Rick Rubin oli ensimmäistä kertaa Suomessa. Kuva: Nordic Business Forum
HENKILÖ | Legendaarinen musiikkituottaja Rick Rubin fiilisteli Suomen luontoa, vibekoodausta ja saunomista Nordic Business Forumissa.
Eero Lassila, teksti
Helsingin Messukeskuksessa järjestettävän Nordic Business Forum -konferenssin h-hetki on koittanut. Tulilieskojen, pyrojen ja lasersäteiden keskeltä lavalle astelee pilipaleissaan illan pääesiintyjä, musiikkituottaja ja levy-yhtiö Def Jamin perustaja Rick Rubin.
Valkoisissa sojottavissa hiuksissaan ja tuuheassa parrassaan, punaisissa laseissaan sekä harmaassa hupparissaan ja shortseissaan Rubin on kuin joulupukin amerikanserkku, jota bisnes ei voisi vähempää kiinnostaa. Silti hän on yhdeksällä Grammy-palkinnollaan yksi menestyneimmistä musiikkituottajista maailmassa.
Rubin hyppää paljasvarpain lootusasentoon sohvalle ja tervehtii yleisöä pehmeällä äänellään.
Tapahtumakuvauksessa Rubinin on määrä puhua bisneksestä luovuuden kanvaasina sekä flow’n ja vision hallitsemisesta. Rubin aloittaa puhumalla eteenpäin menemisen tärkeydestä, mikä mukailee myös NBF:n tämänvuotista teemaa ”moving forward”.
Rubinin mukaan tärkeintä on tarttua toimeen, koska paikalleen jähmettyminen ei ruoki luovuutta. Liikettä tukee ”sisäinen ääni” ja ympäristöstä saadut ”vihjeet”, joita voivat olla esimerkiksi kohtaukset elokuvassa tai podcast-keskustelu, joka muistuttaa mieltä askarruttaneesta asiasta.
Rubin jatkaa: se, mitä sinun omasta mielestäsi pitäisi tehdä (should do), on se, mitä sinun täytyy tehdä (must do). Eikä toisinpäin. Eli se, mitä sinun täytyy tehdä ei ole sitä mitä sinun pitäisi tehdä. Tässä heijastuu Rubinin tavoite inspiroitua lapsista, joita hän pitää ”parhaana esimerkkinä vapaudesta”.

Beatboxaaja Felix Zenger ja räppäri Tommy Lindgren esittivät yhdessä taustabändin kanssa Rubinin tuottaman hittikimaran.
Sisäisen äänen kuuntelu ei ole Rubinin mukaan helppoa ulkopuolisen hälyn vuoksi. Siksi hän neuvoo löytämään hiljaisuuden jonkin metodin, kuten taijin kautta.
Toinen keino on hakeutua luontoon, joka on samalla Rubinin suuri inspiraation lähde. Rubin hehkuttaakin Suomen metsiä ja kehaisee myös Helsinkiä hienoksi kaupungiksi, mikä saa yleisön taputtamaan.

NBF:n sisustus oli metsäinen ja tarjolla oli halkopinojen ja -tuulikellon lisäksi metsäsimulaattori. Kuva: Eero Lassila
Jossain vaiheessa näytölle ilmestyy yleisökysymyksiä, joista yhdessä kysytään, mitä Rubin on oppinut hiphop-artisti Jay Z:lta. Rubinin mieleen muistuu eräs kohtaaminen Brooklynissa, jossa he olivat kohdanneet Jay Z:n fanin.
Fani kysyi: ”Can’t I have an autograph”, johon Rubin kommentoi, että jos kysymyksesi sisältää jo valmiiksi ”ein”, toive tuskin toteutuu.
Fiilistelyä ja koodausta
Rubinin ammattitaito perustuu pitkälti intuitioon ja sen valjastamiseen päätöksenteossa. Hän on sikäli poikkeuksellinen ilmestys musiikkiteollisuudessa, ettei hän osaa juurikaan soittaa instrumentteja eikä ylipäätään ”tiedä musiikista mitään”.
Rubinin fiilistelyfilosofia on levinnyt vibekoodausfoorumeille meemeiksi, joissa hän kuuntelee silmät suljettuina kuulokkeilla musiikkia. Vibekoodaus tarkoittaa tekoälyavusteista kehitysmenetelmää, jonka käyttämiseen ei tarvita teknistä osaamista ja johon Rubinin filosofia sopii kuin nakutettu. Niinpä Rubin kirjoitti aiheesta kiinalaisen filosofi Laotsen oppeihin perustuvan kirjan, The Way of Code, vaikkei ollut koskaan koodannut riviäkään.
Vaikka Rubin on tuottanut viime vuosikymmenten suurimpia artisteja, kuten Metallicaa, Adelea, Ed Sheerania ja Jay Z:ta, hänen suurin pelkonsa on yhä työskennellä ensimmäisen kertaa nimekkään artistin kanssa. Samoin jotkut artistit pelkäävät työskennellä hänen kanssaan. Jännitystä auttaa Rubinin mukaan lievittämään, jos suhtautuu toiseen osapuoleen ihmisenä.

