Mikko Kauppila. Kuva: Herkki-Erich Merila / Fire Monkey Productions / Yle
TELEVISIO | Ylen uusi draamasarja kertoo kymmeniä kuolonuhreja ja satoja loukkaantuneita aiheuttaneesta junaturmasta. Hyvä näyttelijäntyö on ilonaihe läpi sarjan.
”Sopii toivoa, että sarja ei anna totuudenmukaista kuvaa suuronnettomuustutkinnasta.”
ARVOSTELU
Sekunnit
- 6 jaksoa. Yle, 2024.
- Käsikirjoittaja: Laura Suhonen
- Ohjaaja: Mikko Kuparinen
- Katso: Yle Areena. Yle TV1 alkaen 7.4.2024.
Kymmeniä kuolonuhreja ja satoja loukkaantuneita aiheuttanut junaturma on Ylen uuden draamasarjan Sekunnit (2024) aihe. Tutkinnan liepeillä on politiikkaa ja suurbisnestä; hetkittäin sarja kulkee, toimii hyvin ja tarjoaa monia mahdollisuuksia kehittyä. Hyvä näyttelijäntyö on ilonaihe läpi sarjan.
Jo itsessään mielenkiintoisiin palikoihin ei kuitenkaan luoteta ja tarinaan sekoitetaan esimerkiksi mielen harhoja sekä vihjauksia, jotka eivät johda mihinkään ja sekoittavat sitä, mikä voisi olla selkeää ja toimivaa.
Sarjassa käsitellään myös mielenterveysongelmia, traumakokemusten seurauksia ja stressaavan työn vaaroja, mutta jollain lailla päälle liimattuina. Kokonaisuus hajoaa turhan moniksi haaroiksi, joiden alle itse asia uhkaa jäädä.
Sopii toivoa, ettei Sekunnit anna totuudenmukaista kuvaa suuronnettomuustutkinnasta. Harva onnettomuus selviäisi sarjan kuvailemalla tavalla: epätarkkuutta, sattumanvaraisuutta sekä paljon eripuraa ja kilpailua viranomaisten välillä.
Leena Pöysti, Juho Milonoff ja Mikko Kauppila tekevät hienot roolisuoritukset onnettomuustutkintaryhmän jäseninä. Entuudestaan hyviksi tiedettyjen ammattilaisten lisäksi näyttelijäkaartissa on ilahduttavan paljon tuoreita kasvoja, joiden kaikkien roolityöt ovat komeita.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kansallisoopperan Ratsumies oli yhtä ehjä kokonaisuus kuin kantaesitys Savonlinnassa 50 vuotta sitten
OOPPERA | Aulis Sallisen Ratsumies kertoo haavikkomaisen symbolisesti vallasta, rakkaudesta, petoksesta, kohtaloista ja kansan toteutumattomasta unelmasta.
Parasta juuri nyt (12.5.2025): SaiPa, Taidekeskus Itä, Hiljainen tila, Lappeenrannan museot, tankarunot
Petra Lukkari käy Lappeenrannan taidenäyttelyissä ja kulkee kirsikkapuiden katveessa.
Hakametsän jäähallissa on toukokuussa ilmaiset kirjamessut – Katso ohjelma tästä jutusta
TAPAHTUMA | Hakametsän jäähalli on tulevana viikonloppuna täynnä kirjoja ja kirjailijoita. Tampereen antikvaarisille kirjamessuille on vapaa pääsy.
Scifistä ammentava runoteos elää tunnelmista – arviossa Kristian Blombergin Sukupolvialus
KIRJAT | Tieteiskirjallisuuteen ja formalismiin keskittyneen Kristian Blombergin viides runoteos käsittelee katkoksia sekä tapoja katsoa mennyttä ja tulevaa.