Kuva: Readme.fi
KIRJAT | Petra Stolt testasi mökkiolosuhteissa perushummusohjeen, kaftavartaat ja munakoisosalsan Joseph Youssefin uudesta reseptikirjasta.
”Erityisen ärsyttävänä pidimme molemmat tuotesijoittelua. Resepteissä kehotettiin käyttämään tiettyjä tuotemerkkejä esimerkiksi oliiviöljystä.”
ARVOSTELU

Joseph Youssef: Josen parhaat – Grilliruokaa, mezejä, dippejä, marinadeja
- Readme.fi, 2026.
- 255 sivua.
Joseph ”Jose” Youssef tuli tunnetuksi Suomen Top Chef -sarjan toisen kauden kilpailijana vuonna 2012 ja Diili-sarjan kilpailijana vuonna 2024. Nykyisin mies tunnetaan ravintoloitsijana ja ruokakirjailijana.
Josen parhaat -kirjaan (Readme.fi, 2026) Youssef on koonnut monipuolisesti Libanonin makuja. Erityisen paljon ilahduttaa monipuolisten dippien ja mezejen määrä.
Testasin mökkiolosuhteissa perushummusohjeen, kaftavartaat ja munakoisosalsan. Kaikki reseptit olivat herkullisia ja onnistuivat myös alkeellisimmissa kokkaustiloissa.
Ystäväni testasi kirjaa vielä suuremmalla volyymilla. Hän järjesti juhannushäät, joihin kokkasi tarjottavat kirjan resepteistä. Testiin pääsivät chimichurrikana, pistaasipestolabneh ja tabbouleh. Ruoka oli erinomaista – ja arvostan kotikokkeja, jotka tekevät juhlaruuatkin itse alusta alkaen.
Meillä molemmilla heräsi samanlaisia ajatuksia kirjasta: painos, jota käytimme, oli selkeästi keskeneräinen. Kirja sisälsi useita kirjoitusvirheitä.
Erityisen ärsyttävänä pidimme molemmat tuotesijoittelua. Resepteissä kehotettiin käyttämään tiettyjä tuotemerkkejä esimerkiksi oliiviöljystä. Ihmiset, jotka erityisesti tarvitsevat reseptikirjoja, saattavat oikeasti kokea, että ruoka epäonnistuu, jos eivät osta tietyn tuotemerkin tuotetta. Mainostuksen voisi jättää ruokakirjojen ulkopuolelle esimerkiksi sosiaaliseen mediaan.
Kirjan hienot kuvat on ottanut valokuvaaja Robert Seger, joka on kuvannut Youssefin kolmen ruokakirjan kuvat. Kuvilla on suuri painoarvo kirjassa, ja usein ne täyttävät sivuja enemmän kuin reseptit. Kuvat ovat kauniita, mutta mietin, kuinka paljon ne nostavat kirjan hintaa. Kirjat ovat nykymaailmassa ylellisyys, joiden ostamisesta moni tinkii aivan ensimmäisenä.
Kokeillut reseptit olivat mahtavia, mutta kirja kaipaisi vielä pientä hienosäätöä.
Petra Stolt
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kaksi maailmaa kohtaa, kun Tuukka Huttunen esittää kahta pikkupoikaa – arviossa Poika ullakolla, poika kellarissa
TEATTERI | Teatteri Siperian ja Tampereen Työväen Teatterin yhteistuotanto tuo Kellariteatteriin Salla Simukan ja JP Ahosen lastenkirjaan perustuvan kantaesityksen.
Matkalla kaivokseen ja omaan mieleen – arviossa Sōseki Natsumen Kaivos
KIRJAT | Lähes 120 vuotta sitten kirjoitettu matka kohti pimeää kuparikaivosta on nyt suomennettuna japanilaisen kirjallisuuden ystäville kiinnostava lisä.
Mieskirjailijalla on vaikea äitisuhde – arvioitavana Heikki Kännön Silmät
KIRJAT | Pariisiin sodanjälkeisiin älykköpiireihin sijoittuva Silmät yhdistelee todellisia henkilöitä fiktiivisiin mysteereihin ja kertoo pakkomielteisestä mieskirjailijasta.
Pelastuuko totuus faktoja tarkistamalla – arviossa Seppo Kangaspunnan Tulkitusti totta
KIRJAT | Jokaisen journalistin, opettajan ja aloille aikovan kannattaa lukea Seppo Kangaspunnan kirja luottamuksen jälkeisestä ajasta.




