Ahopelto & Engeström. Kuvat: Otto Virtanen / Tammi
KIRJAT | Yrittäjyysoppaita on ilmestynyt pilvin pimein, vaan suomenkielistä startup-opasta ei ole markkinoilla aikaisemmin näkynyt.
”Teos edellyttää, että yrittäjäksi aikovalla on perustiedot liiketoiminnasta, skaalautumisesta, rahoitusmahdollisuuksista ja startup-ekosysteemistä.”
ARVOSTELU

Jyri Engeström & Timo Ahopelto: Startup-käsikirja
- Kuvittanut Linda Saukko-Rauta.
- Tammi, 2025.
- 310 sivua.
Yrittäjyydessä on monta erilaista tyyppiä; pienyrittäjä, yksinyrittäjä, itsensätyöllistäjä, perheyrittäjä, franchsingyrittäjä. Startup-yrittäjyys eroaa ”tavallisesta” yrittäjyydestä ennen kaikkea siinä, että startup tähtää nopeaan kansainväliseen kasvuun ja skaalautumiseen, usein digitaalisilla tuotteilla tai palveluilla.
Tavallinen yrittäjyys voi keskittyä vakaaseen, paikalliseen liiketoimintaan. Startup perustuu usein uuteen ideaan, jolla ei ole valmiita markkinoita ja jossa kokeillaan erilaisia liiketoimintamalleja. Tavallinen yrittäjä rakentaa yleensä ennustettavampaa ja vakiintuneempaa liiketoimintaa.
Eipä Startup-käsikirja (Tammi, 2025) olekaan tavanomainen yrittäjäopas, sillä se oikeastaan edellyttää, että yrittäjäksi aikovalla on perustiedot liiketoiminnasta, skaalautumisesta, rahoitusmahdollisuuksista ja ennenkaikkea startup-ekosysteemistä. Teos myös edellyttää, että lukija on perillä monista liiketoimintaan ja johtamiseen liittyvistä käsitteistä ja terminologiasta.
Siksi voidaan syystä kysyä, onko todella järkevää jakaa teosta e-versiona toisen asteen kolmannen vuoden oppilaille. Selvempi kohderyhmä olisi toisen tai kolmannen vuoden korkeakoulu- ja yliopisto-opiskelijat.
Timo Ahopelto ja Jyri Engeström ovat kokeneita startup-yrittäjiä ja sijoittajia. Ahopelto on perustanut ja myynyt menestyksekkään terveysteknologiayrityksen, ja toimii nyt sijoittajana Lifeline Venturessa. Se antaa hänelle hyvät näkymät rahoitukseen, kasvuyritysten vaiheisiin ja yritysten johtamishaasteisiin. Engeström on yksi mikroblogi Jaikun perustajista, nykyinen yrittäjä ja sijoittaja.
Yhdessä kaksikko tarjoaa käsikirjassaan omaan kokemukseensa perustuen paitsi teoreettista tietoa, myös realistisia ja käytännöllisiä neuvoja siitä, miten startup aloitetaan, miten rahoitus järjestetään, miten kasvua johdetaan ja mitä sudenkuoppia tulee välttää.
Miki Kuusi ja Wolt ovat vahvasti mukana esimerkkeinä Startup-käsikirjassa. Wolt on Suomen merkittävimpiä startup-menestystarinoita. Se kasvoi nopeasti kansainväliseksi teknologiayritykseksi, yksisarviseksi, ja juuri sellaiseksi kuin monet startupit pyrkivät.
Miki Kuusi on suomalaisen startup-ekosysteemin keskeinen hahmo. Hän on Woltin perustaja ja yksi Slushin alkuperäisistä tekijöistä, joten hänellä on käytännön kokemusta hyperkasvusta ja näkemystä startup-kulttuurin rakentamisesta.
Woltilla menee metatason alustayrityksenä hyvin, mutta miten menestyvät Woltin lähetit? On uskomatonta, että jonossa läheteiksi Woltille on 20 000 ihmistä! Kiistaa on ollut siitä, ovatko lähetit työsuhteessa vai yrittäjiä. Korkein hallinto-oikeus on toukokuussa 2025 tehnyt päätöksen, että lähetit ovat työsuhteessa. Wolt itse katsoo heidän olevan yrittäjiä ja on hakenut päätöksen purkua. Wolt on tämän jälkeen alkanut rekrytoida myös työsuhteisia lähettejä.
* *
Startup-käsikirja on luettava ja Linda Saukko-Rautan piirroksin kuvitettu. Puutteena voidaan pitää, että käytettyä englanninkielistä terminologiaa ei ole käännetty tai määritelty. Seuraavissa painoksissa voisikin kirjan lopussa olla jotain sanastoterminologiasta. Myöskään lähdeviittauksia ei ole sen paremmin kuin lähdeluetteloakaan.
Joku voi tietysti kysyä, pitääkö niitä käsikirjassa ollakaan. Kyseessähän ei ole tieteellinen tai teoreettinen opus, vaan kätevä hands-on-opas.
Jukka Kallio
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Rasputin heilui kuin Elon Musk ja johdatti hallitsijasuvun valtansa loppusuoralle – arviossa Rasputin ja Romanovien tuho
KIRJAT | Antony Beevorin teos risupartaisesta ja palavasilmäisestä siperialaismunkista saa lukijan hellittämään kahvoista ja tempautumaan tarinaan mukaan.
Tytön kesässä yksityinen muuttuu universaaliksi – arviossa Annie Ernaux’n Tytön tarina
KIRJAT | Jokainen on joskus ollut 17–18-vuotias. Annie Ernaux kuvaa pelkistetyllä tavallaan tytön kokemuksia samastuttavasti ja koskettavasti.
Kirurgi lentää oligarkin luo – arviossa Reese Witherspoonin ja Harlan Cobenin Lähti ilman hyvästejä
KIRJAT | Näyttelijän ja kirjailijan yhteisromaani on omistettu lääkäreille ja sairaanhoitajille, jotka työskentelevät sota-alueilla ja muissa vaikeissa paikoissa ympäri maailmaa.
Hirviön nahoissa – arvioitavana John Wiswellin Sinusta teen pesäni
KIRJAT | Kertomus oudosta hirviöstä yhdistelee elementtejä kauhusta, romanttisesta fantasiasta, roolipelien maailmasta ja kansantarinoista moderniin tapaan.




