Karoliina Blackburn. Kuva: Arto Jalonen
HENKILÖ | Karoliina Blackburnilla on tuplapäivä syyskuun 4. päivänä. Silloin starttaavat Erikoisjoukot 4 sekä Hormonit-sarjan toinen tuotantokausi.
”Hormonien toinen kausi painaa kaasua, eikä kalpene.”
Päivi Vasara, teksti
Arto Jalonen, kuvat
Näyttelijä Karoliina Blackburn on energisin tuntemani ihminen.
Siksi on yllättävää kuulla, että hän herää aamuisin kuopasta. Lääke, jolla pääsee edes neutraaliin olotilaan, on liikunta.
Energiselle ihmiselle jotenkin sopii, että syyskuun 4. päivänä alkaa hyvät katsojaluvut saavuttaneen Hormonit-sarjan toinen tuotantokausi Yle TV2:lta ja samana päivänä Erikoisjoukot 4 -tositeeveesarja Neloselta.
Jo valmiiksi asemissa
Hormonien jatkoon oli varauduttu, esimerkiksi Johanna Vuoksenmaa oli pitkälti kirjoittanut käsikirjoitusta ja tuotantotiimi oli valmistautunut. Mikään ei toki ole varmaa ennen kuin on tilaus sovittu.
On hyväksi, että ensimmäisen ja toisen tuotantokauden väli ei veny liian pitkäksi, jotta jännite säilyy.
Sarja kertoo gynekologi Elenasta, joka saa yhtä aikaa eteensä sekä vaihdevuosien ärsyttävät oireet – ärtyneisyyttä, unettomuutta, nivelkipuja – että oman tunne-elämänsä kanssa kamppailevan julkkispsykologi Patrikin.

Karoliinan herääminen uuteen päivään vaatii annoksen liikuntaa, josta saa dopamiinia eli mielihyvähormonia. Kuva: Arto Jalonen
Uusi kausi painaa kaasua
Yle on tarkkaan tutkinut sarjan katsojia. Hormonit! saavutti kaikki ikäryhmät ja kaikki sukupuolet.
– Eräänlainen ilmiö siitä syntyi. Sain palautetta kadulla kulkiessa. Se, että ihmiset tulevat kasvoista kasvoihin kertomaan kokemastaan, on palkitsevaa.
Karoliina Blackburn sanoo, että toinen tuotantokausi ei himmaile yhtään, vaan painaa kaasua.
– Uudet jaksot eivät kalpene vertailussa nähtyihin. Johanna on velho huomioimaan asiat, jotka eivät ole mustavalkoisia. Häpeän ja tuskan liitto, joka samalla saa nauramaan, on ylittämätön voima.
Elenan rooli on iso. Karoliinalla oli kuvauspäiviä nyt enemmän kuin ensimmäisellä kerralla.
Uskokaa lääkäriä
Hormonit! kertoo ihan kaikenlaisista hormoneista. Dopamiinista, oksitosiinista, estrogeenistä ja testosteronista. Etenkin vaihdevuosista, niin naisten kuin miestenkin.
Sellainenkin sivujuonne tapahtui, että Karoliina Blackburnia pyydettiin mainostamaan lisäravinteita vaihdevuosiongelmiin.
– Estrogeenivajeeseen ei auta mikään muu kuin estrogeeni. Mäkikuismauute tai jokin lisäravinnepilleri, pyh! En lähtenyt näitä mainostamaan. Minä sanon, että uskokaa lääkäriä.
Sarjan ansiosta Karoliina tunnisti omia vaihdevuosioireitaan. Hän on myös kertonut niistä julkisuudessa, joten on hän vaihdevuosiaktivistikin.
– Esivaihdevuodet voivat alkaa nelikymppisenä. Ne voivat olla syynä siihen, miksi on niin paska olo.
Parasta, mitä voi tehdä itsensä hyväksi, kun ikä alkaa nelosella, on voimaharjoittelu ja tietenkin tarpeen mukaan estrogeeni.

Karoliina Blackburnilla on tuplapäivä 4. syyskuuta, kun televisiossa alkavat pyöriä sekä Hormonit-sarjan toinen tuotantokausi että Erikoisjoukot. Kuva: Arto Jalonen
Sehän on näyttelijän työtä
Elena-roolihahmo on särmikäs persoonallisuus. Ei ole ihan yksi ja kaksi kertaa, kun ihmiset ovat sotkeneet roolihahmon ja siviiliminän keskenään. Tähän suuntaan on eksytty, koska roolin toteutus on niin vaivatonta.
