HeBon johtaja Aapo Häkkinen (kolmas vasemmalta) ja solistikunta. Kuva: Eeva Tiisala
OOPPERA | Vanhaan taruun ja osin vanhaan testamenttiinkin perustuva libretto kulki synkästä alusta valoisaan loppuun, jossa lähes kaikki kokivat, mikä voima rakkaudella voi olla.
W.A Mozart: Idomeneo konserttiversiona. Helsingin Barokkiorkesteri (HeBo). Mari Eriksmoen, sopraano. Tuomas Katajala, tenori. Anna Lucia Richter, mezzosopraano. Siobhan Stagg, sopraano. Zürcher Sing-Akademie, kuoro.
Musiikkitalo hehkuttaa omilla kotisivuillaan Idomeneo-oopperaa seuraavasti: ”Mozartin ylittämätön mestariteos on vuoden oopperatapaus”. Ken sen näki ja koki 10. marrakuusta voi vilpittömästi yhtyä ylisanoihin.
W. A. Mozart sävelsi Idomeneon 25-vuotiaana. Libreton teki Giambattista Varesco, ja ensiesitys oli Münchenissä 29.1.1781. Oopperan orkesteriosuus on erittäin rikas ja runsas, mutta kuitenkin nautittavaa kuunneltavaa alusta aina erinomaisen pitkään loppusoittoon. Se oli kuin lyhyt sinfonia kaiken muun hyväksi.
Kaikella muulla tarkoitan erinomaisia solisteja. Tuomas Katajalan ääni Idomeneona oli ensiluokkaisen taipuisa. Hän esitti dramaattisesti isähahmoa, joka velloi niin velvollisuudessaan kuin rakkaudessaan omaan poikaan Idamanteen (Anna Lucia Richter). Tämä oli rakastunut Iliaan (Mari Eriksmoen). Juoneen kuului, että oopperan raivotar Elettra (Siobhan Stagg) rakasti myös ja havitteli armaakseen Idamantea ja lauloi siitä iskevästi.
Hieman sotkuinen tarina ei kuitenkaan mennyt koomiseksi, siitä pitivät huolen orkesterin ja kuoron täysipainoiset osuudet. Oopperan kuluessa saattoi tunnistaa tuttuja sävelkulkuja Mozartin myöhemmistä teoksista, kuten Figaron häistä ja Cosi fan tuttesta. Se ei häirinnyt vaan teki esityksestä vielä nautittavamman.
Idomeneo jatkoi Helsingin Barokkiorkesterin HeBon sarjaa Suomessa harvoin esitetyistä ja kuulluista oopperoista.
Jukka Kallio
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tampereen pianokilpailu huipentui finaaleissa kuultuihin tuoreisiin pianokonserttotulkintoihin
KONSERTTI | Tampereen kolmannen pianokilpailun finaali hemmotteli pianokonserttojen ystäviä.
Ryan Wigglesworth sytytti Tampere Filharmonian loistoon – Unia ja goottilaisia näkyjä Tampere-talossa
KONSERTTI | Kapellimestari Ryan Wigglesworthin muusikkous välitti tamperelaisille korkeaa brittiläistä laatua Oxfordista.
Viulisti Iidamari Ahonen ja TASO sujuvassa vuoropuhelussa Sibeliuksen viulukonserton vaiheissa
KONSERTTI | Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO aloitti keväisen minikiertueensa Tampereelta. Jean Sibeliuksen ja Leevi Madetojan musiikista koostuneessa konsertissa solistina soitti viulisti Iidamari Ahonen.
Kyllä se vistottaa, josko joku kymäränä kyhjöttää – Yöpuolia-kuoroteos vei tuntureille ja tarinoihin
KONSERTTI | Yöpuolia-suurkuoroteoksen esityspaikkaa ei kerrottu etukäteen yleisölle. Kulttuuritoimituksen Maarit Saarelainen ja Mikko Vattulainen astuivat rohkeasti bussiin.