Tony Halme (1963–2010). Kuva: Danish Bear Productions / Yle
ELOKUVA | Tony Halmeesta kertovassa dokumentissa mennään isku iskulta ja komeasti leikaten nyrkkeilevän kansanedustajan huippuhetkiin ja katkeriin kohtauksiin.
”Puoluetoverien, avustajien, managerien ja vaimon tuumailut asettavat ihmisveturia tuon tuosta raiteilleen.”
Nyt on kova.
Viikinki (2022), dokumentti lihasalan monialayrittäjästä, kansanedustaja Tony Halmeesta (1963–2010) onnistuu siinä missä Halme itse jäi puolitiehen. Maailman isoimmaksi mieheksi halunnut lauttasaarelaiskakara kasvaa legendaksi suomalaisessa julkisuudessa. Halme itse jäi koukkuun julkisuuteen kansanedustajapäivinään ja piti ”mauton läppä kerran kuussa” -tahdilla kannattajansa lämpimänä ja muut ainakin valveilla.
Isätön, alkoholistiäidin esikoinen oppi itsepuolustuksen jalot taidot jo kouluaikoina, koulukiusattuna.
Kehonrakennuksen 17-vuotiaiden suomenmestari tiesi, että vain kroppa ratkaisee. Muu tulkoon perässä.
Vuodet Yhdysvalloissa ja Japanissa vapaapainin ammattilaisena, Viikinkinä ja Ludvig Borgana, koulivat jätistä esiintyjän. Seurasi kymmenkunta elokuvarooliakin.
* *
Harva on tullut ajatelleeksi, eikä teatterikriitikko ainakaan, että Halme oli myös näyttelijä ja muusikko, lopulta kirjailija, laulaja ja estradinahka.
Reilut 16 000 ääntä sinkauttivat Halmeen vuoden 2003 eduskuntavaaleissa kansakunnan kaapin päälle muutenkin kuin lihasmassana.
Suu ei vielä ollut muotoutunut uuteen rooliin ja sammakkoja lenteli. Tarja Halonen, silloinen presidentti, tuli leimattua lesboksi samassa jonossa, kun Halme ihmetteli tuoretta kansanedustajuuttaan.
Halme ja Timo Soini pääsivät samaan aikaan eduskuntaan perussuomalaisten lupauksista. Soini joutui sittemmin selittelemään hölösuisten kansanmiestensä mokia työkseen.
Ja niin hyvää työtä Soini teki, että kasvatti kannattajilta jytkyn ja oman puheenjohtajuutensa.
* *
Halme-dokumentissa mennään isku iskulta ja komeasti leikaten Halmeen huippuhetkiin ja katkeriin kohtauksiin.
Draamaahan mies itsestään rakensi. Se oli välttämätöntä, että kontakti lähiöiden ihailijoihin säilyi. Nämä lukivat iltalehtien kansista Tony-päiväkirjaa. Tony, on se kova, pitää meidän puolta.
Pitikö? Tonyn nopea ja iskevä tyyli ei sopinut eduskuntaan. Jos hän olisi tehnyt perusteltuja aloitteita, ymmärrystä varmaan olisi riittänyt. Mutta linkkuveitsitaktiikka, menoksi ja huutaen, ei toimi parlamentissa.
Sitten kun huumeet astuivat arkeenkin, kisoissahan niillä pidettiin kivut kurissa, ote herpaantui lopullisesti.
Kati-vaimo ei jaksanut arvaamatonta ja päihteitä napsivaa miestään ja tiet erosivat vuonna 2005.
Alamäki oli sinetöity. Mies, jolle aseet, lihakset, huumeet ja läppä loivat turvan, ei onnistunut ihmissuhteissa. Lapsena menetetty luottamus kasvatti panssarin, jonka läpi ei hevin isketty.
Vankilakeikat, sairaalajaksot ja sairaseläke tekivät tehtävänsä. Halmeesta tuli nobody, jolle ei baarissa tarjottu.
Itsetuhoinen käytös johti lähtöön 8.1.2010 omassa kodissa. Jumala ei auttanut viimeisessä ratkaisussa.
Viikinki on neutraali, journalismin keinoin ja arkistomateriaalia nokkelasti lainaten koostettu henkilökuva. Puoluetoverien, avustajien, managerien ja vaimon tuumailut asettavat ihmisveturia tuon tuosta raiteilleen.

Kuva: Danish Bear Productions / Yle
* *
Christer Markusasin vilpittömyydessään kiehtova ystäväpersoona on dokumentin suola. Mutta hänpä nyrkkeileekin lauseensa loppuun.
Perussuomalaisten hillitön nousu viimeaikoina saa dokumentista hyvän vastaäänen. Mistä kaikki alkoikaan? Tarvittiin lihaa ja älämölöä, että äänestäjä Korsossa heräsi.
Halla-ahon filosofisuuden ymmärtämiseen tarvitaankin jo vähintään toisen asteen yhtälön hallintaa.
Anne Välinoro
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Dardennen veljekset tekevät fiktiota kuin dokumenttia – arviossa ensi-iltaelokuva Nuorena äidiksi
ELOKUVA | Belgialaisten ohjaajaveljesten draamaelokuvassa tutustutaan nuoriin äiteihin ja pariskuntiin uuden elämän kynnyksellä.
Pyhiinvaellusmatka menneisyyteen – arviossa espanjalainen ensi-iltaelokuva Romería
ELOKUVA | Carla Simonin omakohtainen draama ei tarjoa onnellista loppua eikä anna katsojalle selityksiä kaikkeen. Jokainen saa sen mitä elokuvan henkilöt haluavat ilmaista sanomisillaan.
”Paholaisen shakkilauta” Pyreneillä houkuttelee esoteerikkoja – arviossa suomalaisdokumentti Zone
ELOKUVA | Ufoja, aaveita, okkultismia. Neljä pientä ranskalaiskylää kätkee sisälleen laajan skaalan salaisuuksia ja esoteerista historiaa.
Ohjaaja Nadav Lapid ruhjoo Yes!-elokuvallaan Israelia häijysti, irvaillen ja hauskastikin
ELOKUVA | Uusi israelilainen elokuva ärsyttää, suututtaa ja viihdyttääkin – ehkä. Sitä kaikkea on Yes!





