Kuva: Rakastajat-teatteri
TEATTERI | Mirva Tolppasen kirjoittaman kantaesityksen aihe on mitä tärkein. Luontokato ja ilmastonmuutos etenevät ja kaikki ovat sen huomanneet.
”Jälleen kerran Rakastajien näytelmässä kiitosta ansaitsee nokkela ja hienosti toimiva lavastus.”
ARVOSTELU

Rakastajat-teatteri: Valhe
- Käsikirjoitus ja ohjaus: Mirva Tolppanen
- Näyttelijät: Taina Silkkola, Sanna-Kaisa Patrikainen, Anna Kauno
- Ensi-ilta: Porin Studio-Hilkka 6.4.2024
17-vuotiaalla Valolla ei ole helppoa, kun vanhempina on kaksi hörhöä. Allu täyttää perheen kodin pelastettavilla luonnon eläimillä ja Kuisma yrittää olla järjen ääni, vaikka haluaakin muuttaa maailmaa. Koko perhe joutuu tuntemaan nahoissaan sen, miten muutosta vaativien niskaan kaadetaan kuraa.
Aihe on mitä tärkein. Luontokato ja ilmastonmuutos etenevät ja kaikki ovat sen huomanneet. Näytelmän perhe on nuorehko, sukupuolineutraaleista nimistä ja vaatetuksesta alkaen kuin prototyyppi ympäristöstään huolta kantavista ihmisistä.
Valhe kuvaa pitkästi ja välillä puisevasti luennoiden kaikkea sitä, mistä pitää olla huolissaan. Näytelmä herättää paljon ajatuksia ja huomioita maailmastamme, mikä on tärkeää teatterille kuin teatterille. Yksi mieleen tullut ihmetys on, miksi onkin niin, että ympäristöaktivistit herättävät niin paljon kiukkua ja jopa vihaa.
Jälleen kerran Rakastajien näytelmässä kiitosta ansaitsee nokkela ja hienosti toimiva lavastus. Studio Hilkka ei ole järin suuri, mutta pienillä keinoilla, kuten valokuvilla ja videoilla täydennettynä, työryhmä on saanut tilan toimimaan täydellisesti. Erityiskiitoksen ansaitsee myös Anna Kauno, joka esitti perheen nuorta Valoa; oli helppo uskoa tämän valinta siinä, miten yrittää ympäristökysymyksiin vaikuttaa.
Rakastajat-teatteri on viime vuodet tuonut näyttämölle erityisesti musiikkia, vierailevia stand-up–tähtiä ja muuta selkeästi kevyttä ja viihteellistä. Valhe on hieno lisä ohjelmistoon ja herättää toiveen siitä, että pelkästään viihteelle tämä kiitelty porilaisteatteri ei ole heittänyt.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tampereella ensi-iltansa saanut Hybristofilia palasi kaupunkiin viiden vuoden jälkeen – kaipasi syvyyttä
TEATTERI | Tampereen Työväen Teatterin residenssiohjelmaan kuulunut true crime -esitys vieraili Legioonateatterissa. Esityksen ikä alkaa näkyä.
Tanskalaiselokuvan pohjalta tehty ooppera järkyttää ja vaikuttaa – arviossa Kansallisoopperan Festen
OOPPERA | Festen on tiivis ja intensiivinen yhden vuorokauden kuvaus vakavaraisen perheen pinnan alle sukelluksesta, totuudenkieltämisestä ja sivuunkatsomisesta.
Haapajärven Elvis pelastui ja elää – arviossa Lahden kaupunginteatterin kantaesitys
TEATTERI | Haapajärven Elvis avautuu moneen suuntaan. Se kertoo myös suurista unelmista, jotka vaikeuksienkin jälkeen voivat toteutua.
Neljän voimakkaan naisen tarinat niputetaan taidokkaasti yhteen – arviossa Louhiteatterin Korkojen kopinaa
TEATTERI | Korkojen kopinaa nostaa esiin merkityksellisiä naisrooleja 20 vuotta täyttävän enolaisen Louhiteatterin historiasta.




