Kuva: Onni Rantanen
JOULUKALENTERI | Ennen joulua Matti Kuusela ja valokuvaaja Onni Rantanen esittelevät Kulttuuritoimituksen lukijoille 24 siipiveikkoa ja sirkuttajaa.
Matti Kuusela, teksti
Aina yhtä arvokas Kulttuuritoimitus melkein riehaantuu joulun lähestyessä. Seuraavien viikkojen aikana sen sivuilla lennetään, hypellään, tanssitaan, lauletaan, huudetaan, tirskutaan, kirutaan, saalistetaan, juostaan, uidaan ja lennetään ruoka suussa ja paritellaan haltioituneesti, siivet kiihkosta väristen.
Tämä on mahdollista, koska aloitamme jouluisen lintukalenterin. Esittelemme joka päivä yhden Suomessa pesivän linnun arki- tai juhlatoimissaan niin maalla, vedessä, puussa kuin ilmassa.
Häikäisevän kauniit kuvat on ottanut monesti palkittu nokialainen lintukuvaaja Onni Rantanen ja sepustukset linnuille laatii toimittaja-kirjailija Matti Kuusela.
Ja kun kerran Kulttuuritoimituksessa ollaan, luvassa on myös runoilijoita ja muita linnuista hurmioituneita – pikkulinnut ovat laulaneet, että ainakin Aleksis Kivi, Eeva-Liisa Manner… No, eipä kerrota kaikkea, jännitys kuuluu joulunodotukseen.
Hyvää linnunodotusta!
Onni Rantanen on Nokialta kotoisin oleva kansainvälisesti palkittu lintukuvaaja, jonka sydäntä lähinnä ovat metsien siivekkäät.
@onnirantanen_photography | https://onnirantanen.kuvat.fi/
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
On pahinta mahdollista ihmisen pilkkaa siunata vainaja, joka ei eläessään uskonut jumalaan
KIRJAT | Risto Puumalaisen Uskomatonta elämää Suomessa näyttää, että uskonnottomalla ihmisellä ei vieläkään ole aina ihan helppoa – etenkään elämän jälkeen.
Melkein kaikki elämästä ja vähän muustakin – Juha Drufvan kirja Martti Joenpolvesta yltää Nokialta avaruuteen
KIRJAT | Elämän turhuuksien kehä käsittelee Martti Joenpolven vuosien 1956-1982 tuotantoa ja suomalaisen yhteiskunnan muutosta noina vuosina.
Emeritusprofessori paljastaa elämän tarkoitukset, ne ikävätkin – arviossa Timo Airaksisen Millaista oli
KIRJAT | Timo Airaksisen omaelämäkerta katsoo lukijaa suoraan silmiin ja kertoo yhtään häpeämättä ja kaunistelematta, millaista yliopistolla oli.
Mitä Jeesus ostaisi ja miksi Puolustusvoimat on Suomessa median supersankari – Voima-lehti uskaltaa kysyä vaikeita
KUUKAUDEN LEHTI | Voima-lehteen on ihmeen nihkeä tarttua. Ehkä se johtuu siitä, että lehti on niin helposti saatavilla sekä rautatieasemilla että muissa yleisissä tiloissa – ja vielä ilmaiseksi!