KIRJAT | Kokki Mika Pesosen ja toimittaja-valokuvaaja Ada Pykäläniemen yhdessä koostama Vegaaniretki täyttää niin innokkaan kotikokin kuin huvikseen pläräilijänkin vaatimukset.
Ruoka- ja keittokirjojen suosio ei vaikuta hiipuvan, vaikka reseptejä on netti pullollaan. Miksi hiipuisikaan, onhan kirjan laskemisessa keittiön tasolle ruoka-ainesten viereen aivan erityinen tunnelmansa, jota paraskaan tablettipidike ei pysty päihittämään.
Hyvin kirjoitettuja ja kauniisti kuvitettuja ruokakirjoja selailee ilokseen, vaikka ei juuri olisikaan aikeissa ryhtyä itse kokkauspuuhiin. Kokki Mika Pesosen ja toimittaja-valokuvaaja Ada Pykäläniemen yhdessä koostama Vegaaniretki (Siltala, 2022) täyttää niin innokkaan kotikokin kuin huvikseen pläräilijänkin vaatimukset. On ilo lukea viimeisteltyä tekstiä aikana, jolloin liian usein tietokirjojen oikolukuprosessi tuntuu jääneen kesken.
* *
Vegaaniretki yhdistää luonnossa liikkumisen ja kasvipohjaisen syömisen luontevasti. Kirjasta saa ideoita myös siinä tapauksessa, että haluaa korvata osan aineksista esimerkiksi maitopohjaisilla tuotteilla tai vain nauttia siitä, että vegaanisuutta ei tarvitse erikseen miettiä ruokaa valmistaessa.
Reseptit eivät ole liian vaativia, joten eväiden kasaaminen luonnistuu perustaidoilla. Helpotusta tuo muun muassa erilaisten valmiiden tahnojen ja kastikkeiden käyttö, eli ihan alusta asti ei ole pakko tehdä vaikkapa majoneesia, vaan kaupan versio toimii hyvin.
Kiitosta tulee myös siitä, että retkellä tarvittavat tarvikkeet ja ainekset on otettu huomioon. Esimerkiksi veden kantaminen nuotiopaikalle voi joissakin tapauksissa muodostua kynnyskysymykseksi, joten siitä on hyvä muistuttaa etukäteen, jottei retkinautinto kuivu kasaan.
Ohjeita on myös jaoteltu sen mukaan, onko kyseessä kotona valmiiksi tehtävät eväät vai luonnossa valmistettava ruokalaji. Näin kirja toimii sekä kokeneelle retkeilijälle että satunnaiselle metsälenkin kipaisijallekin. Esimerkiksi valmiista croissant-taikinasta pyöritellyt tikkupullat ovat hieno oivallus, joka ei vaadi pitkää suunnittelua ja valmistautumista, vaan ainekset voi hakea kaupasta vaikka matkalla patikkareitille.
Hyviä ideoita voisi kokeilla myös ihan olohuoneretkeilyssä kirjan kuvia selaillen, vaikka sitten toki jäävät luonnossa liikkumisen tutkitusti todistetut hyödyt saamatta.
Nadia Paavola
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Rauhallista eloa mökissä ja sen ympäristössä – arviossa Sirpa Kähkösen Marius
KIRJAT | Sirpa Kähkönen osaa kirjoittaa herkästi ja hauskasti tapahtumista, jotka ovat muistoina merkityksellisiä. Muistelun moninaisuuden Kähkönen taitaa täydellisesti.
Aika kaivertuu meihin kuin vuosirenkaat – arviossa Maritta Lintusen Halla
KIRJAT | Maritta Lintusen Halla on aistivoimaista ja puhuttelevaa kirjallisuutta tarinoiden voimasta ja sukupolvien ketjusta.
Tamperelaiskomisario selvittää jääkiekkolegendan kuolemaa ja pikkupojan henkilöllisyyttä – arviossa Anna Harjun Sydänveri
KIRJAT | Anna Harjun dekkareiden rikoskomisario Taro Auramo on itsekäs ja itsekeskeinen hahmo, johon samastuminen vaatii aikaa.
Doomscrollausta intellektuelleille – Valistuksen dialektiikka on itseään toistava ja ristiriitainen modernin ajan kritiikki
KIRJAT | Hyviä huomioita sisältävä filosofian klassikko hukkuu pessimismiinsä.



