Kuva: Rakastajat-teatteri
TEATTERI | Mirva Tolppasen kirjoittaman kantaesityksen aihe on mitä tärkein. Luontokato ja ilmastonmuutos etenevät ja kaikki ovat sen huomanneet.
”Jälleen kerran Rakastajien näytelmässä kiitosta ansaitsee nokkela ja hienosti toimiva lavastus.”
ARVOSTELU

Rakastajat-teatteri: Valhe
- Käsikirjoitus ja ohjaus: Mirva Tolppanen
- Näyttelijät: Taina Silkkola, Sanna-Kaisa Patrikainen, Anna Kauno
- Ensi-ilta: Porin Studio-Hilkka 6.4.2024
17-vuotiaalla Valolla ei ole helppoa, kun vanhempina on kaksi hörhöä. Allu täyttää perheen kodin pelastettavilla luonnon eläimillä ja Kuisma yrittää olla järjen ääni, vaikka haluaakin muuttaa maailmaa. Koko perhe joutuu tuntemaan nahoissaan sen, miten muutosta vaativien niskaan kaadetaan kuraa.
Aihe on mitä tärkein. Luontokato ja ilmastonmuutos etenevät ja kaikki ovat sen huomanneet. Näytelmän perhe on nuorehko, sukupuolineutraaleista nimistä ja vaatetuksesta alkaen kuin prototyyppi ympäristöstään huolta kantavista ihmisistä.
Valhe kuvaa pitkästi ja välillä puisevasti luennoiden kaikkea sitä, mistä pitää olla huolissaan. Näytelmä herättää paljon ajatuksia ja huomioita maailmastamme, mikä on tärkeää teatterille kuin teatterille. Yksi mieleen tullut ihmetys on, miksi onkin niin, että ympäristöaktivistit herättävät niin paljon kiukkua ja jopa vihaa.
Jälleen kerran Rakastajien näytelmässä kiitosta ansaitsee nokkela ja hienosti toimiva lavastus. Studio Hilkka ei ole järin suuri, mutta pienillä keinoilla, kuten valokuvilla ja videoilla täydennettynä, työryhmä on saanut tilan toimimaan täydellisesti. Erityiskiitoksen ansaitsee myös Anna Kauno, joka esitti perheen nuorta Valoa; oli helppo uskoa tämän valinta siinä, miten yrittää ympäristökysymyksiin vaikuttaa.
Rakastajat-teatteri on viime vuodet tuonut näyttämölle erityisesti musiikkia, vierailevia stand-up–tähtiä ja muuta selkeästi kevyttä ja viihteellistä. Valhe on hieno lisä ohjelmistoon ja herättää toiveen siitä, että pelkästään viihteelle tämä kiitelty porilaisteatteri ei ole heittänyt.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Täydelliset häät ovat juuri niin farssi kuin sen pitääkin olla – arviossa Tampereen Komediateatterin ensi-ilta
TEATTERI | Panu Raipia on onnistunut toteuttamaan Robin Hawdonin menestysnäytelmän riemukkaaksi kaaokseksi tähtikaartinsa kanssa.
Sivistävää ja sivaltavaa kahden näytelmän voimin – arviossa Teatteri-iltojen Akseli Gallen-Kallelan kootut teokset ja Napa
TEATTERI | Valkeakosken Teatteri-iltojen näytelmät saavat teatteriin myös heitä, jotka eivät siellä yleensä käy.
Lempeä ja lämmin tarina ystävyydestä ja luonnosta – arviossa Siuron Koski-Teatterin Havu ja Neulanen
TEATTERI | ”Esitystä oli kiva katsoa. Se ei ollut yhtään liian jännittävä. Siinä oli hauskoja tyyppejä ja ne tanssivat hauskasti.” – Max 6v.
Astrid Lindgrenin Katto-Kassinen on maailman paras veättelijä – arviossa Komediateatterin ensi-ilta
TEATTERI | Iki-ihana Katto-Kassinen valloittaa Komediateatterin päänäyttämön koko kesän ajaksi. Nimiroolissa kujeilee Olivia Tiainen.