– Jopa mieheni (näyttelijä Tommi Raitolehto) katsoi sarjaa ja tuohtui, että ethän sä Karoliina voi noin käyttäytyä. Vastasin, että hei kulta, se on siihen kohtaan ihan käsikirjoitettu.
Tätä kutsutaan ihan yksinkertaisesti näyttelijän työksi.
– On Johanna Vuoksenmaan käsikirjoituksen ansiota, että hän vetää roolin niin lähelle näyttelijää, että se voisi olla totta.
Karoliina vannoo ennakkotyön nimiin. Sitten ei tarvitse jälkeen päin jossitella, kun on tehnyt parhaansa. Voi todeta tyynellä mielellä: tähän asti pääsin tämän kanssa.
Hän on näytellyt lukuisissa televisiosarjoissa Ex-onnellisista Pirunpeltoon.
Erikoisjoukot toi juoksemisen
Erikoisjoukot-sarjan neljäs kausi alkaa Ruudussa ja Nelosella torstaina 4. syyskuuta. Se on sekä fyysisesti että henkisesti raskas tuotanto. Tietenkään lopputulosta ei saa kertoa.
– Se on suosittu, hyvin tehty, laadukas sarja, jossa ei tingitä visuaalisuudesta.
Koska materiaalia on paljon, on jälkitöitäkin leikkaamisineen melkoisesti.
Karoliina on aina ollut liikunnallinen, koska hänelle se tuo dopamiinia, tuota mielihyvähormonia. Entuudestaan lajeina olivat thainyrkkeily, uimahypyt ja punttien nosto.
– Erikoisjoukkojen vuoksi piti kiristää ruuvia ja laajentaa omia rajoja. Iloitsen siitä, että minulla on keho, joka kestää urheilun. On etuoikeus, että on terve ja kivuton keho. Minun aivoni tarvitsevat dopamiinia, jotta ne toimivat. En ole sellainen ihmeolio, joka hyppää aamulla sängystä ja huutaa jee, olenpa virkeä. Minä herään saatanan kuopasta ja nousen siitä liikunnalla. Jos en liikkuisi, kiljuisin ja rähjäisin, en pystyisi keskittymään, enkä ajattelemaan.
Ei metriäkään ilman hevimusiikkia
Erikoisjoukoista jäi uutena lajina juokseminen. Sen Karoliina tekee kaksi kertaa viikossa yllään kymmenen kilon painoliivi. Juoksu kulkee pitkin polkuja, ei koskaan asvaltilla. Vauhti on hidas.
– Etukäteen tuskailin, että painoliivi on varmaan hankala. Ei. Se imeytyy ihoon ja korjaa kehon oikeaan asentoon. Mielelläni juoksen painoliivin kanssa, se on uusi paras kaveri.
Kaiken salaisuus on toisto. Juokseminen alkoi tuntua kivalta kahdennentoista kerran jälkeen. Siitäkin kiva laji, että se ei maksa mitään.
– Ilman hevimusiikkia en juoksisi metriäkään. Mokoma on hieno metallibändi. Viisi kuukautta minulla oli sama soittolista ja on edelleen.

Erikoisjoukkojen ansiosta Karoliina alkoi juosta. Ylleen hän laittaa kymmenen kilon painoliivin ja valitsee asvaltin sijasta maastoksi polut. Kuva: Arto Jalonen
Lahja itselle
Punttisalilla Karoliina Blackburn on käynyt 35 vuotta.
– Nyt teetin ensimmäistä kertaa itselleni ohjelman. Minulla on lista, tee nämä ja tässä järjestyksessä. Muutos on järjetön verrattuna omaan haahuiluun. Ohjelma vaihtuu kuukausittain. Paras investointi itseeni ikinä. Suosittelen lämpimästi, että antakaa itsellenne lahjaksi saliohjelma.
Karoliina Blackburn on voittanut thainyrkkeilyn Suomen mestaruuden vuonna 2004. Vuonna 2025 hän voitti Aatu Keräsen kanssa uimahypyn ikäihmisten masters-sarjassa SM-kultaa. Hyppy oli 7,5 metristä synkrossa eli yhtä aikaa. Karoliina on hypännyt myös yksin paljon masters-mitaleita.
Heittäytyminen ei ole vierasta työelämässäkään. Kuukausipalkkaisesta Karoliina heittäytyi freelanceriksi jo muutaman vuoden vakipaikan jälkeen.
Teatteria hyvässä työryhmässä
Teatterikaan ei ole jäänyt kokonaan pois kuvioista, vaan sitä Karoliina Blackburn toteuttaa Teatteri Siperiassa. Heidän kanssaan hän on tehnyt töitä vuodesta 2012. Yhtenä teemana on naiseus.
