Matthew Halls. Kuva: Tampere Filharmonia
MUSIIKKI | Tampere Filharmonian ja Tampere-talon syyskauden ohjelmisto tuo esiin laulun ja ihmisäänen ulottuvuuksia yhdistettynä orkesterin tuottamaan musiikkiin.
”Oopperagaalassa esiintyvät loistavat kansainväliset tähdet, sopraano Karita Mattila ja baritoni Tommi Hakala.”
Marjatta Honkasalo, teksti
Tampere Filharmonian ja Tampere-talon syyskauden ohjelmisto tuo esiin laulun ja ihmisäänen ulottuvuuksia yhdistettynä orkesterin tuottamaan musiikkiin. Teema nousee Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlavuodesta, mutta näkyy myös Filharmonian muussa ohjelmistossa.
Tästä hyvänä esimerkkinä on kauden avauskonsertti torstaina 3. syyskuuta. Tuolloin vuorossa on Filharmonian taiteellisen johtajan, ylikapellimestari Matthew Halls’n Sibelius-sarjaa jatkava Kullervo.
– Sain taannoin RSO:n intendentiltä Tuula Sarotieltä lahjaksi RSO:n levytyksen Kullervosta. Hän arveli, etten tuntisi tätä Sibeliuksen teosta entuudestaan. CD:n kuuntelusta lähtien olen ollut teoksen lumoissa, Halls tunnustaa.
Kullervon solisteina ovat sopraano Johanna Rusanen-Kartano ja baritoni Ville Rusanen, ja kuoro-osuudet laulavat Tampereen Filharmonisen Kuoron ja Tampereen Oopperan kuoron mieslaulajat sekä Pirkanpojat.

Johanna Rusanen-Kartano. Kuva: Heikki Tuuli
Puistokonsertti uhmaa myrskyä
Jo ennen Kullervoa on ohjelmassa perinteinen puistokonsertti Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta. Ohjelmassa on oopperan helmiä tenori Tuomas Katajalan tulkitsemana. Viimevuotista myrskyä yritetään torjua valitsemalla ohjelmistoon myrskyisiä teoksia, naurahtavat Halls ja Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo.
Matthew Halls jatkaa Filharmonian ylikapellimestarina vielä kevääseen 2027. Tämän viimeisen kautensa ohjelmistossa hän on tyytyväinen siihen, että syyskaudella pääsee esiin useita naissäveltäjiä, mutta myös kapellimestareita.
– He ovat nykyisin hyvin kiireisiä, joten oli ilo saada heitä myös Tampereelle.
Naissäveltäjistä voisi mainita yhdysvaltalais-armenialaisen Mary Kouyoumdjianin, jonka Filharmonian tilausteos saa maailmanensiesityksen 25. syyskuuta. Kapellimestarina on tuolloin ranskalais-brittiläinen Stephanie Childress. Konsertissa esitettävässä Stravinskyn Tulilintu-sarjassa solisti on sopraano Marjukka Tepponen.
– Myös Lotta Wennäkosken Flounce on kiinnostavaa saada ohjelmistoon. Se sai aikoinaan erinomaisen vastaanoton BBC Promseilla, Eija Oravuo iloitsee.
Flounce kuullaan 27. marraskuuta, kun ohjelmistossa on muuten varsin tuttuja klassisen musiikin helmiä, Griegin pianokonsertto ja Tšaikovskin 5. sinfonia. Orkesteria johtaa nuori portugalilainen Miguel Sepúlveda ensimmäisellä Tampere-vierailullaan. Uusi tuttavuus on myös Bournemouthin sinfoniaorkesterin vierailevana kapellimestarina toimiva Chloé Van Soeterstède.

Santtu-Matias Rouvali. Kuva: Ville Hautakangas / Tampere Filharmonia
Toivottuja vieraita, etenkin Santtu-Matias Rouvali
Filharmonian kunniakapellimestari Santtu-Matias Rouvali on aina tervetullut johtamaan Tampere Filharmoniaa. Hän johtaa joulukuussa kaksi konserttia (17.12. ja 18.12.), joissa kummassakin on sama ohjelmisto.
– Hän on valinnut tällä kertaa ohjelmistoon Mahlerin 1. sinfonian, ”Titaanin”. Hän ei ilmeisesti ole aiemmin johtanut Titaania, joten on kiinnostavaa kuulla, millainen hänen tulkintansa on, Halls ennakoi.
Rouvalin johtamissa konserteissa kuullaan myös rakastettu Tšaikovskin viulukonsertto, jonka solistina on monia palkintoja voittanut Alena Baeva.
Myös kapellimestarilegenda Mario Venzago on aina toivottu vieras. Kauneuden kosketus -konsertissa 30. lokakuuta kuullaan Suomen-ensiesityksenä Venzagon Ulisse sekä harvoin kuultu Brahmsin Nänie, laulu kuorolle ja orkesterille Friedrich Schillerin tekstiin. Iltaa täydentää Mendelssohnin 5. sinfonia ”Uskonpuhdistus”.
Toivottujen vieraiden listaan voi lisätä myös Tšekin kansallisbaletin Pähkinänsärkijä – Joulutarinan 20. ja 21. marraskuuta.

Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo ja ylikapellimestari Matthew Halls esittelivät syksyn ohjelmistoa. Kuva: Marjatta Honkasalo
Oopperan juhlaa gaalassa ja muutenkin
Tampere Filharmonian ja Tampereen Oopperan yhteistyö jatkuu edelleen 80-vuotisjuhlan merkeissä. Tampereen Valoviikkojen avajaisissa (23.10.) saa kantaesityksensä Minna Leinosen säveltämä pienoisooppera Naisen ääni. Teos esitetään Koskipuistossa niin, että Filharmonia johtajanaan Ruut Kiiski soittaa nauhalta, mutta oopperan kuoro ja solisti Tuuli Takala laulavat paikan päällä.
Joulukonsertissa 11. joulukuuta esiintyy baritoni Waltteri Torikka, ja varsinaista oopperan juhlaa on luvassa 4. ja 5. joulukuuta Oopperagaalassa.
– Oopperagaalassa esiintyvät loistavat kansainväliset tähdet, sopraano Karita Mattila ja baritoni Tommi Hakala. Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Mikko Franck, iloitsevat Eija Oravuo ja Tampere-talon taiteellinen johtaja Suvi Leinonen.

Waltteri Torikka. Kuva: Marek Sabogal
Myös jotakin aivan muuta
Elokuussa Tampere-talon, Live Nationin ja Filharmonian yhteistyönä toteutetaan elektronista ja sinfonista musiikkia yhdistävä Classical Trancelations in Concert. Tampere Filharmoniaa ja solisteja johtaa Ross Jamie Collins. Solisteina ovat Marianna, Elna Romberg ja Sami Uotila. Musiikin on sovittanut Petri Alanko. Konsertti on Tampere-talon isossa salissa.
– Kello 21:n konsertti on jo loppuunmyyty, mutta kello 18:n konserttiin on vielä lippuja, Suvi Leinonen vinkkaa.
Muunlaista musiikkia on kuultavissa myös Nokia Arenalla 24.10., kun Filharmonia säestää Antti Rissasen johdolla Mansen tähtiä. Lavalla on lähes 20 tamperelaisartistia.
Lisätietoja Tampere Filharmonian ohjelmasta täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Hatanpään huvilasta kuoriutui boheemi helmi – ”Paikka ja miljöö ovat niin hienot, ettei kotiin malta lähteä”
KULTTUURITILA | Tampereen Hatanpään huvilaa ei ole viimeiseen pisaraan asti entisöity, vaan enemmänkin se on boheemin rento paikka, jossa voi odottaa kulttuurin ja luovuuden kukoistavan.
Rääväsuut haluttiin Ratinaan – Mitä Eppu Normaalin viimeisessä jäähyväiskonsertissa tapahtui biisi biisiltä?
KONSERTTI | Viisikymmentä vuotta toiminut Eppu Normaali tarjosi viimeisessä konsertissaan spektaakkelin, joka luotti musiikin voimaan. Mitä Ratinan stadionin lauantai-illassa tapahtui biisi biisiltä?
Eppu Normaali tatuoitui tunteiden tulella fanien sydämiin – massiivinen kuvakooste ja ”Jääkää hyvästi” -video viimeisestä illasta
KONSERTTI | Eppu Normaalin viimeinen jäähyväiskonsertti oli sieluun menevä kokemus, jolle on vaikea löytää sanoja. Kerrotaan se siis kuvin ja lopuksi videolla.
Eppu Normaali aloitti Tampereen hyvästelyn Ratinassa, äiti ja tytär olivat hetken molemmat 16-vuotiaita
KONSERTTI | Eikö ne enää tulee takaisin? Epäuskoinen nainen eturivissä tuijottaa tyhjälle lavalle Ratinan stadionilla kello 23.15, kun Eppu Normaali on poistunut estradilta viimeisen kerran.




