Knuutilan kartano. Kuva: Hanna-Liisa Onnela
TAPAHTUMA | Tarkoitus on kehittää Nokian Siuroon omat kulttuuriviikot. Painetun sanat markkinoiden lisäksi vietetään Siuron klavikordipäiviä.
Päivi Vasara, teksti
Nokian Siuron kulttuuriväki aikoo yhdistää voimansa ja kehittää seudulle omat kulttuuriviikot.
Jo neljättä kertaa järjestetään Knuutilan kartanossa Painetun sanan markkinat (16.8.2025). Ne on ideoinut emeritusprofessori Jyrki Käkönen.
– Huomasimme, että Painetun sanat markkinat ja Siuron klavikordipäivät ovat molemmat saaneet apurahan Kordelinin säätiön Nokian kaupunkirahastosta. Tällä viikolla Siuron yhdistykset ovat koolla ja mietimme sitä, miten saadaan aikaan seudulle kunnon kulttuuriviikot, Käkönen kertoo.
Painetun sanat markkinat ovat nyt Siuro Fest -sateenvarjon alla. Siuro Festin päivämäärät ovat 7.–24.8.2025
– Se on vähän pitkä aika, mutta onhan Helsingissäkin kulttuuriviikot monikossa, hän toteaa.

Väenpirtti. Kuva: Hanna-Liisa Onnela
500 kävijää
Painetun sanan markkinat kutsuu kirjallisuuden ystäviä nyt jo neljättä kertaa. Joka vuosi on tavoitettu 500 kävijää. Ohjelmaa ei oikein voi kasvattaa tai sitten pitäisi siirtyä kahden päivän tapahtumaan.
– 500 kävijää on riittävästi. Kustantajat eivät tulisi, jos eivät saisi myyntiä. Pöytämaksu on pieni, mutta tapahtuma sitoo yhden ihmisen ja sitten on kuljetuskulut, Jyrki Käkönen sanoo.
Kirjailijavieraineen mukana festivaalilla ovat kustantamot Aviador, Osuuskumma, Palladium, Stresa, Tutkijaliitto, Vastapaino ja Warelia sekä kirjakauppa Stuff ja Pirkkalaiskirjailijat.

Pusupenkki. Kuva: Hanna-Liisa Onnela
Teemana tasa-arvo
Markkinoiden teemana on tasa-arvo, jota avaavat muiden muassa kirjailija Salla Simukka, politiikan tutkija Saara Särmä ja mediatutkija Seppo Kangaspunta.
Lisäksi Painetun sanan markkinoilla esiintyvät Samuli Antila, Auli Evesti, Miikka Hakari, Tuomas Hoppu, Viljami Hukka, Artemis Kelosaari, Tommi Musturi, Niko-Petteri Niva, Riitta-Liisa Oulujärvi, Mika Pöllänen, Heikki Rönkkö, Juha Siro, Jaana Suorsa, Reetta Vuokko-Syrjänen ja Jyrki Vainonen.
Elävästä musiikista Knuutilan Muutilassa vastaa päivän päätteeksi Mush Tone Ensemble -yhtye.
Kauempaa festivaalille tulevat voivat halutessaan majoittua Knuutilan kartanon Aittahotellissa.
Painetun sanan markkinat järjestää Siuro-seura ry, joka pitää festivaalilla myös buffettia. Sieltä saa keittolounasta hintaan yhdeksän euroa. Knuutilan Kartano löytyy osoitteesta Lukkisalmentie 49, 37200 Siuro.
* *
Painetun sanan markkinat
Nokian Siuron Knuutilan kartanolla 16.8.2025.
- 10.00 Avaus: Jyrki Käkönen.
- 10.10–10.30 Pirkkalaiskirjailijat: Salla Simukka: ”Tasa-arvo kirjailijan silmin”.
- 10.45–11.05 Vastapaino: Tuomas Hopun haastattelu kirjastaan ”Hugo Salmela – Vallankumouksen sanansaattaja”.
- 11.20–11.55 Saara Särmä puhuu tasa-arvosta ja Tiina Lehikoinen haastattelee.
- 11.55–12.40 Lounastauko.
- 12.40–13.00 Kirjakauppa Stuff: Paneeli Parempaa Sarjakuvaa, keskustelemassa Heikki Rönkkö, Niko-Petteri Niva ja Tommi Musturi.
- 13.15–13.35 Warelia: Marko Vesterbacka haastattelee Seppo Kangaspuntaa kirjasta Eriarvoistava katse.
- 13.50–14.10 Tutkijaliitto: Viljami Hukka puhuu tuoreesta Dodie Bellamyn kirjan Kun sairailla on kaikki valta käännöksestään.
- 14.25–14.45 Osuuskumma: Paneeli: Tuttua uusin silmin. Paikallismiljööt spekulatiivisessa fiktiossa. Keskustelemassa Reetta Vuokko-Syrjänen, Artemis Kelosaari ja Samuli Antila.
- 15.00–15.20 Aviador: Jyrki Vainonen puhuu tuoreesta esseekokoelmastaan.
- 15.35–15.55 Palladium: Juha Siro kertoo teoksestaan Kuolemattomien kirja.
- 15.55–16.05 Jaana Suorsa kertoo tuoreesta kirjastaan Leonardo da Vinci – orjattaren poika.
- 17.00 Päätalo sulkeutuu.
* *
- 10.00–17.00 Pirtin taidenäyttely. Mukana Auli Evesti, Miikka Hakari, Riitta-Liisa Oulujärvi ja Mika Pöllänen.
- 11.00–13.30 Lounasta tarjolla, keittolounas 9 euroa.
- 11.00–16.00 Kahvio.
- 17.00–21.00 Jatkot Muutilassa: musisoi Mush Tone Ensemble.
- 20.00–> Jatkot jaksaville Koski-baarissa.
* *
Siuron klavikordipäivät
Konsertit Nokian Siuron kirkolla 11.–13.8.2025.
- 11.8. klo 18 Amadeuksen helmet, Eija Virtanen
- 12.8. klo 18 Pateettista ja säihkyvää, Anna Maria McElwain
- 12.8. klo 19.30 Yhdessä – ei yksin, Mads Demlund, Eija Virtanen, A.M. McElwain
- 13.8. klo 18 Värien virta – Mestari Bach, Mads Damlund
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Lukupäiväkirja 2025: osa 12 – Animaageja ja tuhat vuotta vanha japanilainen romaani
LUKEMINEN | Mikko Saari on lukenut lasten seikkailuromaaneja, tuhatvuotista japanilaista romaania ja kuvakirjoja.
Pate Mustajärvi (1956–2025) – lue kuinka Popeda-keulakuva kertoi keväällä 2024 lukuharrastuksestaan
HENKILÖ | Pauli ”Pate” Mustajärvi oppi lukemaan jo ennen kouluikää. Siitä pitäen kirjat ovat kuuluneet hänen elämäänsä.
Pate Mustajärven laulujen aiheet syntyvät uutisista, vain harvoin mukana on henkilökohtaisia tunteita
HENKILÖ | Kulttuuritoimituksen Marja Aaltio haastatteli keväällä 2022 Pate Mustajärveä, joka kertoi olevansa uutisfriikki ja laulujensa sanoitusten nousevan ajankohtaisista tapahtumista.
Lasten suusta totuuden kuulee: Lukekaa meille!
LUKUTAITO | Tamperelainen Sanataideyhdistys Yöstäjä sai lapsilta ja nuorilta konkreettisia ehdotuksia hiipuneen lukuinnon uudelleen sytyttämiseksi.



