminen toisensa jälkeen saapuu korjaamaan pienen likaläiskän seurauksia. Ja kaikki maksaa paljon.
Jukka Rasilan jokaisella hahmolla on erikoinen puhetyyli, liukas liikunta ja teräviä mielipiteitä muista ihmisistä. Rasilan äänekkäitä hahmoja ovat muu muassa erikoisviiksinen Metallica-fani, kunto-ohjaaja ja pornoileva porari.
Pauliina Hukkasen rooleina ovat Mikan hillitty ja tietäväinen vaimo, Kaija Koota rakastava hevirokkarin vaimo, Mikan firmaa ostava Nieminen ja mustasilmäinen Amanda, laatikonhaltija. Yksi Hukkasen hahmonvaihdoista oli luultavasti nopein koskaan näkemäni.
Joonas Kääriäinen osaa hänkin liikkua liukkaasti ja matkia taitavasti. Hänet nähdään niin Paavo Väyrysenä, monenlaisina remonttimiehinä kuin matkatoimiston myyjänä. Kääriäisen liikunta ja puhe ovat selkeitä ja hänellä on muiden tapaan taito naurattaa nauramatta itse.
Reippaan räiskyvän puvustuksen on suunnitellut Satu Vihavainen.
Näytelmää on esitetty aikaisemmin samalla porukalla Mikkelin kesäteatterissa, joten näyttelijöiden kokemus näkyy ja kuuluu.
Maija Kääntä
Helppo ero
- Käsikirjoitus Satu Rasila, Mikko Kouki, Arto Valkama
- Ohjaus Pekka Laasonen
- Lavastussuunnittelu Ami Laukkanen
- Pukusuunnittelu Satu Vihavainen
- Tarpeisto Mari Heinonen
- Äänisuunnittelu Leevi Heinonen
- Pääosissa Pauliina Hukkanen, Joonas Kääriäinen, Mika Nuojua, Jukka Rasila
Ensi-ilta Riihimäen kesäteatterissa 5.6.2025. Esityksiä 9.8. asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Täydelliset häät ovat juuri niin farssi kuin sen pitääkin olla – arviossa Tampereen Komediateatterin ensi-ilta
TEATTERI | Panu Raipia on onnistunut toteuttamaan Robin Hawdonin menestysnäytelmän riemukkaaksi kaaokseksi tähtikaartinsa kanssa.
Sivistävää ja sivaltavaa kahden näytelmän voimin – arviossa Teatteri-iltojen Akseli Gallen-Kallelan kootut teokset ja Napa
TEATTERI | Valkeakosken Teatteri-iltojen näytelmät saavat teatteriin myös heitä, jotka eivät siellä yleensä käy.
Lempeä ja lämmin tarina ystävyydestä ja luonnosta – arviossa Siuron Koski-Teatterin Havu ja Neulanen
TEATTERI | ”Esitystä oli kiva katsoa. Se ei ollut yhtään liian jännittävä. Siinä oli hauskoja tyyppejä ja ne tanssivat hauskasti.” – Max 6v.
Astrid Lindgrenin Katto-Kassinen on maailman paras veättelijä – arviossa Komediateatterin ensi-ilta
TEATTERI | Iki-ihana Katto-Kassinen valloittaa Komediateatterin päänäyttämön koko kesän ajaksi. Nimiroolissa kujeilee Olivia Tiainen.




