Kuvat: KT Bruce / WSOY
KIRJAT | Sophia Bennettin Kuningatar Elisabethin ratkaisemiksi kirjoittamat murhamysteerit saavat jatkoa myös pitkäaikaisen monarkin kuoleman jälkeen.
”Pystyvien avustajiensa avulla hallitsija pystyy potkimaan asioita liikkeelle ja nykimään oikeista naruista.”
ARVOSTELU

S.J. Bennett: Mitä majesteettisin murha
- Suomentanut Marja Helanen.
- WSOY, 2023.
- 368 sivua.
Vuonna 1966 syntynyt englantilainen kirjailija Sophia Bennett on saanut paljon kiitosta kuningasperheen arjen ja persoonien kuvaamisestaan Hänen majesteettinsa tutkimuksia -dekkarisarjassaan. Bennett osaa hienosti rakentaa kuningasperhettä tavalla tai toisella sivuavia murhamysteerejä, jotka viihteellisestä cosy crime -leimastaan huolimatta saattavat johtaa myös kasvokkain murhaajan kanssa. Tällä kertaa niin käy itse kuningattarelle.
Tavallisen ihmisen eläkeiän jo vuosikymmeniä sitten ohittanut Elisabeth II ei voi avoimesti nolata ministereitään, poliisijohtoa tai osaavia hallintoherroja ratkaisemalla rikoksia, joihin ammattilaisten ja alaisten kyvyt eivät riitä. Mutta pystyvien avustajiensa avulla hallitsija pystyy potkimaan asioita liikkeelle ja nykimään oikeista naruista. Hänelle on alaisten myös hankala sanoa ei, jos hän saa päähänsä pyytää audienssia. Seitsemänkymmentä vuotta hallinneen kuningattaren on helppo saada kansa uskoutumaan niin aatelisessa kuin rahvaan piirissä. Tästä voi puhua joko Hänelle tai Paaville, kuten asia kirjassa yhden sivuhahmon suulla tiivistetään.
Sarjan avausosa Windsorin solmu (2020) liikkui nimensä mukaisesti Windsorin linnan tiloissa, seuraava kirja vei lukijan Buckinghamin palatsin uumeniin. Hänen majesteettinsa tutkimuksia osa kolme sijoittuu Elisabethin Sandringhamin tiluksille, jossa perhe tapaa viettää joulunsa. Lähitienoon rannalta löytynyt muovipussiin pakattu ihmisen käsi ei ehkä häiritsisi joulunviettoa kovinkaan pahasti, ellei kuningatar sattumalta tunnistaisi sinettisormuksen ja sormien perusteella käden kuuluvan perheen tutulle aateliselle.
Kirjassarjan kolmososassa kuningasperheen erilaiset persoonat saavat aiempaakin enemmän roolia ja palstatilaa, mikä riemastuttavasti värittää kuningattaren elämän seuraamista. Brexit ja Theresa May sekä Yhdysvaltain vallanvaihto täsmentävät ajankohtaa, jossa prinssipuoliso Philip on edelleen oma rakastettava itsensä Lilibetinsä rinnalla. Maailmanpolitiikan ja hallintopyörien pyöriessä pystyvä yksityissihteeri Rozie Oshodi saa jälleen toimia hallitsijan puolesta kulisseissa, vaikka Elisabeth itsekin osallistuu selvittelyihin vierailuilla ja taitavalla ihmistuntemuksellaan. Kekseliäästi rakennetun rikoksen selviäminen vaatii melkoisesti hoksottimia, jalkatyötä ja myös onnea.
S.J Bennett sai tiedon Elisabet II:n kuolemasta samana päivänä, kun luovutti käsikirjoituksensa kustantajalleen. Luultavasti sen vuoksi kirjan keväälle suunniteltu julkaisu siirtyi loppusyksyyn. Bennett ei silti aio lopettaa kuningattaren elämään rakentuvien tarinoiden kirjoittamista, koska haluaa vielä kertoa lisää kuningattaren luonteesta, hänen roolistaan ja vaikutuksestaan maailmassa. Hänen elämässään on Bennettin mukaan vielä paljon käsiteltävää, niin suuri hahmo kuningatar oli kaikessa inhimillisyydessään.
Ilkka Valpasvuo
* *
Kulttuurigaala lähestyy!
Kulttuuritoimitus on ehdokkaana Vuoden kulttuuriteoksi Suomen Kulttuurigaalassa. Voit kannustaa meitä kotisohvalta käsin Ylen suorassa lähetyksessä perjantaina 24.11.2023!
#kulttuurigaala #kulttuuri
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kiintoisa näkymä sotien välisen ajan Helsinkiin ja sen värikkäisiin kulttuuripiireihin – arviossa Tanna Elon Taru Minervasta
KIRJAT | Tanna Elo rakentaa romaaninsa päähenkilöistä Valmasta ja Paavosta hienovireiset ja uskottavat kuvaukset, lämmöllä.
Liberaaliälykkö laittaa maantiedon myytit päreiksi, ja Suomikin saa osansa – arviossa Paul Richardsonin Maantieteen myytit
KIRJAT | Onko Trumpin seinällä mittasuhteet vääristävä Mercatorin maailmankartta? Siinä Grönlanti on Afrikan kokoinen eli yli kymmenen kertaa kokoaan suurempi.
Hyvänmielen lätkäromanssi nuorille ja miksei vanhemmillekin – arviossa Annukka Salaman Sulamispiste
KIRJAT | Ylöjärveläinen Oliver hiihtää kilpaa, mutta hänen todellinen intohimonsa on jääkiekko, jota poika harjoittelee salaa läheisen avolouhoksen jäällä.
Kommunistinen diktatuuri murskasi surutta parhaitaan – arviossa Elina Kahlan Gulagin viisas
KIRJAT | Gulagin viisas on Elina Kahlan teoksen päähenkilö Pavel Florenski, kommunistisen terrorin uhri. Mies yhdisti tieteen, taiteen ja uskon, mutta se oli Neuvostoliitolle liikaa.







