Kuvat: Wikimedia Commons / Story House Egmont
SARJAKUVA | Story House Egmontin julkaisemaan Alkuperä-albumiin on koottu ensimmäiset John Byrnen kirjoittamat ja piirtämät Teräsmies-tarinat vuodelta 1986.
”Teräsmies saa selville kuka hän on ja mistä hän tulee, ja vankistaa käsitystään ihmiskunnan ja oikeuden puolustajana.”
ARVOSTELU

John Byrne & Dick Giordano: Teräsmies – Alkuperä
- Suomentanut Riku Perälä.
- Story House Egmont, 2025.
- 145 sivua.
Story House Egmontin John Byrne -julkaisujen sarjan aloittaa vuonna 1986 lanseerattu The Man of Steel -sarjakuva. Sarjaa alettiin julkaista vuotta myöhemmin suomeksi Teräsmies-lehdessä. Uusi kokoelma-albumi Teräsmies: Alkuperä (Story House Egmont, 2025) kattaa neljä ensimmäistä, suomeksi julkaistua sarjakuvalehteä.
Pitkän uran Marvel-kustantamossa tehnyt John Byrne siirtyi DC Comicsin leipiin, ja sai tehtäväkseen kirjoittaa ja piirtää Teräsmiehen seikkailut uudestaan, alusta saakka. Byrne oli tuohon mennessä piirtänyt muun muassa Ihmenelosia ja Ryhmä-X:ää, ja 1980-luvulla hän oli aikansa suosituimpia sarjakuvapiirtäjiä.
Teräsmiehen tarina alkaa kaukaa Kryptonilta. Planeetta on tuhoutumassa, ja ahdistuneet vanhemmat lähettävät syntymättömän poikansa keinotekoisessa kohdussa maapallolle. Lapseton Kentin pariskunta löytää vauvan, ja kasvattaa hänestä oikeamielisen ja reilun.
Alkuperä-kokoelmassa käydään läpi Teräsmiehen syntytarina sekä ensimmäiset vuodet. Lukijoille tutuista konnista ja sankareista hän kohtaa Lex Luthorin, Bizarron ja Batmanin.

Teräsmiehen isän mielestä päättäjien toimet ovat ajaneet Suomen – eikun Kryptonin perikatoon.
* *
Byrne viljelee nokkelaa visuaalista kerrontaa, ja juonenkuljetus säilyttää jännitteensä. Dramaattiset kuvakulmat, ruutualan käyttö ja sivuasettelut ovat ilo silmälle. Hahmojen ylle on loihdittu aikansa muotikuvastoista reväistyjä kamppeita, ja tarinan aikana niitä esitellään kuin katalogissa.
Myös symboliikka on kohdallaan. Kaupunkia rautaisella otteella ohjailevan miljardööri Lex Luthorin autonkuljettajan asu on yhdistelmä ensimmäisen ja toisen maailmansodan saksalaisten upseerien sotilasunivormuista.
Metropolisin suoraviivaiseen toimintaan uskovan poliisikapteenin nimi on Reagan siihen aikaan istuvan Yhdysvaltain presidentin Ronald Reaganin mukaan. Ulkonäöltään kyseinen poliisin erikoisosaston päällikkö muistuttaa vuosina 1981–1987 pyörineen Hill Street Blues -tv-sarjan luutnantti Howard Hunteria (James Sikking). Myös Hunter oli tunnettu ylimitoitetusta voimankäytöstään.

Tyypillinen John Byrne -ruutu. Hänen tavaramerkkinsä on kasvokuva, jossa henkilö esitetään hieman vinossa ja alakulmasta.
* *
Story House Egmont on viime vuosina siirtynyt albumien digipainatukseen, ja usein ratkaisu on ollut vallan toimiva. Valitettavasti Teräsmies: Alkuperä -teoksessa värit ovat jääneet hailukoiksi, ja kaikkein ohuimmat, Dick Giordanon tussaamat viivat ovat kadonneet.
Vanhaa Riku Perälän käännöstä ei ole lähdetty liikaa muokkaamaan, vaan teksti on yhä 1980-lukulaista sarjakuvalehtikäännöstä sekä hyvässä että pahassa. Oikeakielisyysvaatimukset ovat vuosikymmenten saatossa kiristyneet, mutta vanhahtava sarjakuvalehtikieli on hauska ikkuna 1980-luvulle.
Neljä ensimmäistä sarjakuvalehteä on hyvä valinta Teräsmies-albumille, sillä kokonaisuus muodostaa eräänlaisen kehän, jolla on selkeä alku ja loppu. Teräsmies saa selville kuka hän on ja mistä hän tulee, ja vankistaa käsitystään ihmiskunnan ja oikeuden puolustajana. Toivottavasti Byrnen Teräsmies-albumit saavat jatkoa, sillä parhaat tarinat ovat vasta edessä.
Petri Hänninen
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Voiko voittamaton sarjakuvasankari kuolla? Arviossa Pikon kuolema
SARJAKUVA | Vuodesta 1938 sarjakuvasivuilla seikkailleen Pikon viimeinen seikkailu päättyy meren pohjaan – vai päättyykö?
Suoraviivaista villin lännen seikkailua komeissa maisemissa – arviossa Comanche-albumi Pedot
SARJAKUVA | Hermannin ja Gregin luoma lännensarja siirtyy uudelle piirtäjälle ja saa ikäviä vieraita Red Dustin menneisyydestä.
Klassista, meillä tuntematonta länkkäriviihdettä 1970-luvulta – arviossa Jim Cutlass -albumi Mississippi River
SARJAKUVA | Charlier-Giraud-työparin vähemmän tunnettu hahmo rettelöi nuoruuden innolla.
Miltäs tuntuu, kun paiskataan miljoonalla? Arviossa Roope-setä-kokoelma Rahat haisemaan!
SARJAKUVA | Uusi kokoelmateos tarjoaa Carl Barksin klassisimpia rahantörsäys- ja rikkauskilvoittelutarinoita yksissä kansissa.







