Tampere Filharmonian syksyssä on laulun hurmaa – Oopperagaala huipennuksena

27.5.2026
levoton tuhkimo by hanna maria gronlund kulttuuritoimitus INSTA

Matthew Halls. Kuva: Tampere Filharmonia

MUSIIKKI | Tampere Filharmonian ja Tampere-talon syyskauden ohjelmisto tuo esiin laulun ja ihmisäänen ulottuvuuksia yhdistettynä orkesterin tuottamaan musiikkiin.

”Oopperagaalassa esiintyvät loistavat kansainväliset tähdet, sopraano Karita Mattila ja baritoni Tommi Hakala.”

Marjatta Honkasalo, teksti

Tampere Filharmonian ja Tampere-talon syyskauden ohjelmisto tuo esiin laulun ja ihmisäänen ulottuvuuksia yhdistettynä orkesterin tuottamaan musiikkiin. Teema nousee Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlavuodesta, mutta näkyy myös Filharmonian muussa ohjelmistossa.

Tästä hyvänä esimerkkinä on kauden avauskonsertti torstaina 3. syyskuuta. Tuolloin vuorossa on Filharmonian taiteellisen johtajan, ylikapellimestari Matthew Halls’n Sibelius-sarjaa jatkava Kullervo.

– Sain taannoin RSO:n intendentiltä Tuula Sarotieltä lahjaksi RSO:n levytyksen Kullervosta. Hän arveli, etten tuntisi tätä Sibeliuksen teosta entuudestaan. CD:n kuuntelusta lähtien olen ollut teoksen lumoissa, Halls tunnustaa.

Kullervon solisteina ovat sopraano Johanna Rusanen-Kartano ja baritoni Ville Rusanen, ja kuoro-osuudet laulavat Tampereen Filharmonisen Kuoron ja Tampereen Oopperan kuoron mieslaulajat sekä Pirkanpojat.

17a3ed6a 7355 4f32 b458 9c849644f5c5

Johanna Rusanen-Kartano. Kuva: Tampere Filharmonia

Puistokonsertti uhmaa myrskyä

Jo ennen Kullervoa on ohjelmassa perinteinen puistokonsertti Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta. Ohjelmassa on oopperan helmiä tenori Tuomas Katajalan tulkitsemana. Viimevuotista myrskyä yritetään torjua valitsemalla ohjelmistoon myrskyisiä teoksia, naurahtavat Halls ja Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo.

Matthew Halls jatkaa Filharmonian ylikapellimestarina vielä kevääseen 2027. Tämän viimeisen kautensa ohjelmistossa hän on tyytyväinen siihen, että syyskaudella pääsee esiin useita naissäveltäjiä, mutta myös kapellimestareita.

– He ovat nykyisin hyvin kiireisiä, joten oli ilo saada heitä myös Tampereelle.

Naissäveltäjistä voisi mainita yhdysvaltalais-armenialaisen Mary Kouyoumdjianin, jonka Filharmonian tilausteos saa maailmanensiesityksen 25. syyskuuta. Kapellimestarina on tuolloin ranskalais-brittiläinen Stephanie Childress. Konsertissa esitettävässä Stravinskyn Tulilintu-sarjassa solisti on sopraano Marjukka Tepponen.

– Myös Lotta Wennäkosken Flounce on kiinnostavaa saada ohjelmistoon. Se sai aikoinaan erinomaisen vastaanoton BBC Promseilla, Eija Oravuo iloitsee.

Flounce kuullaan 27. marraskuuta, kun ohjelmistossa on muuten varsin tuttuja klassisen musiikin helmiä, Griegin pianokonsertto ja Tšaikovskin 5. sinfonia. Orkesteria johtaa nuori portugalilainen Miguel Sepúlveda ensimmäisellä Tampere-vierailullaan. Uusi tuttavuus on myös Bournemouthin sinfoniaorkesterin vierailevana kapellimestarina toimiva Chloé Van Soeterstède.

