Kuvat: Petri Mast / Docendo
KIRJAT | Ruotsalainen mysteeri jatkaa tarinaa Ilta-Sanomien journalistista Lotta Simulasta, demarivaikuttaja Henrik Hamilosta sekä aloittelevasta venäläisvakoojasta Valeri Ivanovista.
”Ruotsalainen mysteeri ei jätä suurta muistijälkeä, mutta on tämän genren ystävältä sujuvasti luettu.”
ARVOSTELU

Kari Häkämies: Ruotsalainen mysteeri
- CrimeTime, 2023.
- 333 sivua.
Kari Häkämiehen uusin poliittinen trilleri Ruotsalainen mysteeri (CrimeTime, 2023) on näppärä ja viihdyttävä. Siinä päivän politiikka ja rikokset yhdistyvät ripaukseen romantiikkaa. On selvää, että kirjailija tuntee politiikan kuviot hyvin ja seuraa Suomen lisäksi yhteiskuntia naapurimaissa, sekä idässä että lännessä, eikä Britanniakaan vaikuta vieraalta. Aiheensa osaaminen synnyttää varman oloista tekstiä, josta ei tarvitse etsiä virheitä.
Ruotsalainen mysteeri jatkaa Linnan hämähäkki -dekkarin (CrimeTime, 2022) aloittamaa tarinaa Ilta-Sanomien journalistista Lotta Simulasta ja demarivaikuttaja Henrik Hamilosta sekä aloittelevasta venäläisvakoojasta Valeri Ivanovista ja ihmisistä heidän ympärillään.
Romaani on aihepiiriltään hyvin ajankohtainen. Ruotsalaisen ministerin murhayrityksestä alkava tapahtumaketju laajenee nopeasti myös Suomeen. Kirja nostaa esiin niin Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan, Suomen ja Ruotsin NATO-hakemukset, Ruotsin jengiväkivallan kuin suomalaisen päivänpolitiikankin ja peilaa henkilöidensä kautta monenlaisia näkökulmia. Kieli on kepeää ja toimii hyvin.
Toisinaan tekstissä esiintyvä äijämeininki vähän hymyilyttää ja tuntuu vanhahtavalta, mutta kaiken kaikkiaan Häkämies on kelpo tarinankertoja ja juonen kehittelijä. Henkilögalleria on sopivan kokoinen, ja sarjan toisessa osassa päähenkilötkin ovat kehittymässä persoonina uskottaviksi.
Ruotsalainen mysteeri ei jätä suurta muistijälkeä, mutta on tämän genren ystävältä sujuvasti luettu ja jättää odottamaan sarjan seuraavaa osaa. Sellainen on ilmiselvästi tulossa.
Kari Häkämies on Varsinais-Suomen maakuntajohtaja ja entinen kansanedustaja sekä ministeri. Ruotsalainen mysteeri on hänen 13. romaaninsa.
Leena Reikko
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Veri ei kaipaa varjoja – Agatha Christien Surma suviyössä hylkää nordic noirin synkkyyden
KIRJAT | Pokkarina julkaistu novellikokoelma on klassinen, englantilaisen rikoskirjallisuuden taidonnäyte, jossa korostuvat älyllinen päättely sekä arvoituksen ratkaisijan rooli.
Seinillä voi olla korvat, mutta osaavatko ne puhua? Arviossa Pirkko Soinisen taiteilijakotiteos Siellä missä sydän on
KIRJAT | Kirjailija Pirkko Soininen vieraili kahden vuoden aikana aistimassa tunnelmia museoiduissa taiteilijakodeissa. Näistä kokemuksista syntyi kirja Siellä missä sydän on.
Mitä suren, kun suren purettua rakennusta? Arviossa Pelastakaa talot! Purkuvimmaa purkamassa
KIRJAT | Iida Kalakoski ja Riina Sirén avaavat purkuhuoli-käsitteen avulla moninaisia tunteita, joita rakennuksen purkaminen meissä herättää.
Nelikymppisen naisen suunnanmuutos – arviossa Maija Kajannon Tilinpäätös
KIRJAT | Puistokadun pesula -sarjan toisessa osassa tasaista elämää elävä nainen joutuu lomautetuksi ja päätyy pyyhkimään pölyjä paitsi isoisänsä kuolinpesästä myös omasta elämästään.




