Kuvat: Aapo Huhta / Johnny Kniga
KIRJAT | Valaistunut tappaja asettuu nykyaikaan; Suomi on jo Naton jäsen ja itänaapuri pelottaa, Henri Joen erityisala on kansainvälinen terrorismi.
”Tapahtumat, paikat ja ihmiset tekemisineen on helppo nähdä mielessään kuvavirtana.”
ARVOSTELU

Harri Virtanen: Valaistunut tappaja
- Johnny Kniga, 2025.
- 315 sivua.
Ensin murhataan Supossa työskentelevä Eva Braggi, joka oli päässyt pitkälle vakoojavyyhdin tutkinnoissaan. Sitten tapetaan monia muitakin, joiden kuolemaa ja yhteyksiä toisiinsa KRP:n erikoistutkija Henri Joki laitetaan tutkimaan. Taustalla on epäilyksiä Venäjän hyväksi vakoilleesta ringistä, jonka jäljille Eva oli päässyt.
Harri Virtasen Valaistunut tappaja (Johnny Kniga, 2025) asettuu nykyaikaan; Suomi on jo Naton jäsen ja itänaapuri pelottaa, Henri Joen erityisala on kansainvälinen terrorismi.
Trillerin päähenkilöstä Henri Joesta lukija saa hyvin kiinni; hänet on helppo kuvitella romaanitekstin perusteella. Joki on elänyt rajua elämää ja rikkonut harrastuksissa lähes kaikki luunsa. Myös jotakin tunne-elämässä on hajalla ja omasta mielestään hän on hyvä ainoastaan työssään.
Joen kollegat niin Supossa kuin omassakin tiimissä ovat eläviä ja hyvin kuvailtuja. Joku on liikuttava, toinen raivostuttava ja kaikista lukisi mielellään lisää.
Romaanin pahantekijät jäävät sen sijaan hyvin kasvottomiksi eikä heidän motiivejaan pysty oikein kuvittelemaan, saatikka uskomaan. Verta ja räiskettä on paljon.
* *
Harri Virtanen on käsikirjoittanut useita tv-sarjoja, kuten kiitosta saaneet Kylmäverisesti sinun, Harjunpää ja Karppi. Käsikirjoittajan tausta ja ammattitaito näkyvät vahvasti teoksen tekstissä; tapahtumat, paikat ja ihmiset tekemisineen on helppo nähdä kuvavirtana.
Sen sijaan henkilöiden sisäisten maailmoiden kuvaukset ovat ohuita muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta. Kokonaisuus on väkivaltainen ja sekava.
Kustantamon mukaan Valistunut tappaja -romaanin esitysoikeudet on jo myyty ITV Studios Finland Oy:lle. Kirja on myös ensimmäinen osa Joki-sarjasta.
Leena Reikko
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kiintoisa näkymä sotien välisen ajan Helsinkiin ja sen värikkäisiin kulttuuripiireihin – arviossa Tanna Elon Taru Minervasta
KIRJAT | Tanna Elo rakentaa romaaninsa päähenkilöistä Valmasta ja Paavosta hienovireiset ja uskottavat kuvaukset, lämmöllä.
Liberaaliälykkö laittaa maantiedon myytit päreiksi, ja Suomikin saa osansa – arviossa Paul Richardsonin Maantieteen myytit
KIRJAT | Onko Trumpin seinällä mittasuhteet vääristävä Mercatorin maailmankartta? Siinä Grönlanti on Afrikan kokoinen eli yli kymmenen kertaa kokoaan suurempi.
Hyvänmielen lätkäromanssi nuorille ja miksei vanhemmillekin – arviossa Annukka Salaman Sulamispiste
KIRJAT | Ylöjärveläinen Oliver hiihtää kilpaa, mutta hänen todellinen intohimonsa on jääkiekko, jota poika harjoittelee salaa läheisen avolouhoksen jäällä.
Kommunistinen diktatuuri murskasi surutta parhaitaan – arviossa Elina Kahlan Gulagin viisas
KIRJAT | Gulagin viisas on Elina Kahlan teoksen päähenkilö Pavel Florenski, kommunistisen terrorin uhri. Mies yhdisti tieteen, taiteen ja uskon, mutta se oli Neuvostoliitolle liikaa.







