Kuvat: Marius Batman Viken / Otava
KIRJAT | Norjalaisen dekkarikirjallisuuden ystäville Jørn Lier Horstin luoma William Wisting on vanha tuttavuus. Pimeä laskeutuu vie rikospoliisin uransa alkuun.
”Pimeä laskeutuu on monella lailla viattoman tuntuinen ja miellyttävä kirja ajasta, jota ei enää ole.”
ARVOSTELU

Jørn Lier Horst: Pimeä laskeutuu
- Suomentanut Päivi Kivelä.
- Otava, 2022.
- 175 sivua.
Norjalaisen dekkarikirjallisuuden ystäville Jørn Lier Horstin luoma rikospoliisi William Wisting on vanha tuttavuus. Mies, jolta puuttuu kaikki tyypillisen pohjoismaisen rikoskomisarion ominaisuudet: Wisting ei juo liikaa, ei kuuntele sen paremmin jazzia, raskasta rockia kuin klassista musiikkiakaan, ei ole kovin onneton vaan melko tasainen mielialaltaan kaikissa yksityiselämänsä olosuhteissa, elää samanlaista arkea kuin naapuruston muutkin ihmiset.
Wisting on melko mutkaton ja hyvin tavanomainen keski-ikäinen mies, joka on maalaisjärkensä ansiosta hyvä työssään. Wisting on hyvä ratkaisemaan arvoituksia, koska näkee kokonaisuuksia.
Pimeä laskeutuu (Otava, 2022) vie William Wistingin uransa alkuun. Jo silloin hänen vaistonsa etsiytyi ratkaisemaan jotain, mihin muut eivät olleet kiinnittäneet huomiota. Tapaus vie noin 30 vuoden taakse ja oikeastaan aivan toiseen maailmaan. Tuossa maailmassa nuori Wisting etsi puhelinnumerot paperisesta luettelosta, soitti työreissuilla puheluitaan kolikkokioskista, odotteli ja lähetti fakseja, kirjoitti raporttinsa kirjoituskoneella ja sai vaimolta satikutia, koska ei ollut muistanut käydä kaupassa ennen iltapäivän kello viittä, jolloin ne menivät kiinni. Jokin viattomuus leimaa kertomusta.
Nuori Wisting löytää vanhasta ladosta mielenkiintoisen löydön: museoaikaisen auton, jossa on selviä ampumisen jälkiä. Itsepäinen kysely tuo selvyyden asiaan ja tuolloin Wisting nousee ensimmäistä kertaa urallaan eikä hänen edes tarvitse hakea ensimmäistä rikostutkijan paikkaansa, vaan hänelle tarjotaan sitä. Lukija on päähenkilön puolesta iloinen, sillä noin kivaa tyyppiä mieluusti kannustaa. Tarina on mielenkiintoinen ja kannattelee loppuun asti.
Tässä dekkarissa Wistingin kaksoset ovat vasta syntyneet. Myöhemmin tytär Line on toimittajana iso osa isänsä tutkimuksia. Tämä onkin enemmän nykyistä dekkarien valtavirtaa: monissa toimittajat ovat jonkinlaisia salapoliiseita ja osa rikoksen selvittämistä.
Kirjailija Jørn Lier Horst on itse entinen rikosetsivä ja siksi poliisitutkinnat tuntuvatkin melko realistisilta ainakin tavallisen lukijan silmin. Wistingin tutkimuksista kertovia romaaneja on suomeksi ilmestynyt aiemmin kuusi. Norjaksi niitä on ilmestynyt 14, ja Pimeä laskeutuu ilmestyi sekin jo vuonna 2016. Dekkareista on tehty myös tv-sarja.
Pimeä laskeutuu on monella lailla viattoman tuntuinen ja miellyttävä kirja ajasta, jota ei enää ole.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Vuodenkierrosta rutiinia kirjoittajalle – arviossa Päivi Koiviston ja Sinikka Vuolan Kirjoita vuosi
KIRJAT | Päivi Koiviston ja Sinikka Vuolan kokoomateos opettaa kirjoittamaan ja inspiroi konkarikirjailijoiden syvällä rintaäänellä.
Jyri Engeströmin ja Timo Ahopellon Startup-käsikirja on tervetullut lisäys yrittäjyyskirjallisuuteen ja -kasvatukseen
KIRJAT | Yrittäjyysoppaita on ilmestynyt pilvin pimein, vaan suomenkielistä startup-opasta ei ole markkinoilla aikaisemmin näkynyt.
Vincenzo Mascolo liikkuu eurooppalaisen kulttuuriperinnön ytimessä – arviossa runokokoelma Taivas ja kaupungit
KIRJAT | Taivas ja kaupungit on lyhyt mutta kiinnostava esittely Vincenzo Mascolon runoudesta.
Historia toistaa itseään, muurit sortuivat taas ja taas – arviossa Minna Silverin Elää ja kuolla muinaisessa Jerikossa
KIRJAT | Rauniokumpu Lähi-idässä kätkee sisäänsä 12 000 vuotta ihmiskunnan historiaa. Minna Silverin tietokirja tutkii menneisyyden kaupunkia arkeologin silmin.







