Danny oli viemässä Suomea 1960-luvulta 1980-luvulle. Kuva: Intervisio / Yle
TELEVISIO | Ylen uusi 10-osainen sarja on myöhästynyt joululahja niille, joita Suomen lähimenneisyys kiinnostaa.
”Tuon ajan positiivinen henki tuntuu tämän päivän maailmassa viattomalta – ja tämä päivä surulliselta.”
ARVOSTELU

Kun Suomi muuttui – levottomat ajat 1961–1981
- Käsikirjoitus: Marjo Vilkko
- Juontaja: Jari Tervo
- YLE TV1 arki-iltoina alkaen 27.12. klo 20
- Katso: Yle Areena
Ylen uusi 10-osainen sarja on myöhästynyt joululahja niille, joita Suomen lähimenneisyys kiinnostaa. Kun Suomi muuttui – levottomat ajat 1961–1981 käsittelee puolen tunnin jaksoissa ja nopealla tempolla vuosikymmeniä, jolloin maailmamme kehittyi nopsaan.
Ohjelmasarjan suomalaisen yhteiskunnan suurista muutoksista on tehnyt sama työryhmä kuin Ylen aiemmin esittämät ja kiitellyt sarjat Kekkonen, Koivisto ja Kylmän sodan Suomi. Käsikirjoittajana on siis nytkin Marjo Vilkko ja ruudussa ohjelmaa kuljettaa eteenpäin Jari Tervo.
Sarja on muutenkin kuin jatkoa noille edellisille, nyt vain eri aihepiirissä. Tekotavassa luotetaan vanhaan tuttuun juoneen: juonnot, haastateltavat ja Jari Tervon suoraan kameralle puhumiset seuraavat toisiaan ja välillä soi asiaan sopiva musiikki. Vaihtelua ja edes pieniä yllätyksiä kaipaa, kun osia on niinkin monta kuin kymmenen.
Kun Suomi muuttui on epäilemättä kiinnostavaa katsottavaa ainakin 1960–1980-luvuilla eläneille. Haastateltavia on kunnianhimoinen määrä useilta aloilta ja heillä mielenkiintoista sanottavaa. Sarjan ote on kevyehkö ja iloinen, mikä hyvin sopiikin tuolle ajalle. Sodasta ja sotaveloistakin selvinneessä maassa kaikki tuntui mahdolliselta, elintaso nousi kohisten. Ajan positiivinen henki tuntuu tämän päivän maailmassa viattomalta – ja tämä päivä surulliselta.
Vanha videomateriaali on kiehtovaa katsottavaa ja sitä on kiitettävän paljon. Tosin Beatlesit, uudet muotitanssit, Kennedyn kuolema, peruskoulun tulo ja monet muut tuon aikakauden muutokset on jo aiemmin moneen kertaan kerrottu ja käsitelty eikä tämä sarja anna katsojalle oikeastaan mitään uutta.
Kun Suomi muuttui on hyvin käsikirjoitettu, kuvattu, leikattu ja sen juontaja osaa asiansa. Siitä huolimatta sarja on jotenkin kliininen ja mielikuvitukseton eikä juuri liikauta tai jätä voimakasta muistijälkeä.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Murhia Istanbulissa – arviossa Ylellä nähtävä Turkkilainen etsivä
TELEVISIO | Turkkilainen etsivä kuvaa Istanbulin poliisin murharyhmän työtä. Ikmen on vähän kuin turkkilainen Columbo: viaton ulkonäkö harhauttaa.
Tasa-arvon takapajulat – arviossa Vihatut naiset
TELEVISIO | Ylen uutuussarja on tärkeä oppitunti Suomen lähihistoriasta, jossa naisviha limittyy tasa-arvotyöhön.
Miekkoja ilman magiaa – HBO:n A Knight of the Seven Kingdoms yllättää kuin Game of Thrones
TELEVISIO | Palttua lohikäärmeille, valtaistuinpyrkyreille ja kapinallisille kuningaskunnille! A Knight of the Seven Kingdoms -sarjassa matkataan arkisesti turnajaisiin.
1930-luvun terrorimylly jauhoi vähemmistökansat Karjalassa ja muilla Neuvostoliiton raja-alueilla – arviossa Suuri vaino
TELEVISIO | Neliosainen dokumentti nojaa Suomen tuoreisiin arkistotutkimuksiin ja laajentaa näkökulman neuvostomaan moniin kansallisten vähemmistöjen tragedioihin.




