Kuvat: Into Kustannus / Karl Nordlund
KIRJAT | Nova-ryhmän ensimmäisen tarinan käynnistää poliisin saama kirje, jonka mukaan kaikki on jo nyt myöhäistä eikä pelastusta ihmiskunnalle löydy.
”Dahl on suurista pohjoismaisista dekkarikirjailijoista se, jolla on todellisin pohja tarinoissaan.”
ARVOSTELU

Arne Dahl: Pahan piirissä
- Suomentanut Kari Koski.
- Into, 2024.
- Sivut 396.
Suuryrityksen johtaja Alf Stiernstöm kaahaa autollaan Uppsalan ulkopuolella, ohitellen muita keskisormi pystyssä. Hän menettää komean BMW:nsä hallinnan, ajaa rypsipeltoon ja auto räjähtää. Poliisin ensimmäinen arvio tapahtumasta on, että se on onnettomuus.
Melkein samaan aikaan toisaalla tapahtuu toinen räjähdys liikeyrityksen tiloissa. Mies on saapunut avaamaan pakettia, joka on toimitettu paikalle. Poliisin epäilykset heräävät.
Samaan aikaan toisaalla luontoa rakastava ja teknologiaa vihaava entinen poliisi Lukas Frisell on palaamassa yhteiskuntaan, siihen itseänsä tuhoavaan. Hän näkee merkit siitä, että joku tai jotkut yrittävät vaikuttaa väkivallalla yritysmaailman johtajiin. Tekijöiden tunnus on kaksi ympyrää sisäkkäin.
Frisellin erakoitumisen taustalla on vuoden 2008 tapahtuma: rikas mies tappoi ja hautasi vaimonsa, jonka poliisit löysivät vasta kun naisen älypuhelin oli paikannettu. Se on liikaa operaatiota johtaneelle Frisellille. Hän oli jo poliisina teknologian vastainen – ihmistä ei saa alistaa sen orjaksi.
Kolmas räjähdys tapahtuu Tukholmassa.
Poliisien Nova-ryhmää johtava Eva Nyman saa henkilökohtaisen kirjeen, joka varoittaa ihmiskuntaa tuhoamasta maailmaa. Kirjeen mukaan kaikki on jo nyt myöhäistä eikä pelastusta ihmiskunnalle löydy.
Eva Nymanin kirjeen sanoma palauttaa menneisyyteen ja kollegaansa Friselliin. Hän kutsuu pomonsa pyynnöstä tutut kollegat ryhmäänsä: nopeaälyisen Shabir Sarwanin, raamikkaan blondin Annika ”Ankka” Stoltin, atleettisen perheenisän Anton Lindbergin sekä Sonja Rydin, johon voi luottaa, erimielisyyksistä huolimatta.
Onko kirje kannanotto ihmisten tekemiin suuriin virheisiin niin yhteiskunnassa kuin henkilökohtaisissa elämissään? Johtolankana poliisit pitävät lausetta: ”Ja ennen pitkää helvetinsali täyttyy kauhusta”.
Eva ja kumppanit aloittavat rikollisten etsimisen poliisikollegan entisen vaimon ja ystävän haastatteluilla.
* *
Arne Dahl kirjoittaa usein ja tarkasti yhteiskunnan luomista ongelmista, rikoksista ja niiden seurauksista.
Pahan piirissä (suom. Kari Koski; Into, 2024) on synkillä kuvilla kerrottu tarina. Lukijana ongelma on siinä, että kaikki tarinan vivahteet, teknologia ja rikokset, ovat tuttuja ja ehdottomasti mahdollisia. Suurin osa niistä on jo toteutunut oikeassa maailmassa, tavalla tai toisella.
Arne Dahlin henkilöt ovat uskottavia ja jokaisen näkökulma tapahtumiin ja ratkaisuihin mahdollinen. Jännitystä riittää ja se tihenee tapahtumien edetessä.
Dahlin vahvuus on ajankohtaisuus, hänen kykynsä häiritä lukijaa vaihtoehdoilla. Hän osaa käyttää yllätyksiä ja sitoo lopullisen tarinan nerokkaasti yhteen.
Arne Dahl on suurista pohjoismaisista dekkarikirjailijoista se, jolla on todellisin pohja tarinoissaan. Hän toimiikin oikealla nimellään myös tutkijana, kriitikkona ja toimittajana.
Maija Kääntä
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kuvitettua historiaa Suomen pohjoisimmasta linnasta – arviossa Ilpo Koskelan Oulun linna
KIRJAT | Sarjakuvamainen kerronta yhdistyy lastenkirjallisuudesta tuttuihin näyttäviin kuviin ja tietoteksteihin Ilpo Koskelan teoksessa.
Kaunis romaani pohjoisen murteella – arviossa Mattias Timanderin Metsä ei sinusta lähde
KIRJAT | Hieno romaani kodin ja oman itsensä etsimisestä ja rohkeudesta tehdä sen mukaan, mikä parhaalta tuntuu.
Jukka Itkosen unenomaiset tarinat askarruttavat – arviossa Viisikko kuusikossa
KIRJAT | Viisikko kuusikossa sisältää 14 lyhyttä kertomusta. Kokonaisuutta voisi luonnehtia kokoelmaksi absurdeja unenomaisia tarinoita.
Juhani Koivisto toimitti Sibeliuksen varhaiset kirjeet suomeksi – arviossa Nyt alkaa elämän todellisuus
KIRJAT | Yleisölle saatavilla oleva suomenkielinen Sibelius-aineisto täydentyi nk. Hämeenlinna-kirjeillä.







