Tammela & Luukkanen. Kuva: Erik Uddström / Tammi / Otto Virtanen
KIRJAT | Omaperäisistä ja hauskoistakin teksteistään tunnetun Raul Reimanin sanoituksia on levytetty noin 900 ja sävellyksiäkin kolmisensataa.
”Kirja kertoo myös 1980-luvun suomalaisen populaarimusiikin historiaa, sisäpiiristä, tekijän silmin katsottuna.”
ARVOSTELU

Juha-Matti Tammela & Antti Luukkanen: Raul Reiman – Iskelmäsanoittajan elämä
- Tammi, 2025.
- 493 sivua.
Raul Reiman (1950–1987) on jokaiselle iskelmämusiikkia kuuntelevalle suomalaiselle tuttu nimi. Reiman syntyi sattumalta Helsingissä mutta eli lapsuutensa Toijalassa ja Sääksmäellä. Perhe muutti usein isän työn perässä ja asui sukulaisten taloissa alivuokralaisena.
Raul oli jo lapsena kiinnostunut tekniikasta, erityisesti vempaimista, joilla sai yhteyden toisiin ihmisiin tai maailmoihin. Myöhemmin hän harrasti DX-kuuntelua, joka auttoi kielten opiskelussa.
Reiman valmistui sähköasentajaksi. Sitä kautta hän sai myös muutaman soittokeikan ja tutustui muusikoihin.
Reimanin tarina kerrotaan Juha-Matti Tammelan ja Antti Luukkasen teoksessa Raul Reiman – Iskelmäsanoittajan elämä (Tammi, 2025) sukulaisten ja ystävien sekä musiikin tekijöiden ja esittäjien kertomuksien kautta.
Raul Reimanin elämä ei ollut helppoa. Hän oli nuorenakin ujo, ihmisten lähestyminen oli vaikeaa. Nuorena ja aikuisena hän sairasti masennusta. Ajan myötä ongelmat pahenivat. Alkoholilla saattoi hoitaa asiaa.
Reiman soitti kitaraa eri bändeissä 1970- ja 1980-luvuilla. Yleensä bändin vaikeudet olivat lähtöisin Raulin omista ongelmista.
Raul kirjoitti laulujen sanoituksia, käänsi ulkomaisia laulutekstejä ja sävelsi lauluja. Sanoituksissa on oivalluksia, usein ne ovat hauskoja. Hän sai levy-yhtiöiltä positiivista palautetta, mutta ei onnistunut pääsemään vakituiseksi sanoittajaksi.
* *
Raul rakastui Terttuun jo teininä ja teki paljon saadakseen pari vuotta itseään vanhemman tytön kiinnostumaan. Rakastuttuaan 17-vuotias Raul ja 19-vuotias Terttu saivat tyttären, Saijan. Naimisiin päästiin vasta, kun Rauli täytti kahdeksantoista. Myöhemmin heille syntyi myös poika Jesse.
Ennen menestystä, sen aikana ja sen jälkeen Raul Reiman sairasti alkoholismia ja kärsi kaikista siihen liittyvistä ongelmista. Tytär kertoo, ettei isä ollut kotioloissa mukava tai lempeä, vaan enimmäkseen pelottava ja raivopäinen. Terttu-vaimo laittoi miehensä välillä ”ulkoruokintaan”, koska talous oli usein kuralla. Itsemurhaa Raul Reiman yritti useamman kerran.
* *
Lopulta Raul Reimanista saavutti aseman, jossa pääsi tekemään kappaleita ja sanoituksia suomalaisille populaarimusiikin esittäjille ja heidän levyilleen. Kaikkiaan Reiman sanoitti yli tuhat kappaletta, joista on levytetty noin 900. Sävellyksiä on noin 300 kappaletta. Kuuluisin Reimanin sanoituksista lienee Olen suomalainen.
Elämä ei menestyksestä rauhoittunut, päinvastoin se toi mukanaan ahdistusta ja vaikeuksia. Lopulta Reiman teki lopullisen ratkaisun ja kuoli 12. helmikuuta 1987. Hän oli vain 36 vuoden ikäisnen.
Iskelmäsanoittajan elämä on yksityiskohtainen kunnianosoitus miehelle, joka osasi ja joka jää historiaan sanoittajana. Haastattelut ovat hyvin henkilökohtaisia ja piirtävät kuvan miehestä, jota riivasi elämä. Kirja kertoo myös 1980-luvun suomalaisen populaarimusiikin historiaa, sisäpiiristä, tekijän silmin katsottuna.
Maija Kääntä
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Koulu pelastaa nälkäkuolemalta ja antaa lukemisen lahjan – arviossa Helvi Hämäläisen elämäkerta Kauneudenrakastaja
KIRJAT | Helvi Hämäläinen oli 1900-luvun suomalaisista naiskirjailijoista se, joka tiesi mitä halusi, aina saamatta sitä. Minna Maijalan elämäkerrassa jokaisella sanalla on merkityksensä.
Osamu Dazain Narrin kukkia on lyhytromaani, joka ei luota tarpeeksi omiin vahvuuksiinsa
KIRJAT | Dazai yrittää tuoda esiin jotain uutta ja erilaista, mutta keino on niin kuin useimmat neljännen seinän rikkomiset, eli se on vanhentunut alta aikayksikön.
Oikeudenkäyttöä Vanhan Rooman tapaan – arviossa Ciceron Milon puolesta
KIRJAT | Vanhan Rooman ajoista ja roomalaisten oikeusajattelusta kiinnostuneelle teos on pikku helmi: näin he siis puhuivat totuutta venyttäen ja vanuttaen.
Anton Montin Ultrat vie italialaisen jalkapallomaailman sairauksiin
KIRJAT | Jalkapallon pimeää ja intohimoista marginaalia kuvaava teos Italian stadioneilta ja niiden liepeiltä.




