Ann Cleeves. Kuvat: Micha Theiner / Karisto
KIRJAT | Raivoava meri pitää otteessaan arvoitukselliseen loppuun saakka. Brittikirjailijan kynästä on syntynyt myös suosittu tv-sarja Vera Stanhope tutkii.
”Tätä henkilövetoista dekkaria ei voi jättää kesken.”
ARVOSTELU

Ann Cleeves: Raivoava Meri
- Suomentanut Juha Ahokas.
- Karisto, 2023.
- 368 sivua.
Ann Cleeves on palkittu brittikirjailija, jonka kynästä ovat syntyneet koukuttavat tv-sarjat Vera Stanhope tutkii sekä Shetlandsaarten murhat. Raivoava meri (Karisto 2023) jatkaa Kahden joen välissä -sarjaa, jonka sovitus tv-sarjaksi on nähty myös Ylellä.
Tässä tummasävyisessä dekkarissa tutkitaan legendaarisen merenkävijän murhaa. Jem Rosco palaa pieneen Greystonen kylään, jossa hän on viettänyt nuoruutensa. Rosco on kuuluisuus purjehdussaavutustensa ansiosta, ja kyläläiset ovat innostuneita hänen paluustaan. Kohtauspaikka on paikallinen pubi Maiden’s Prayer, jossa tavataan ja puidaan kylän asioita, juodaan perinteiset tuopit ja viihdytään arjen lomassa. Ihmetystä herättää, kun Roscoa ei yllättäen enää näy eikä hänestä kuulu mitään.
Synkkä totuus selviää, kun Roscon ruumis löytyy läheiseen poukamaan ankkuroidusta jollasta. Yksi ruumis ei riitä vaan samasta paikasta löytyy tutkinnan myöhemmissä vaiheissa toinenkin ruumis. Kylässä on voimakas uskonnollinen yhteisö Veljeskunta, ja taikausko alkaa nostaa päätään turhankin paljon.
Kahden joen välissä -bestsellersarjan päähenkilö, etsivä Matthew Venn päätyy tutkimaan tapausta. Taikausko ja juorut harhauttavat hänenkin arvostelukykyään ja tutkintalinjojaan.
Paluu Greystoneen tuo mieleen muistoja uskonnollisesta yhteisöstä, jossa Matthew vietti lapsuutensa ja nuoruutensa. Sen jälkeen, kun Matthew menetti uskonsa ja meni naimisiin Jonathanin kanssa, hän ei ollut palannut Greystoneen. Irtautuminen yhteisöstä ei ollut kivutonta.
Nyt käsissä on outoja murhia, kuin lavastettuja. Matthew sekä hänen ryhmänsä rikosylikonstaapeli Jen Raffelty ja rikoskonstaapeli Ross May ovat hekin vaarassa tutkinnan edetessä.
Kukaan ei ole turvassa; myrskyävä meri ja salaperäiseltä tuntuva Scullyn poukama eivät jätä Matthew’ta rauhaan.
Ann Cleeves on ansaitusti palkittu rikostarinoiden punoja. Raivoava meri pitää otteessaan alusta alkaen ja jännite säilyy teoksen loppuun asti. Tätä henkilövetoista dekkaria ei voi jättää kesken. Tarina on arvoituksellinen ja loppu yllätyksellinen.
Irmeli Heliö
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Juhani Koivisto toimitti Sibeliuksen varhaiset kirjeet suomeksi – arviossa Nyt alkaa elämän todellisuus
KIRJAT | Yleisölle saatavilla oleva suomenkielinen Sibelius-aineisto täydentyi nk. Hämeenlinna-kirjeillä.
Ennen kuin kuolen, ratkaisen oman murhani – arviossa Holly Jacksonin Vaikka henki menisi
KIRJAT | Nuortenkirjoistaan tuttu bestselleristi sukeltaa aikuisten jännärihyllyyn hienosti rakennetulla murhamysteerillä.
Painajainen luksushotelissa – arviossa Ruth Waren Nainen huoneessa 11
KIRJAT | Menestystrilleri Nainen hytissä on 10 on saanut jatko-osan. Ruth Ware taiteilee juoneen yllättäviä käänteitä toisensa perään, ja trilleristä kehkeytyy mukiinmenevä ajojahti.
Elokuvakäsikirjoituksen pohjalta tehty romaani ei jää turhaksi kopioksi – Arviossa Jussi Moilan Kullervon tarina
KIRJAT | Antti J. Jokisen taistelukohtausten leimaama Kullervo-elokuva muuttuu Jussi Moilan käsissä eheäksi ja loogisesti eteneväksi seikkailuromaaniksi.







