Kuva: Riku Virtanen
SIRKUS | Hanna Terävän klovnia on ihastuttava seurata lavalla. Hänen läsnäolonsa on luontevaa, fyysisesti taitavaa ja klovnimaisen yllättävää.
”Terävän esitys on tuulahdus pehmeyttä, nokkeluutta ja huumoria: kuin lempeät löylyt tässä kylmässä maailmassa.”
ARVOSTELU
Naku
- Ohjaus: Sanna Silvennoinen
- Esiintyjä: Hanna Terävä
- Esitys: Helsingin KoKo Teatteri 22.3.2025
Hanna Terävän klovnia on ihastuttava seurata lavalla. Hänen läsnäolonsa on luontevaa, fyysisesti taitavaa ja klovnimaisen yllättävää. Naku-esityksessä nähdään lavalla klovnin lisäksi muusikko Tapani Varis. Yhteisteoksessa on hauskaa ja mutkatonta keskinäistä dynamiikkaa, joka luo monitaiteellista dialogia esitykseen.
Esitys on lähtenyt valmistumaan Terävän ja Variksen yhteisresidenssissä, jolloin he tutkivat ja leikkivät erityisesti teoksen äänimaisemalla. On erittäin miellyttävää, että esityksessä on elävää musiikkia ja että muusikko on lavalla toisena esiintyjänä.
Yhteislaulu Oodi mustalle aukolle on hersyvä pyöränkellojen ja ukulelen yhteissoitanta. Erityisen sympaattinen soitin on soittorasian tyyppinen vempain, jossa rullaa oma ääniraita rei’itetyllä paperilla.

Kuva: Tero Suhonen
Naku-teos on prinsessasatuja käsittelevän trilogian neljäs osa. Klovnerian maisteriksi Tukholman yliopistosta valmistunut Terävä halusi käsitellä jotain yllättävää näkökulmaa naiseuteen, joka ei liity stereotyyppiseen naiskuvaan. Esitys sai ensi-iltansa vuonna 2019 Hurjaruuthin naisklovnifestivaalilla.
Teoksen loppupuolella nähdään humoristisella tavalla myös vähän nakuilua, joka tapahtuu leikkisällä ja villillä tavalla kansantanssin tahtiin.
Yleisöä osallistetaan vekkuleilla kysymyksillä ja lampun sytyttäjinä. Esityksen jälkeen on puhtaampi olo, koska klovnin nenäkin laitetaan lopun herkässä kohtauksessa kylpyyn. On myös fiksumpi olo Naku-klovnin jokamaanantaisten anatomialuentojen jälkeen.

Klovnin nenän riisuminen esityksessä on klovnerian tabu, joka saa esityksessä kyytiä. Kuva: Riku Virtanen
”Naku” on sympaattinen sana ja viittaa erityisesti lapsenkaltaiseen alastomuuteen. Jotain tällaista tunnelmaa, viatonta alastomuutta ja siihen liittyvää leikkisyyttä, esitys onnistuu tavoittamaan.
Naku-klovnin empiiriset tutkimukset liittyen yleisön kokemuksiin nakuilusta on kiinnostavasti rakennettu. Alkukuva, jossa Terävä seisoo uikkareillaan isossa teräksisessä vadissa kaataen itsensä päälle kauhalla vettä, tuo voimakkaasti mieleen kesän, saunan ja lapsuuden. Variksen kansanomaiset soittimet, kuten munniharppu, tuovat esitykseen kodikasta ja maanläheistä tunnelmaa.
Terävän esitys on tuulahdus pehmeyttä, nokkeluutta ja huumoria: kuin lempeät löylyt tässä kylmässä maailmassa.
Johanna Peltola
Naku
- Ohjaus Sanna Silvennoinen
- Esiintyjä Hanna Terävä (Naku-klovni)
- Muusikko, säveltäjä, äänisuunnittelu, sovitus Tapani Varis
- Tekniikka Teemu Korpipää
Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Terapeuttinen teatterielämys – arviossa Tarina tytöstä joka halusi olla valas
TEATTERI | Valkeakosken kaupunginteatterin suojissa esitettävä Tarina tytöstä joka halusi olla valas on herkkä ja ajatuksia herättävä kokonaisuus.
Tanssiteos Figures in Extinction on kolmen itsenäisen esityksen kudelma – teossarja Helsingin Tanssin talossa
TANSSI | Koreografi Crystal Pite ja näyttelijä-ohjaaja Simon McBurney käyttävät yhteisteoksissaan liikettä kuvittamaan runsasta tekstimäärää.
Klovnifestivaali Punainen Helmi tarjoaa elämää läpileikkaavia esityksiä, jotka herättävät tunteita, hämmennystä ja naurua
TAPAHTUMA | Hurjaruuthin klovnifestivaalia on järjestetty jo vuodesta 2012 alkaen. Punainen Helmi -tapahtuma jatkuu Helsingin Kaapelitehtaalla 28. maaliskuuta asti.
Agit-Cirkin Hypnos uudistuu kohtaus kohtaukselta yllättävillä ja paikoin jopa räjähtävillä tavoilla
SIRKUSTAIDE | Sakari Männistön omaelämänkerrallisessa sooloteoksessa nähdään jonglöörin 20-vuotisen uransa aikana kehittämiä temppuja.