Kuva: Flokvocals
LEVYT | Monen on varmasti helppo ottaa glögilasi käteen, kietoutua vilttiin ja samaistua näiden laulujen viesteihin. Exille ja nyxillekin annetaan anteeksi.
Flok: Sydäntalvi (Flokvocals, 2025).
Ensin oli Rajaton, sitten tuli Club for Five ja monta muuta. Tänä syksynä joukkoon liittyi lauluyhtye Flok, joka julkaisi esikoislevynsä marraskuussa.
Sydäntalvi-levyllä (Flokvocals, 2025) kuullaan pääasiassa aivan uutta joulumusiikkia. Lähes kaikki kappaleet ovat yhtyeen omia sävellyksiä, sanoituksia ja sovituksia.
Useimmin toistuvat tekijänimet ovat Lilja Lundén (sopraano) ja Maija Laurinsilta (altto). Flokissa laulavat myös sopraano Liisa Kivinen, tenorit Wiljami Miettunen ja Joel Bonsdorff sekä bassot Juho Laasanen ja Matti Korhonen.
Flok voitti Tampereen Sävelen lauluyhtyekilpailun kesäkuussa 2023 Vahvistetut yhtyeet -kategoriassa – ensimmäisenä kotimaisena yhtyeenä lähes 20 vuoteen. Yhtyeen taiteellisen tuotannon viimeisenä lukkona toimii laulumusiikin monitoimimies Jussi Chydenius.
Flok ilmoittaa vaatimattomasti haluavansa olla ”suomalaisen a cappellan seuraava sensaatio”. No, tuliko Sydäntalvesta sellaista?
* *
Koko paketti toimii
Flokin seitsemän omaa uutta joululaulua ja mukaan liitetyt kaksi sovitusta tunnetuista joululauluklassikoista muodostavat hienon kokonaisuuden.
Musiikki kuulostaa kauttaaltaan raikkaalta, tuoreelta ja hyvin esitetyltä. Levyn äänitys, editointi, miksaus ja masterointi ovat ammattityötä. Yksittäisten laulajien äänet ja niiden sävytkin on eroteltu tarkasti esille, ja yhtyelaulun koko voimakin pääsee loistamaan kaikessa loistossaan.
Kuulija kiittää, kuten myös erinomaisten kauniista levypaketista ja sen mukana kulkevasta laulujen tekstivihkosesta.
Flokin musiikin selvä kohderyhmä ovat heidän kaltaisensa kolmi-nelikymppiset kaupunkilaiset, joilla on jo hieman elämää ja sen kuoppia takana. Kappaleissa haikaillaan erolasten perään (Kaunein joulu), hierotaan rauhaa puolisojen välille (Lumi) ja annetaan exille ja nyxille anteeksi (Joulurauha).
”Anteeksi menneistä sanasodista/ uneen asti itketyistä illoista/ Hyvää joulua!/ Anteeksi torjutuista puheluista/ ja unohdetuista kiitoksista/ Hyvää joulua!”
* *
Sopivan pieniä tarinoita
Rauhoittumisen, sovun ja hiljaa olemisen tarpeet ovat jouluna yhteisiä, liittyy juhla-aikaan sitten uskonnollisia ulottuvuuksia tai ei. Ja taitaa olla ensimmäinen kerta, kun joululaulun riimityksiin pääsevät mukaan Korkeasaaren karhutkin (Mustikkamaa).
Flokin laulumusiikki ei syleile koko maailmaa, vaan kertoo henkilökohtaisia ja ihmisen kokoisia pieniä tarinoita. Monen on varmasti helppo ottaa glögilasi käteen, kietoutua vilttiin ja samaistua näiden laulujen viesteihin.
Levyn päättävät Jouluyö, juhlayö ja Maa on niin kaunis ovat Maija Laurinsillan ja Wiljami Miettusen sovituksia. Niissäkin ote on nuorekas ja valoisa. Maa on niin kaunis vie erityisen kaikuisaan ja hämyisään joulutunnelmaan – vaikka ulkona ei olisi kiteenkään verran lunta.
Kari Pitkänen
kari.pitkanen(at)kulttuuritoimitus.fi
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Ghosts On TV postrockailee komeasti – arviossa Iridescent
LEVYT | Helsinkiläisyhtyeen kolmas albumi yhdistelee post rockin, shoegazen ja taiderockin maailmoja hallitulla jännitteellä.
Social Distortion palasi levytyskantaan 15 vuoden jälkeen – arviossa Born To Kill
LEVYT | Kalifornialaisen punk rock -yhtyeen biisikynä on tallella, samoin tarttuva karheus.
Levykatsaus: Joni Ekman, M. I. Laine & Sortumavaara, Smaragdi, Lintudisko, Fleur
LEVYT | Jani Tuovinen kuunteli kolme seiskatuumaista ja kaksi digisingleä. Kotimaista satsia höystää herkku Hollannista.
Suuria syvyyksiä pienten pintojen alla – arviossa Väinö Karjalaisen Birch Bark Letter
LEVYT | Väinö Karjalaisen ”environmental music” -teos Birch Bark Letter koostuu yhdeksästä pienestä ambient-teoksesta, jotka ammentavat vaikutteensa luonnosta.




