Satu Silvo ja Idalilja Raipia. Kuva: Harri Hinkka
TEATTERI | Robin Hawdonin tunnetuin teos Suomessa on farssi Älä pukeudu päivälliselle. Panu Raipian ohjaama Täydelliset häät on käsikirjoittajan komedioista esitetyin.
”Olennaista on ymmärtää mitä farssi on ja miten se eroaa komediasta.”
Irmeli Heliö, teksti
Tampereen Komediateatterin Panu Raipia on jälleen löytänyt kesään vauhdikkaan farssin. Farssin, jossa paikkakäsitys on tässä ja nyt, kuten pitääkin.
– Kaksi tuntia eteenpäin ilman aikahyppyjä. Ei katsota menneisyyteen eikä tulevaisuuteen vaan tarina menee vääjäämätöntä loppua kohti, kohti alttaria, Täydelliset häät -näytelmän ohjaaja sanoo.
– Olennaista on ymmärtää mitä farssi on ja miten se eroaa komediasta.

Pia Piltz, Jere Riihinen, Sinikka Salminen, Aku Sajakorpi, Satu Silvo ja Idalilja Raipia. Kuva: Harri Hinkka
* *
Käsikirjoittaja Robin Hawdonin tunnetuin teos Suomessa on farssi Älä pukeudu päivälliselle, joka pohjautuu löyhästi Marc Camolettin komediaan Ranskalainen pyjama. Täydelliset häät on Hawdonin komedioista maailmanlaajuisesti esitetyin.
Hawdon on tunnettu myös teatteriohjaajana sekä näyttelijänä, hän on ollut ehdolla jopa James Bondin rooliin. Roolin vei kuitenkin Roger Moore. Ehkä hyvä niin, Robin Hawdonille riitti enemmän aikaa kirjoittaa hyviä näytelmiä.

Aku Sajakorpi, Sinikka Salminen ja Jere Riihinen. Kuva: Harri Hinkka
* *
Täydelliset häät alkaa katastrofilla, kun sulhanen (Jere Riihinen) kokee elämänsä shokin. Bestmanilla (Aku Sajakorpi) riittää kiireitä hääjuhlan pelastamiseksi. Häävieraita alkaa saapua parhaimmissaan juhlapaikalle. Ovillakin on merkittävä rooli, ne avautuvat ja sulkeutuvat tiiviiseen tahtiin. Siivoojaparkakin (Sinikka Salminen) joutuu kaiken keskelle. Tilannetta ei mitenkään helpota paikalle liihottava anoppi (Satu Silvo).
Luvassa on vauhdikasta menoa ja monenmoisia käänteitä. Täydelliset häät lähtee lentoon jo ensimmäisestä kohtauksesta ja matkan varrella riemukkaaseen menoon liittyvät morsian (Idalilja Raipia) ja tuntematon vieras (Pia Piltz).

Takana Panu Raipia, Jere Riihinen ja Aku Sajakorpi, sohvalla Sinikka Salminen, Pia Piltz, Idalilja Raipia ja Satu Silvo. Kuva: Irmeli Heliö
* *
Pia Piltz on ensimmäistä kertaa Komediateatterissa lainassa ja on viihtynyt hyvin hersyvän farssin pyörteissä. Satu Silvolle komediateatteri on tuttu näyttämö ja hän onkin hurmannut katsojia viime kauden Yllätysvieras-komediassa (lue arvio), joka jatkuu vielä syyskauden.
– Viime kesänä ajattelin, että kun on tämä aika, jolloin Eurooppa on sodassa ja talousasiatkin ovat haastavia ja persiillään, tuntuu kuin toistaisin itseäni. Oletin, että se kaikki olisi tähän kesään mennessä korjaantunut, mutta eipä olekaan ellei suorastaan pahentunut. Eli nyt jos koskaan on aika riemulle ja naurulle, Raipia sanoo.
Täydelliset häät Tampereen Komediateatterissa. Ensi-ilta 6.6.2026. Esityksiä 8.8. asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Viha repii kostajankin palasiksi, mutta onpa se komeaa katsottavaa! Arviossa Tampereen Teatterin Monte-Criston kreivi
TEATTERI | Tampereen Keskustorin teatteritaloon tuotu Monte-Criston kreivin uusi näytelmäsovitus on ohjaaja Antti Mikkolan käsialaa.
Tunteet heitetään nurkkaan, totesi Siiri Angerkoski, kun näyttelijä Pinja Hahtola alkoi herkistellä
TEATTERI | Riihimäen Teatterin ja Teatteri Avointen Ovien yhteistuotanto suomalaisesta elokuvalegendasta vierailee Tampereen Teatterissa.
Vahvat suomalaiset naiset raivaavat tietään – arviossa Järjen ja tunteen tyttäret
TEATTERI | Valkeakosken kaupunginteatterin näytelmässä kuljetaan 1900-luvun vaihteen sortokaudesta Suomen ensimmäisiin eduskuntavaalehin saakka.
Kulkurin sydämessä soivat sekä ilot että murheet – arviossa Helsingin Kaupunginteatterin Nauravan kulkurin tarina
TEATTERI | Vesa-Matti Loirin elämään perustuva näytelmä kertoo taiteilijasta, joka saa lähes kaiken muun paitsi mielenrauhan.