– Pyöritimme teemaa työpajoissa Marika Heiskasen, Laura Valkaman ja Elisa Piispasen kanssa. Teimme kohtauksia. Siitä maastosta syntyi erillisenä Ensimmäiset – tarinoita lasikaton murtajista. Samalla kun kirjoitin sitä luin kirjoja suomalaisista uranuurtaja naisista.
– Tämä on tilausesitys. Seuraavaksi sen näkee Sara Hildénin taidemuseossa (16.8.2025 klo 18.30). Esitys on viihdyttävä ja sisältää asiaa ja tietoa. Kesto on 50 minuuttia ja se on helposti liikuteltavissa.
Lisäksi Karoliina on mukana Siperian Työhyvinvointinäytelmä Toimistossa, Metsien tarinoita -metsäkävelyesityksessä ja Costello Hautamäen kanssa yhdessä toteutetussa vanhainkotiesityksessä. Mänttä Vilppulan Serlachius-museoissa on esitys Kohtauksia vuorineuvoksen elämästä.
– Teatteri Siperia on henkinen kotini. Asiat tehdään työryhmälähtöisesti. Jos kysyn Marika Heiskaselta, voinko tutkia tätä asiaa, hän vastaa, että totta kai. Teemat voivat olla työhyvinvointi, naiseus, metsä, ilmastonmuutos tai omaishoitajuus. Huumorin varjolla voi tehdä niin monia asioita.
Luonnonsuojelussa Karoliina tekee konkreettista työtä eli korjaa muiden jäljiltä tupakannatsoja ja muovia. Ja puhisee raivosta sitä tehdessään.
Hyväntekeväisyysprojekteihin hän lähtee mielellään. Tuorein oli pesäpallopeli, johon hän treenasi viikkokaupalla. Toisto oli tässäkin se tehokeino. Keräyksellä saatiin 40 000 euroa Taysin lasten ja nuorten psykiatrisen sairaalan liikuntavarustukseen.
Katso ketä äänestät
Kulttuurileikkauksia ei tarvitse äänettömänä nielaista.
– Katso, ketä äänestät. Kaipaan syvällistä ymmärrystä siitä, mitä kulttuuri meille kansana merkitsee arjessa. Meistä itsestämme on kiinni se, miten kulttuurin käy.
Surullista on se, että Tampereella Yle on ajanut draamatuotannon alas. Jäljellä on vain lastenohjelmia. Kuinka paljon menee hukkaan, kun Tampereella olisi paljon osaavia näyttelijöitä ja myös tekniikkapuolen taitajia.
Kaikki ei kuitenkaan ole synkkää kuin yö. Tampereella on runsaasti päteviä tuotantoyhtiöitä, jopa yli kymmenen. Kaupungin tuki on edesauttanut sitä, että Tampere valitaan usein kuvauspaikaksi. Tampere on esimerkiksi saanut esittää ruotsalaiskaupunki Svaltaa Hollywood-tuotannossa, Get Away -elokuvassa. Mahdollisuuksia siis on, kun ne oikein oivalletaan.
Hormonit Yle Areenassa. Erikoisjoukot Ruutu.fi-palvelussa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Annamaria Palsi-Ikonen kertoo kuvillaan tarinoita – Rohkeasti keski-iässä kohti unelmia
HENKILÖ | Valokuvaajamestari Annamaria Palsi-Ikonen rohkaisee muitakin keski-ikäisiä naisia uskomaan unelmiinsa. Hänelle se on suuntautuminen taiteelliseen valokuvaukseen.
Muumisäveltäjä Sumio Shiratori kävi Suomessa: ”En tiennyt Muumeista mitään, kun aloitin työn”
HENKILÖ | Liki jokainen suomalainen on kuullut jossakin Sumio Shiratorin melodioita, mutta juuri mitään ei kukaan tästä japanilaissäveltäjästä tiedä.
Emma Thompson vietti kuukausia Kolilla Sydäntalvi-elokuvaa kuvaten: ”Olette hyvin onnekkaita siitä, mitä teillä on”
ELOKUVA | Oscar-palkittu Emma Thompson ja hänen tyttärensä Gaia Wise kertoivat Kulttuuritoimitukselle elokuvan tekemisestä Suomen talven keskellä.
Säveltäjä Joel Vernerin musiikillisessa ilmaisussa kohtaavat tutkijan aivot ja runoilijan sydän
KUUKAUDEN SÄVELTÄJÄ | Säveltäjä Joel Vernerille musiikki ja liike ovat yhtä, ja yleensä hän tanssii työstäessään uutta musiikkia päässään.




