Kuvat: Tammi / Milla von Konow
KIRJAT | | Pauliina Susi on kirjoittanut jo pitkään romaaneja, joissa nuori tai keski-ikäinen nainen etsii selviytymiskeinoja kussakin yhteiskunnallisessa todellisuudessa.
”Kaikkia Suden teoksia yhdistää hieman vino, älykäs huumori. ”
ARVOSTELU

Pauliina Susi: Tuuliajolla
- Tammi, 2025.
- 301 sivua.
Pauliina Suden Raja-pehmodekkarisarjan päähenkilö on reilu nelikymppinen entinen lentoemäntä Tuulia Raja, jonka on työnantajansa konkurssin jälkeen pitänyt hankkiutua muihin töihin. Hän on päätynyt pieneen yksityisetsivätoimistoon hoitamaan varsin monipuolisia hommia ja siinä sivussa selvittämään rikoksia.
Sarjan neljäs osa, Tuuliajolla (Tammi, 2025), sijoittuu Järvenpäähän, jossa järjestetään Hyvän asumisen ja elämisen messuja Tuusulanjärven rannalla. Tuulia ja hänen yksityisetsiväpomonsa Yrjö Rahkonen on palkattu vastaamaan turvallisuudesta messujen vetonaulassa, kelluvassa Tupla Loiske -paritalossa.
Ensimmäinen näky matkalla luksuskohteeseen on vedessä kelluva ruumis, tosin vain mallinukke. Kun Tuulia kahlaa muovinaisen kanssa rantaan, se osoittautuu Tupla Loiskeen mainosnukeksi, jonka silmät on ikävästi sutattu. Huonolta vaikuttava enne osoittautuu merkiksi talon ongelmista.
Talossa yksityisetsiviä vastassa ovat Loiske-rakennuksen toimitusjohtaja Hille Gran ja sisustuksesta vastaava Johanna Suvanto. Vaikka edustavat naiset muistuttavat geelikynsiä myöten toisiaan, heidän välillään on jännitteitä.
Suden yksi vahvuuksista onkin hersyvä henkilökuvaus, ja galleriaa riittää. Rahkonen on maanläheinen itsensä. Luksustalon toiseen puoleen muuttaneella rekkamiehellä riittää sanottavaa rakentamisen tasosta. Hille Granin miehessä Petruksessa puolestaan yhdistyvät filmitähden ulkonäkö ja rakennusasioista päättävän virkamiehen liukkaus.
Mukana ovat jälleen myös Tuulian utelias äiti Ansa Raja ja entinen työkaveri, stuertista taksikuskiksi päätynyt Lasse Lund. Lasse karauttaa autolla paikalle, kun Tuulialla ei ole varaa ostaa polttoainetta ja saa Tuulialta puolestaan tukea parisuhdeongelmiinsa.
Tuulialla on aikaa tarkkailla ihmisiä ominaisuuksineen samalla kun hänen pitää taklata liian uteliaiden lapsikatsojien vaarallisia kiipeily-yrityksiä ja pitkäkyntisten hajuvesivarkauksia. Taloon tulee myös toisenlaisia sydämentykytyksiä aiheuttava vieras, paikallislehden kuvauskeikan saanut Santeri, jonka kanssa Tuulialla on ollut jo aiemmin epäonnisia romanttisia virityksiä.
Tilanne Tupla Loiskeessa eskaloituu, kun myöhässä ollut saunalautta törmää kelluvaan taloon. Ja pian sitten löytyy oikeakin ruumis, jonka kuolintapa tosin vaikuttaa ensin onnettomuudelta.
* *
Dekkarin käänteistä ei ole syytä kertoa enempää, mutta niitä riittää mahdollisen rikoksen selvittelyssä, rakennusyhtiön ongelmien paljastamisessa ja Tuulian ja Santerin suhteessa.
Kaikesta tästä kirjailija selviää hyvin. Yksityisetsivien työtä hän on tutkinut yhteen tietokirjaan, ja myös rakentamisen ja sen varjopuolien yksityiskohdat vaikuttavat olevan kunnossa. Järvenpääkin on tuttu niin kirjailijalle kuin päähenkilölle.
Tärkeintä on tietenkin, että lukija viihtyy cozy crime -pehmodekkarin parissa, eikä sen raakuuksia karttavan kuvauksen parissa ole vaaraa menettää yöuniaan. Teoksen ahmaiseekin parissa illassa.
Ina Ruokolainen
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Romaani siitä, kuinka ihmistä kesytetään – arviossa Camilla Sosa Villadan Kesytysteoria
KIRJAT | Sosa Villadan romaanissa ylitetään perinteiset sukupuolirajat, mutta samalla perhe-elämän ikuiset lait ovat voimassa.
Liisa Louhelan Mies joka aurinkoa sylissään on biofiktiota parhaimmillaan
KIRJAT | Liisa Louhelan teoksen keskiössä on ihminen Arndt Pekurinen ajatuksineen, tunteineen, valintoineen.
Sallustius politikoi, ryösti provinssinsa asukkaita ja pyysi tekosiaan anteeksi
KIRJAT | Sallustiuksen teokset Catilinan salaliitto ja Jugurthan sota kuvaavat vauhdikkaasti Rooman hallintaa niin Pohjois-Afrikassa kuin itse imperiumin sydämessä.
Leena Krohn havainnoi terävästi nykypäivän arvoja ja ilmiöitä – arviossa Näköisyys
KIRJAT | Ronskin säväyksen ja humoristisen dialogin vastapainona on leikillisyyttä, joka ilmenee todellisuuden ja olemassaolon moninaisena pohdintana.







