Ville Virtasen on rikostutkija Kari Sorjonen. Kuva: Kimmo Korhonen / Fisher King
ELOKUVA | Pasilan rautatieaseman liepeiltä löytyy verellä maalattu seinämaalaus, joka esittää Suomen tunnetuinta sarjamurhaajaa. Juuso Syrjän ohjaama elokuva on kuin lähes kaksituntinen jakso tv-sarjaa.
”Aivan kuin leffan tekijät olisivat katsojien suututtamisen eli fanien järkyttämisen pelossa karttaneet omillaan toimivan elokuvan tekemistä.”
ARVOSTELU

Sorjonen: Muraalimurhat
- Ohjaus: Juuso Syrjä.
- Rooleissa: Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Sampo Sarkola, Olivia Ainali, Lenita Susi, Johan Storgård.
- Ensi-ilta: 27.10.2021.
Pasilan rautatieaseman liepeiltä on löytynyt verellä maalattu seinämaalaus, joka esittää Suomen tunnetuinta sarjamurhaajaa Lasse Maasaloa (Sampo Sarkola). Kuvan viereen on kirjoitettu verellä teksti: ”Tehdään maailmasta parempi paikka.” Samalla sosiaalisessa mediassa leviää kysely, jossa äänestetään henkilöistä, joita ilman maailma olisi parempi paikka.

Anu Sinisalon ja Ville Virtasen esittämät rikostutkijat huomaavat, että muraalimurhia selvittäessa voi eteen tulla kiperiäkin tilanteita. Kuva: Kimmo Korhonen / Fisher King
Some yllyttää tappajaa
Kun äänestyksessä menestyneitä henkilöitä alkaa kadota ja ensimmäinen ruumis löytyy, tutkittavaa on liikaakin, sillä taustalla vaikuttaa itsensä Tuomariksi nimennyt ihminen. Sorjonen: Muraalimurhat -elokuva noudattaa television sarjamurhaaja-sarjoista tuttua arvuuttelun ja yllätyskäänteiden logiikkaa tuomatta mukanaan tuoretta kerrontaa. Tv-sarjasta tuttua on sekin, että rikostutkijoiden kärjen (Sorjosen ja Anu Sinisalon esittämän etsivä Lena Jaakkola) jälkikasvu sekoilee taas.
Aivan kuin leffan tekijät olisivat katsojien suututtamisen eli fanien järkyttämisen pelossa karttaneet omillaan toimivan elokuvan tekemistä.
Superihmisten temmellyskenttä
Muraalien kuviin liittyy iskulauseenomaisia lauseita, kuten: ”Jotkut sanovat tekevänsä”. Tv-sarjan kolmoskauden kuvottavien kidutusmurhien tyyli jatkuu.
Sorjonen-tarinoiden maailma muistuttaa huomattavan paljon supersankarisarjakuvia. Päähenkilö on suurin sankari, jonka yli-inhimillisiltä vaikuttavia lahjoja ja kulmikkuutta perhe ja ajoittaiset psyykkiset vaikeudet pehmentävät. Päähenkilö saa usein vastaansa kaavamaisimpien sarjakuvien tyylisen superroiston, jota kukaan ei tunnu taaskaan saavan kiinni.

Tutkijatiimi etsii rikoksen jälkiä internetistä. Kuva: Kimmo Korhonen / Fisher King
Tylsää pätkivyyttä liikaa
Elokuva on tehty kuin tv-sarjan kahdesta noin tunnin mittaisesta jaksosta koostuva episodi, eikä ihme, sillä sarjan pääkäsikirjoittaja Miikko Oikkonen ja pääasiallinen ohjaaja Juuso Syrjä ovat tämän elokuvan pääasialliset tekijät. Syrjän aiempiin töihin kuuluu päähenkilönsä synnyttämien kohuotsikoiden tahdittama dokumenttielokuva jääkiekkoilija Jere Karalahdesta. Mainosohjaajana rutinoituneen Syrjän ainoat kokemukset fiktion ohjaamisesta ovat tulleet lastenanimaatiosta, mainoksista ja tv-sarjoista.
Elokuvana Sorjonen: Muraalimurhat on tasaisen tylsää katsottavaa. Suurta kerronnan kaarta elokuva ei katkelmallisessa episodimaisuudessaan tue. Elokuva manipuloi katsojaa hajauttamaan katseen eri suuntiin marssittamalla esiin toinen toistaan epätodennäköisempiä murhaajaehdokkaita, joissa on kaksi selkeää sosiaalitapausta. Tämä ja itseään poikkeusyksilönä eli massan ylä- ja ulkopuolisena pitävän yksilön osuus kallistaa elokuvaa yli-ihmismäisen moraalin puolelle. Perhedraamaksi silti tämäkin keikahtaa, mikä on paitsi muodikasta, myös helppoa.
Antti Selkokari
Sorjonen: Muraalimurhat
- Ohjaus: Juuso Syrjä.
- Käsikirjoitus: Miikko Oikkonen ja Antti Pesonen.
- Kuvaus: Mika Orasmaa.
- Rooleissa: Ville Virtanen, Anu Sinisalo, Sampo Sarkola, Olivia Ainali, Lenita Susi, Johan Storgård.
- Kesto: 1 h 47 min.
- Ikäraja: K16.
- Ensi-ilta: 27.10.2021.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Supersankarielokuvasta Spider-Man: Brand New Day ei tullut upouutta, mutta vanhaan nojaten mennään
ELOKUVA | Supersankareista hauskimmasta on tullut yksinäinen työnarkkari. Uusimman Hämähäkkimies-elokuvan sankari on tunne-elämältään kuin pahainen koulupoika.
Isabelle Huppert piirtää muotokuvan tylsistyneestä miljardööristä – arviossa Maailman rikkain nainen
ELOKUVA | Thierry Klifan ohjaama ensi-iltaelokuva pohjautuu L’Oreal-kosmetiikkajätin perijättären Liliane Bettencourtin tarinaan.
Rankka ystävyyden kuvaus – arviossa Jarmo Lampelan ensi-iltaelokuva Don Quijote Barcelonassa
ELOKUVA | Ollin ja Llucin tapahtumarikas matka Barcelonan kaduilla kuvaa rankalla tavalla ystävyyttä. Juha Kukkonen on näyttelijänä vahva tunnelmien tulkki.
Christopher Nolanin The Odyssey on koko järkäle elokuvaksi – Fantasiaa ja kuvauspaikkojen realismia
KIRJAT | Christopher Nolanin ensi-iltaelokuvaan kohdistuvat odotukset ovat olleet suuria kuin Assuanin pato.