NBF:ssa oli ”introverttien alue”, jossa oli riippumattoja. Tapahtumassa oli myös alue ekstroverteille ”maksimaalista minglailua” varten. Kuva: Eero Lassila
Rubin sanoo myötäilevänsä aina artistien näkemystä käsillä olevasta projektista, koska hän ei hän halua vesittää heidän unelmiaan. Rubin ei siis usko vaikuttamiskeinoihin tai palautteeseen työssään.
Rubin on myöskin torjunut häneen kohdistuneet käännytysyritykset. Rubinin mukaan kukaan ei uskonut häneen, kun hän vaihtoi metallimusiikin tuotannosta räppiin ja edelleen Johnny Cashiin. Mutta hän tiesi, että suunta oli oikea.
– Jos ihmiset pitävät ideaasi hulluna, se on luultavasti hyvä juttu, Rubin sanoo.
Rubin otti kantaa myös tekoälyn rooliin musiikissa. Rubin ei pidä tekoälyä uhkana, koska sillä ei ole ainutlaatuista näkökulmaa asioihin, ”toisin kuin Jay Z:lla”.
Rubin tunnustautui myös kovaksi saunafaniksi ja vertasi saunomista meditaatioon. Hänen mukaansa sauna opettaa henkistä kovuutta ja auttaa nollaamaan sisäisen kompassin.
Lopuksi hän heitti vielä viimeisen ohjenuoran jokaiselle osallistujalle: seuraa itseäsi parhaan tuloksen saavuttamiseksi.

Haaga-Helian opiskelijat jakoivat omenoita yhdessä kahden muun ammattikorkeakoulun opiskelijoiden kanssa. Kuvassa Florent Gilliéron. Kuva: Eero Lassila
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Annamaria Palsi-Ikonen kertoo kuvillaan tarinoita – Rohkeasti keski-iässä kohti unelmia
HENKILÖ | Valokuvaajamestari Annamaria Palsi-Ikonen rohkaisee muitakin keski-ikäisiä naisia uskomaan unelmiinsa. Hänelle se on suuntautuminen taiteelliseen valokuvaukseen.
Muumisäveltäjä Sumio Shiratori kävi Suomessa: ”En tiennyt Muumeista mitään, kun aloitin työn”
HENKILÖ | Liki jokainen suomalainen on kuullut jossakin Sumio Shiratorin melodioita, mutta juuri mitään ei kukaan tästä japanilaissäveltäjästä tiedä.
Emma Thompson vietti kuukausia Kolilla Sydäntalvi-elokuvaa kuvaten: ”Olette hyvin onnekkaita siitä, mitä teillä on”
ELOKUVA | Oscar-palkittu Emma Thompson ja hänen tyttärensä Gaia Wise kertoivat Kulttuuritoimitukselle elokuvan tekemisestä Suomen talven keskellä.
Säveltäjä Joel Vernerin musiikillisessa ilmaisussa kohtaavat tutkijan aivot ja runoilijan sydän
KUUKAUDEN SÄVELTÄJÄ | Säveltäjä Joel Vernerille musiikki ja liike ovat yhtä, ja yleensä hän tanssii työstäessään uutta musiikkia päässään.




