Kuva: Liisa Valonen / Yle
TELEVISIO | Hanna Brotherus kokosi yhteen kolme ukrainalaisia ja kolme suomalaista tanssijaa.
”Kuusiminuuttinen tanssivideo on kuin kehon muistotilaisuus.”
365 astetta – Tanssi Ukrainalle Yle Areenassa. Yle TV1 24.2.2023 klo 19.45. Yle Teema & Fem 24.2. klo 19.13 ja 22.10.
365 astetta ihmisyyttä, 365 sodan päivää ja yötä, kolme ukrainalaisia tanssijaa kohtaa suomalaiset kollegansa.
Kuusi tanssijaa, viisi harjoituspäivää. Mitä siitä saadaan aikaan?
Hanna Brotheruksen suomalais-ukrainalaiselle tanssiryhmälle tanssijoiden kanssa yhteistyössä syntynyt teos on muistutus kärsimyksestä, joka jatkuu nyt 365. päivää. Ja jatkuu seuraavat 365 päivää, jos ei ihmettä tapahdu.
Sota Euroopassa on kauhukuva, jota meidän sukupolvemme ei pitänyt nähdä.
* *
Ari Viremin kuvaama ja Heli Kodan sekä Lyydia Mäkipään leikkaama kuusiminuuttinen tanssivideo on kuin kehon muistotilaisuus, kärsimyksen, surun, tuskan ja pakotetun liikkeen huuto, upeasti tanssistudion rosoa ja kalkittuihin seiniin ja syvennyksiin koukkaava elävä kollaasi.
Se näyttää, miltä kellareihin piiloutuneista ihmisistä tuntuu ja kuinka väkivaltainen kuolema järisyttää mieltä ja kehoa.
Tuomas Kantelisen musiikki luo pulssin, jossa kuusikko liikkuu.
Lyhyt tanssidokumentti on riittävän pitkä muistutus meille, jotka olemme ehkä jo turtuneet sotaan.
Keskuudessamme elää kymmeniä tuhansia ukrainalaisia, jotka muistavat joka päivä, mitä heidän kodeissaan tapahtuu.
Osa heistä on taiteilijoita, jotka eivät halua mykistyä suurimmankaan kärsimyksen äärellä.
* *
Hanna Brotherus on tehnyt aiemminkin taidetyötä pakolaisten ja yhteiskuntamme marginaalissa elävien kanssa.
365 astetta – Tanssi Ukrainalle on taas kerran muistutus siitä, miten taiteen keinoin voi tuoda asioita näkyväksi myös sodasta.
Video on myös muistutus jatkuvasta avun tarpeesta Ukrainassa.
Anne Välinoro
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tanssiteos Figures in Extinction on kolmen itsenäisen esityksen kudelma – teossarja Helsingin Tanssin talossa
TANSSI | Koreografi Crystal Pite ja näyttelijä-ohjaaja Simon McBurney käyttävät yhteisteoksissaan liikettä kuvittamaan runsasta tekstimäärää.
Klovnifestivaali Punainen Helmi tarjoaa elämää läpileikkaavia esityksiä, jotka herättävät tunteita, hämmennystä ja naurua
TAPAHTUMA | Hurjaruuthin klovnifestivaalia on järjestetty jo vuodesta 2012 alkaen. Punainen Helmi -tapahtuma jatkuu Helsingin Kaapelitehtaalla 28. maaliskuuta asti.
Naku-klovniesitys sai alkunsa halusta käsitellä naiseutta ja kehollisuutta uudesta näkökulmasta – ja siinä onnistutaan
SIRKUS | Hanna Terävän klovnia on ihastuttava seurata lavalla. Hänen läsnäolonsa on luontevaa, fyysisesti taitavaa ja klovnimaisen yllättävää.
Agit-Cirkin Hypnos uudistuu kohtaus kohtaukselta yllättävillä ja paikoin jopa räjähtävillä tavoilla
SIRKUSTAIDE | Sakari Männistön omaelämänkerrallisessa sooloteoksessa nähdään jonglöörin 20-vuotisen uransa aikana kehittämiä temppuja.