Kuva: Iina Lallo
TEATTERI | Mitä syntyy, kun suvun suuren persoonan elämä ei jätä rauhaan? I LOVE NELLY! – Skandaalitytön viimeinen esitys on Teatteri Vanhan Jukon kevään kantaesitys.
”Eihän taidetta ja taiteilijuutta voi ottaa pois, vaikka lähtisi ihan muihin hommiin.”
Ina Ruokolainen, teksti
Ola Blickin luoma lavastus I LOVE NELLY! – Skandaalitytön viimeinen esitys -näytelmään (ensi-ilta 18.2.2026) on punainen kuin huutomerkki, mikä kuvastaa sekä esityksen inspiraationa toiminutta Nellyä kuin teatterin ammattilaisten tunnelmia leikkausten keskellä. Nelly leimahti kuin tulitikku ja lopetti julkisen uransa lyhyeen. Kysymys kuuluu, palaako kulttuurialan tikku nyt liian nopeasti loppuun.
Lahdessa syntynyt Nelly Lovén (1936–2003) ehti tehdä lyhyen elokuvauran, näytellä teatterissa, asua Saksassa, Englannissa ja Norjassa, toimia tv-kuuluttajana, lausujana, puheopettajana, meikkitaiteilijana, pelikasinonhoitajana ja monessa muussakin ammatissa. Hän oli omapäinen, näkyvä ja suuri persoona, joka teki mitä tahtoi – tai mihin elämä hänet ajoi.
Kohujulkisuus näytti karvaan puolensa Nellylle, josta vuonna 1958 Englannin opiskelun aikana ehdittiin tehdä juttuja unohdettuna elokuvatähtenä. Samaan aikaan alkoi levitä huhu Nellyn tekemistä alastonrooleista, joiden takaa löytyi vain tämän ehdotus saunaa käsittelevästä filmistä.
– Uskon, että hän sai vain tarpeekseen julkisuudesta ja siksi lopetti näyttelemisen aika pian palattuaan Suomeen, Ola Blick sanoo.
Elokuvista ovat jäljellä Neiti talonmies (1955) ja Pieni luutatyttö (1958), mutta muuten roolejaan ahkerasti vaihtanutta naista ei enää laajasti muisteta. Blickin pariskunta ehti kiinnostua Nellystä, kun Olan isoäiti oli vielä elossa ja pystyi muistelemaan sisartaan. Mummin kuoleman jälkeen projekti vaikutti ensin mahdottomalta.
– Prosessi oli kuitenkin jo käynnissä, eikä Nelly jättänyt rauhaan. Kun sain apurahan Teaterstiftelsen Vivicas Vänner -säätiöltä, päätimme että juttu tehdään. Seuraavaksi kysyimme [Teatteri Vanha] Jukosta, olisiko sille paikkaa ohjelmistossa. Tänä vuonna tulee vielä sopivasti kuluneeksi 90 vuotta Nellyn syntymästä, Suvi Blick kertoo.

Näytelmän työryhmä: Janne Louhelainen (vas.), Ola Blick, Suvi Blick ja Antti Haiko. Kuva: Noora Vilamaa
Sukellus epäsovinnaisen ja äärimmäisen sukulaisen elämään vaati arkistojen penkomista ja haastatteluja. Viimeiset yhteydet isotätiin löytyivät Kuhmoisista, jossa Lovén asui viimeiset 20 vuotta ja jonne hänet on myös haudattu norjalaisen miehensä kanssa.
– Veimme ensin lapun ilmoitustaululle, mutta sitä kautta emme saaneet yhtään yhteydenottoa. Kun olimme löytäneet ensimmäisen kontaktin, pääsimme hänen kauttaan tutustumaan muihin sikäläisiin ja samalla sukulaiseeni, Ola Blick kertoo.
* *
Etsiessään tietä Nellyn elämän salaisuuksiin Blickit ovat tutkineet myös omaa suhdettaan taiteeseen ja etenkin viime vuosien kiivaisiin muutoksiin kulttuurialoilla.
Lahtelaissyntyinen Ola ja Viialasta kotoisin oleva Suvi tapasivat Lahden kansanopiston näyttelijäkoulutuksessa, jota he kävivät kaksi vuotta 2013–2015. Sittemmin kumpikin pääsi Teatterikorkeakouluun, josta Suvi valmistui 2021 ja Ola 2023.
Reilussa kymmenessä vuodessa on käynyt selväksi, että freelancenäyttelijöiden työt ovat silppuna ympäri maata ja sisältävät paljon muutakin kuin näyttelemistä. Juko on kotipesä, mutta kumpaakin on nähty myös Helsingin teattereissa ja elokuvissa.
