Kuvat: Anni Kanniainen
KUVATAIDE | Tampereen kaupunki tarjoaa Välitila-hankkeessaan pop up -tiloja taiteentekijöille. VHS-klubi asuttaa Koskikeskuksen lasista liiketilaa vielä lokakuun ajan. Tiina Vanhapellon Dolls are Creepy -installaatio ja -performanssi tutkii rajaa turvan ja pelon välillä.
”This is the meditation. The meditation in uncanny valley.
Breathe in.
Breathe out.”
Näyteikkunassa seisoo ihmismäinen hahmo, jolla on yllään naamio.
Kellopelimäinen musiikki soi. Nuket tuijottavat. Katosta roikkuu naivistisia maalauksia. Valkoisen tekojoulukuusen neulaset loistavat. Naamioon sonnustautunut hahmo liikkuu konemaisesti mutta ruumiillisen sulavasti.
Ohikulkija pysähtyy. – Hyi helvetti.
Hahmo ei reagoi.

Tampereen kaupungin järjestämä Kulttuurin välitilat -hanke on antanut vuonna 2015 perustetulle VHS-klubille näyttelytilaa.
* *
Ohikulkija on juuri kävellyt todistamaan Dolls are Creepy -nimisen projektin näyttelyyn kuuluvaa performanssia. Performanssi järjestettiin 1. lokakuuta.
Muusikko ja taiteilija Tiina Vanhapelto kertoo, että esitys tutkii turvallisuuden ja turvattomuuden suhdetta. Koko projektin alkuideana on ”uncanny valleyn” käsite.
– Uncanny valley on ilmiö, jossa robotti tai ihmisen näköinen nukke aiheuttaa epämukavaa oloa, Vanhapelto sanoo.
Meditation in Uncanny valley -esitys oli luonteeltaan meditaatio. Näytöksen lopussa hahmo kiittää katsojaa ja pyytää tätä huomaamaan taivaan tähdet. Taustalla on niinikään ristiriita turvan ja pelon välimaastossa.
– Sitä yrittää olla rauhallinen ja levollinen, ja silti pohjalla on jokin kummallinen tunne, Vanhapelto kuvailee.
* *
Viisitoistaminuuttinen performanssi järjestettiin ensi kerran Outomaa-festivaaleilla Kymenlaaksossa. Kymmenvuotinen projekti tutkii turvallisuuden ja turvattomuuden rajoja.
Dolls are Creepy -projekti alkoi taidezinestä. Projekti laajeni musiikkiin.
– Äänitin 20 minuuttia kestävän musiikkiosuuden lehteen ja laitoin sen Mini-CD:lle. Sain siitä innostunutta palautetta, Vanhapelto kertoo.
CD-levy oli juuri sopivasti nukkemaisen minikokoinen.
Vanhapelto, joka kuuluu myös yhtyeisiin 20 000 HZ sekä Tiina Vanhapelto ja Rosazol, tekee taidetta intohimolähtöisesti. Erityisesti underground-tilat viehättävät häntä.
— Tampere on hyvä paikka toteuttaa tällaisia projekteja. On hienoa, että annetaan tiloja käyttöön taiteilijoille ja myös ruohonjuuritason tekijöille, Vanhapelto sanoo.

Vanhat nuket toivat esitykseen oudon herttaista tunnelmaa.
* *
Koskikeskuksen tilataiteelle ja performansseille valjastettu näyteikkuna on varattu VHS-klubin käyttöön kahdeksi kuukaudeksi.
Hanke on osa Tampereen kaupungin Kulttuurin välitilat -projektia. Kulttuurin välitilat pyrkii tarjoamaan ilmaisia tiloja kulttuuri- ja taidetoimijoille. Toimintaan on haku kaksi kertaa vuodessa.
Ensimmäisiä pyöreitään toukokuussa juhlineella VHS-klubilla on niinikään avoin haku näytteilleasettajille. Koskikeskuksen lasitettu tila on ollut klubin käytössä syyskuun alusta ja jakso jatkuu lokakuun loppuun.
Klubi hakee parhaillaan rahoitusta marraskuussa järjestettäviä VHS-festivaaleja varten.
Anni Kanniainen, teksti ja kuvat
VHS-Klubi Tampereen Koskikeskuksessa 31.10.2025 asti. Dolls are Creepy -näytöksen performanssi esitetään uudestaan ke 8.10. klo 17.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kansanperinne kohtaa tuulipukukansan – Lauri Greis Suomen käsityön museossa Jyväskylässä
KUVATAIDE | Suomen käsityön museossa nähtävä mallisto on kunnianosoitus Lauri Greisin mummin karjalaisuudelle. Greis vie kansallispukuperinnettä rohkeasti kohti fantasiamaista nykymuotia.
Emmi Kallion teoksissa värimaailma kiehtoo ja yksityiskohdat yllättävät – Myrsky-näyttely Kimmo Pyykkö -taidemuseossa
KUVATAIDE | Kuvataiteilija Emmi Kallion näyttely kuljettaa halki aallokoitten ja outojen rantamaisemien päin mielensisäisiä tyrskyjä, mutta löytyy matkalla tyveniäkin poukamia.
Anish Kapoorin massiivinen teos on kuin Serlachius Kartanon saliin pudonnut punainen meteoriitti
KUVATAIDE | Anish Kapoorin näyttely Serlachius-museossa avautui kokonaisuudessaan kesäkuun viimeisenä viikonloppuna. Suurimman huomion sai yli 10 000 kiloa painava jättiläisveistos.
Käveletkö sinäkin gallerian läpi välinpitämättömästi? Anna-Stiina Saarisen näyttely pyytää katsojaa nimeämään teokset
KUVATAIDE | Valkeakoskelaisen Anna-Stiina Saarisen osallistava näyttely Vapaat kädet on esillä Vahalanden kulttuuritalolla Nokialla.




