Kuva: Finnkino
ELOKUVA | Vanessa Casswillin elokuvassa kaikki on suurta, osin sattumaa ja seurauksia selvitellään tai yritetään unohtaa.
”Tulee tunne, että olen nähnyt tämän elokuvan monta kertaa aiemmin, vuosikymmeniä sitten.”
ARVOSTELU

Muistoja hänestä
- Ohjaus: Vanessa Casswill
- Ensi-ilta: 13.3.2026
Amerikkalaisen menestyskirjailijan Colleen Hooverin kirjasta sovitettu Muistoja hänestä -elokuva on kuvaus parisuhteen mahdollisuuksista, siitä kun vaaditaan paljon ja annetaan vähän.
Kenna (Maika Monroe) saa seitsemän vuoden vankeustuomion kuolemantuottamuksesta auto-onnettomuudessa, jossa hänen sulhasensa Scotty (Rudy Pankov) kuoli. Tapahtumassa on muutakin, mutta se selvitetään myöhemmin.
Kun Kenna vapautuu vankilasta, hän palaa kotikaupunkiinsa. Hänen toiveensa on saada tavata tyttärensä Diem (Zoe Kosovic). Ensimmäinen muistutus kotiin palatessa on tien reunassa oleva muistoristi Scottyn kuolemasta.
Kenna ei saa tavata tytärtään ja parantaa elämäänsä baarissa. Baarin omistajana on NFL-pelaajana rahansa tienannut Ledger (Tyriq Withers), josta tulee Kennan rakastaja. He yrittävät pitää suhdetta salassa, missä on omat haasteensa. Molemmilla on sen verran salaisuuksia, että luvassa on ongelmia. Ledger ei tiedä kaikkea Kennasta eikä Kenna sitä, että Ledger on Diemin varaisä.
Kaikki on osin sattumaa ja niiden seurauksia selvitetään tai yritetään unohtaa. Välillä palataan aikaan ennen vankilaa.
* *
Kennan lapsen Diemin huoltajana ovat Scottyn vanhemmat Patrick (Bradley Whitford) ja Grace (Lauren Graham). He eivät halua lapsen tapaavaan äitiään.
Elokuvassa tarjoillaan väliin tunnelmakuvaa, jolla ei ole muuta roolia kuin pysäyttää tarina ja näyttää kaunista maisemaa ja onnellista parisuhdetta. Silloin, kun onnea näytti olevan ja sen luultiin riittävän yhteen elämään.

Zoe Kosovic ja Tyriq Withers. Kuva: Finnkino
* *
Näyttelijöistä Maika Monroe osaa olla kärsivä, pätevä ja vaativa. Bradley Whitford ja Lauren Graham toimivat kuten isovanhempien pitää ja osaavat myös luopua periaatteistaan. Tyriq Withers on jokamies, jolle kaikki käy.
Elokuvan suurin ongelma on, että näemme vakavasti otettavien aikuisten elämästä tarinan, josta jää latteat tunnelmat. Tulee tunne, että olen nähnyt tämän elokuvan monta kertaa aiemmin, jo vuosikymmeniä sitten.
Kirjailija Colleen Hooverin kirjoista on aikaisemminkin tehty elokuvia, kuten Se päättyy meihin (2024; lue arvio) ja Ainoastaan sinä (2025; lue arvio). Niissä käsitellään paljolti samankaltaisia parisuhteiden ja perhesuhteiden ongelmia.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Voimatonta tuohtumusta someyhtiön tietoisesta vihalla rahastamisesta – arviossa The Social Reckoning
ELOKUVA | Aaron Sorkinin elokuvasta on puhuttu kuudentoista vuoden takaisen The Social Networkin jatko-osana, mutta pikemminkin se on rinnakkaisteos.
Keittiössä oppii niin elämästä kuin tiskaamisesta – arviossa Anthony Bourdainin elämään pohjautuva Tony
ELOKUVA | Matt Johnsonin ohjaaman draamaelokuvan pääosassa nähdään uransa alkuvaiheessa oleva kaikentietävä nuori kokinalku.
Oppiiko nainen käyttäytymään paremmin kun hänet suljetaan pois yhteiskunnasta? Arviossa Kerro kaikille
ELOKUVA | Alli Haapasalon Seilin saarelle sijoittuva elokuva perustuu Katja Kallion romaaniin. Amanda ei suostu muuttumaan kiltiksi ja kiitolliseksi.
Häpeää karkuun Ruotsiin – arviossa Pirjo i Sverige
ELOKUVA | Lauri Nurksen ohjaamassa ja Pirjo Heikkilän käsikirjoittamassa komediassa jälkimmäinen lähtee tutustumaan länsinaapureihimme.