3de9bc8c b7fa 4a75 b543 eddbea0be176

Santtu-Matias Rouvali. Kuva: Tampere Filharmonia

Toivottuja vieraita, etenkin Santtu-Matias Rouvali

Filharmonian kunniakapellimestari Santtu-Matias Rouvali on aina tervetullut johtamaan Tampere Filharmoniaa. Hän johtaa joulukuussa kaksi konserttia (17.12. ja 18.12.), joissa kummassakin on sama ohjelmisto.

– Hän on valinnut tällä kertaa ohjelmistoon Mahlerin 1. sinfonian, ”Titaanin”. Hän ei ilmeisesti ole aiemmin johtanut Titaania, joten on kiinnostavaa kuulla, millainen hänen tulkintansa on, Halls ennakoi.

Rouvalin johtamissa konserteissa kuullaan myös rakastettu Tšaikovskin viulukonsertto, jonka solistina on monia palkintoja voittanut Alena Baeva.

Myös kapellimestarilegenda Mario Venzago on aina toivottu vieras. Kauneuden kosketus -konsertissa 30. lokakuuta kuullaan Suomen-ensiesityksenä Venzagon Ulisse sekä harvoin kuultu Brahmsin Nänie, laulu kuorolle ja orkesterille Friedrich Schillerin tekstiin. Iltaa täydentää Mendelssohnin 5. sinfonia ”Uskonpuhdistus”.

Toivottujen vieraiden listaan voi lisätä myös Tšekin kansallisbaletin Pähkinänsärkijä – Joulutarinan 20. ja 21. marraskuuta.

Filharmonia2

Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo ja ylikapellimestari Matthew Halls esittelivät syksyn ohjelmistoa. Kuva: Marjatta Honkasalo

Oopperan juhlaa gaalassa ja muutenkin

Tampere Filharmonian ja Tampereen Oopperan yhteistyö jatkuu edelleen 80-vuotisjuhlan merkeissä. Tampereen Valoviikkojen avajaisissa (23.10.) saa kantaesityksensä Minna Leinosen säveltämä pienoisooppera Naisen ääni. Teos esitetään Koskipuistossa niin, että Filharmonia johtajanaan Ruut Kiiski soittaa nauhalta, mutta oopperan kuoro ja solisti Tuuli Takala laulavat paikan päällä.

Joulukonsertissa 11. joulukuuta esiintyy baritoni Waltteri Torikka, ja varsinaista oopperan juhlaa on luvassa 4. ja 5. joulukuuta Oopperagaalassa.

– Oopperagaalassa esiintyvät loistavat kansainväliset tähdet, sopraano Karita Mattila ja baritoni Tommi Hakala. Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Mikko Franck, iloitsevat Eija Oravuo ja Tampere-talon taiteellinen johtaja Suvi Leinonen.

43877976 4e69 43da 940e 8bc069261f33

Waltteri Torikka. Kuva: Tampere Filharmonia

Myös jotakin aivan muuta

Elokuussa Tampere-talon, Live Nationin ja Filharmonian yhteistyönä toteutetaan elektronista ja sinfonista musiikkia yhdistävä Classical Trancelations in Concert. Tampere Filharmoniaa ja solisteja johtaa Ross Jamie Collins. Solisteina ovat Marianna, Elna Romberg ja Sami Uotila. Musiikin on sovittanut Petri Alanko. Konsertti on Tampere-talon isossa salissa.

– Kello 21:n konsertti on jo loppuunmyyty, mutta kello 18:n konserttiin on vielä lippuja, Suvi Leinonen vinkkaa.

Muunlaista musiikkia on kuultavissa myös Nokia Arenalla 24.10., kun Filharmonia säestää Antti Rissasen johdolla Mansen tähtiä. Lavalla on lähes 20 tamperelaisartistia.

Lisätietoja Tampere Filharmonian ohjelmasta täältä.

Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua