Kuva: Flokvocals
LEVYT | Monen on varmasti helppo ottaa glögilasi käteen, kietoutua vilttiin ja samaistua näiden laulujen viesteihin. Exille ja nyxillekin annetaan anteeksi.
Flok: Sydäntalvi (Flokvocals, 2025).
Ensin oli Rajaton, sitten tuli Club for Five ja monta muuta. Tänä syksynä joukkoon liittyi lauluyhtye Flok, joka julkaisi esikoislevynsä marraskuussa.
Sydäntalvi-levyllä (Flokvocals, 2025) kuullaan pääasiassa aivan uutta joulumusiikkia. Lähes kaikki kappaleet ovat yhtyeen omia sävellyksiä, sanoituksia ja sovituksia.
Useimmin toistuvat tekijänimet ovat Lilja Lundén (sopraano) ja Maija Laurinsilta (altto). Flokissa laulavat myös sopraano Liisa Kivinen, tenorit Wiljami Miettunen ja Joel Bonsdorff sekä bassot Juho Laasanen ja Matti Korhonen.
Flok voitti Tampereen Sävelen lauluyhtyekilpailun kesäkuussa 2023 Vahvistetut yhtyeet -kategoriassa – ensimmäisenä kotimaisena yhtyeenä lähes 20 vuoteen. Yhtyeen taiteellisen tuotannon viimeisenä lukkona toimii laulumusiikin monitoimimies Jussi Chydenius.
Flok ilmoittaa vaatimattomasti haluavansa olla ”suomalaisen a cappellan seuraava sensaatio”. No, tuliko Sydäntalvesta sellaista?
* *
Koko paketti toimii
Flokin seitsemän omaa uutta joululaulua ja mukaan liitetyt kaksi sovitusta tunnetuista joululauluklassikoista muodostavat hienon kokonaisuuden.
Musiikki kuulostaa kauttaaltaan raikkaalta, tuoreelta ja hyvin esitetyltä. Levyn äänitys, editointi, miksaus ja masterointi ovat ammattityötä. Yksittäisten laulajien äänet ja niiden sävytkin on eroteltu tarkasti esille, ja yhtyelaulun koko voimakin pääsee loistamaan kaikessa loistossaan.
Kuulija kiittää, kuten myös erinomaisten kauniista levypaketista ja sen mukana kulkevasta laulujen tekstivihkosesta.
Flokin musiikin selvä kohderyhmä ovat heidän kaltaisensa kolmi-nelikymppiset kaupunkilaiset, joilla on jo hieman elämää ja sen kuoppia takana. Kappaleissa haikaillaan erolasten perään (Kaunein joulu), hierotaan rauhaa puolisojen välille (Lumi) ja annetaan exille ja nyxille anteeksi (Joulurauha).
”Anteeksi menneistä sanasodista/ uneen asti itketyistä illoista/ Hyvää joulua!/ Anteeksi torjutuista puheluista/ ja unohdetuista kiitoksista/ Hyvää joulua!”
* *
Sopivan pieniä tarinoita
Rauhoittumisen, sovun ja hiljaa olemisen tarpeet ovat jouluna yhteisiä, liittyy juhla-aikaan sitten uskonnollisia ulottuvuuksia tai ei. Ja taitaa olla ensimmäinen kerta, kun joululaulun riimityksiin pääsevät mukaan Korkeasaaren karhutkin (Mustikkamaa).
Flokin laulumusiikki ei syleile koko maailmaa, vaan kertoo henkilökohtaisia ja ihmisen kokoisia pieniä tarinoita. Monen on varmasti helppo ottaa glögilasi käteen, kietoutua vilttiin ja samaistua näiden laulujen viesteihin.
Levyn päättävät Jouluyö, juhlayö ja Maa on niin kaunis ovat Maija Laurinsillan ja Wiljami Miettusen sovituksia. Niissäkin ote on nuorekas ja valoisa. Maa on niin kaunis vie erityisen kaikuisaan ja hämyisään joulutunnelmaan – vaikka ulkona ei olisi kiteenkään verran lunta.
Kari Pitkänen
kari.pitkanen(at)kulttuuritoimitus.fi
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Riston maailmanlopun serenadit soivat taas – arviossa Onneksi kaikki oli vain unta
LEVYT | Risto-yhtyeen viides albumi ”Onneksi kaikki oli vain unta” päättää kolmentoista vuoden levytystauon monitulkintaisesti.
Salaliitto ja Avaruusasema ovat edelleen värikkäitä ja yllätyksekkäitä mutta nyt myös hallitumpia
LEVYT | Kaksi persoonallista poprockia ja progea omiin suuntiinsa venyttelevää yhtyettä eivät jämähdä toistamaan vanhaa kaavaa.
Kävellen polkuja maalataan – arviossa Antti Aution Tie on maalattu maahan
LEVYT | Eeppisen tunteikasta poprockia taituroivan Antti Aution viides levy kannustaa haahuilemaan ja tutkimaan rohkeasti uusia teitä.
Maustetytöt pienieleisen hitikkäästi – arviossa Itken jos mua huvittaa
LEVYT | Kurjuuden glamourista melankolisen tarttuvaa indiepoppia tahkoava Maustetytöt julkaisee jo neljännen albuminsa.