Ola Blick tekee rinnalla lavastajan töitä, joihin hän on saanut oppia muun muassa tehdessään siviilipalvelusta Q-teatterissa. Jukossa on nähty hänen lavasteitaan jo monessa tuotannossa ennen I LOVE NELLY! -näytelmää.
– Minulla on lottovoittajaolo, kun voin tehdä lavasteita ekologisesti käyttämällä olemassa olevaa materiaalia ja samalla miettiä, mikä voisi olla hauskaa näyttelijän kannalta. Mutta säästäminen on myös pakko, sillä leikkaukset ovat osuneet rankasti myös Jukoon.

Ola Blick ja Suvi Blick. Kuva: Iina Lallo
Teatteri Vanhan Jukon merkityksestä Blickit ovat yhtä mieltä: sillä on tärkeä rooli siltana runsaan nuoriso- ja harrastajateatteritarjonnan ja Lahden Kaupunginteatterin välissä. Vaihtoehtoinen ohjelmisto tarjoaa samastumismahdollisuuksia monenlaisille yleisöille. Perkele!-vappukonsertit- ja muut teemakonsertit myydään usein loppuun.
I LOVE NELLY! – Skandaalitytön viimeinen esitys ei olekaan pelkästään unohdetun elokuvatähden muotokuva vaan tiukasti kiinni siinä, mitä nyt tapahtuu. Tapahtumat alkavat vyöryä tilanteessa, jossa taiteen rahoitus on leikattu kokonaan, ja Jukossakin valmistetaan viimeistä esitystä ennen tilan myyntiä kuntosaliyritykselle. Fiktiiviset Suvi ja Ola pohtivat, mitä pitää tehdä ennen kuin on liian myöhäistä.
– Välillä tuntuu, ettei taiteella nykyisessä ilmapiirissä ole enää tilaa. Olemme vähän kuin Nelly, isossa risteyksessä, josta pitäisi lähteä johonkin suuntaan. Kirjoitin dystopiaa, mutta revimme myös huumoria siitä, miten tosissamme olemme, Suvi Blick sanoo.
– Eihän taidetta ja taiteilijuutta voi ottaa pois, vaikka lähtisi ihan muihin hommiin. Nellykin säilytti taiteilijuutensa loppuun asti, Ola Blick tiivistää.
* *
I LOVE NELLY! – Skandaalitytön viimeinen esitys
- Näyttämöllä: Ola Blick ja Suvi Blick
- Käsikirjoitus: Suvi Blick
- Lavastus: Ola Blick
- Valo- ja videosuunnittelu: Antti Haiko
- Äänisuunnittelu: Janne Louhelainen
- Dramaturgi: Anna Jaanisoo
- Pukusunnittelu: Suvi Blick
- Lavastuksen toteutus: Ola Blick ja Matti Pajulahti
I LOVE NELLY! – Skandaalitytön viimeinen esitys. Ensi-ilta Teatteri Vanha Jukossa Lahdessa 18.2.2026. Esityksiä 11.4. asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tomaatteja! Tomaatteja! -festivaali siirtyi ruuhkaiselta tammikuulta toukokuulle – Esiintyjät julki nyt
STAND UP | Koska Tampereella on tammikuussa ylen määrin stand up -komiikkaa tarjolla, siirtyi Tomaatteja! Tomaatteja! -festivaali väljemmille vesille eli toukokuulle.
Kaksi miestä, sata ilmettä – Risto Korhonen ja Ville Majamaa elävät näyttämöllä hetkessä
TEATTERI | Tampereen Teatterin kaksikolla on yli 20 vuotta yhteistä näyttämöhistoriaa, kaksi samanaikaista esitystä kaksin ja loputon määrä keskinäistä luottamusta.
Ihminen, sinulle on tehtävä: keksi 9 hyvää syytä elää! Työväen Näyttämöpäivät Mikkelissä
TEATTERI | Carita Välitalon Tikkurilan Teatterille ohjaama 9 hyvää syytä elää nousi 50-vuotisjuhliaan viettäneiden Näyttämöpäivien huippuhetkeksi.
Yhteinen tietämys ja kokemus on Isä-näytelmän suosion salaisuus, ohjaaja Tommi Auvinen tietää
TEATTERI | Tampereen Työväen Teatterin Isä on hämmentävä ja rankka, mutta osuvuudessaan myös hauska näytelmä.




