Kuvat: Like / Anna-Liisa Nikus
KIRJAT | Inga Maggan kolmas romaani on parhaimmillaan liikkuessaan pohjoisen erämaissa ja seuratessaan päähenkilöidensä perhe-elämää Rovaniemellä.
”Välillä toivon, että kirja vain jatkuisi ja jatkuisi.”
ARVOSTELU

Inga Magga: Näkymätöntä kultaa
- Like, 2026.
- 300 sivua.
Asser etsii lähes pakonomaisesti kultaa ja saa siinä sivussa erämaiden ja pohjoisen yksinäisyyttä. Ei ole ihan varma, kumpi on hänelle tärkeämpää.
Mirjam tuntuu hyväksyvän miehensä kullankaivuumatkat, mutta on hänellä omakin elämä, josta ei pidä meteliä.
Molempien salat tulevat esiin vähitellen.
Lapsia on kaksi, Rim ja Ringo, molempien nimillä on oma hauska tarinansa. Pienen perheen odottaessa toista lasta Asser kipuili sen kanssa, saako tästä toivoa tervettä, tai sellaista, joka kehittyisi samaan aikaan ja samalla tavalla muiden lasten kanssa.
Näkymätöntä kultaa (Like, 2026) kertoo perheen tarinaa 1960-luvulta lähes meidän päiviimme asti. Perhe ei tarkoita pelkästään äitejä, isiä ja lapsia, vaan on laajempi käsite. Huolehditaan niistä, jotka jäävät yksin.
Näkymätöntä kultaa on parhaimmillaan liikkuessaan pohjoisen erämaissa Asserin kanssa ja seuratessaan tämän ja Mirjamin perhe-elämää Rovaniemellä.
Henkilökuvaukset antavat ihmisilleen kasvot ja äänen, he tuntuvat todellisilta ja heidän elämäänsä seuraa mielellään. Välillä toivon, että kirja vain jatkuisi ja jatkuisi.
Sen sijaan Mirjamin ja Asserin puolisalaisuudet ihmissuhteissa ja elämäntapahtumissa jäävät lukijalle melko hämäriksi; enemmänkin ne rikkovat kokonaisuutta kuin antavat sille jotakin. Kaikki se, mikä tapahtuu avoimesti ja auki kerrottuna tempaa mukaansa, muu harmittavasti vain hämmentää.
Näkymätöntä kultaa on Inga Maggan kolmas romaani.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Elokuvan unelmatehdas luotiin Kulosaareen – uutuuskirja kertoo Fennada-Filmi Oy:n tarinan
KIRJAT | Kotimaisen elokuvahistorian värikkäisiin vuosiin keskittyvä opus on komea rinnakkaisjulkaisu vuonna 2019 julkaistulle teokselle Unelmatehdas Liisankadulla.
Paco Cerdà kertoo historian ehkä erikoisimmasta ruumissaatosta – arviossa Läsnä! Matka espanjalaisen fasismin juurille
KIRJAT | Paco Cerdà antaa äänen unohdetuille, ei selitä vaan nostaa esiin ihmisen ja sanoo lukijalle: katso!
Henry Ben Edom tuo kasarikauhun takaisin – Trance of the Charnel Hearts on nostalginen olematta tunkkainen
KIRJAT | Trance of the Charnel Hearts -novellikokoelma on kunnianhimoinen kauhuprojekti Suomessa vain marginaaliseti tunnetulta Henry Ben Edomilta.
Älämölöä, öykkämöykkää ja paljon palturia – arviossa kirja Eduskunta: valehtelijoiden klubi?
KIRJAT | Kyselytuntien puheita perannut Vesa Heikkinen kantaa syvää huolta populistisen valehtelupuheen lisääntymisestä.




