Kuvat: Stian Broch / Johnny Kniga
KIRJAT | Jo Nesbøn Valtakunta-romaanin jatko-osassa pienessä Osin norjalaiskylässä tapahtuu taas. Veljekset Roy ja Carl Obgard ottavat mittaa toisistaan ja muista.
”Jännitystä romaanissa riittää Nesbølle tutulla raadollisella tyylillä.”
ARVOSTELU

Jo Nesbø: Kylän kuningas
- Suomentanut Outi Menna.
- Johnny Kniga, 2024.
- 406 sivua.
Kylän kuningas (suom. Outi Menna; Johnny Kniga, 2024) on itsenäinen jatko-osa Jo Nesbøn romaanille Valtakunta (2020).
Pienessä Osin norjalaiskylässä tapahtuu taas. Veljekset Roy ja Carl Obgard ottavat mittaa toisistaan ja muutamista muista kylällä valtaa ja voimaa käyttävistä miehistä – ja naisesta.
Nuorempi veli Carl on jo periaatteessa kylän kuningas, mutta Roy ei jää teoissaan eikä omaisuuden ja vallan halussaan paljoakaan karismaattisesta ja komeasta vanhemmasta veljestään.
Kirjassa palataan Valtakunnan tapahtumiin, selvittämättömiin asioihin ja katoamisiin, joille ei löytynyt selityksiä. Muutamaa ihmistä on epäilty aiheettomasti surmista.
Haasteena ovat edelleen henkilöiden väliset suhteet, myös Obgardin veljesten väliset. Vain Roy ja Carl tietävät miksi ja miten kaikki tapahtui silloin, kun he saivat hankittua omaisuutensa ja sen seurauksena mainetta ja kunniaa, varsinkin Carl.
Tarinan alussa Roy menee tapaamaan Bent Halden -nimistä miestä, joka voisi auttaa veljeksiä selviämään uudesta uhasta. Roy saapuu Haldenin kotiin, tekosyynä autonosa, jonka hän väittää unohtaneensa laittaa miehen autoon sitä aiemmin korjatessaan. Halden asuu Oslon Kjelsåsissa ja omistaa yhdessä John Fuhrin kanssa GeoData-nimisen firman, joka tutkii maaperän käyttötarkoituksia.
Autotallissa Haldenille käy selväksi, että Roy haluaa lahjoa hänet vaikuttamaan siihen, ettei erästä tunnelia rakenneta. Palkkio voisi olla 12 miljoonaa kruunua. GeoDatalla menee taloudellisesti huonosti, minkä Roy Obgard tietää.
* *
Kylän kuninkaan lähtökohdat ovat täynnä entistä. Veljesten tähän päivään kuuluu oikeastaan vain vanhoja tuttuja, niitä jotka ovat pysyneet hengissä. Naisetkin ovat tuttuja jo aiemmista tarinoista, nyt heihin tutustutaan paremmin.
On mahdollista, että kaikki asiat menevät pieleen tai sitten ei. Tarinaa kerrotaan välillä vauhdilla ja välillä jäädään miettimään mahdollisuuksia. Molemmilla veljeksillä on mahdollisuudet onnistua tai jäädä kiinni tekemisistään. Vastassa on useita ihmistä, jotka haluavat kostaa.
Jännitystä romaanissa riittää Nesbølle tutulla raadollisella tyylillä. Osin mennään rauhallisesti ja osin mukana on huumoria, sitä pikimustaa.
Maija Kääntä
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tatu Vaaskivi leimusi kuin tähdenlento – Miika Siironen kirjoittaa säkenöivästä kriitikko-kirjailijasta, jonka jälkimaailma unohti
KIRJAT | Nero ja Narkissos -elämäkerta avautuu mahtavaksi ikkunaksi 1930-luvun suomalaiseen kulttuurielämään, Tulenkantajien sukupolveen ja sen kuuluisiin edustajiin.
Lapset tappajina – arviossa Anu Kaajan Siluetinleikkaaja
KIRJAT | Anu Kaaja opetteli leikkaamaan siluetteja, jotta ymmärtäisi paremmin teoksensa hahmoja.
Matti Pesolan Horjumaton Varjonen on kunnianosoitus vaikeiden aikojen suunnannäyttäjälle
KIRJAT | Horjumaton Varjonen -kirjan luettu on helppo todeta: tämän kirjan Unto Varjonen on totta vie ansainnut.
Liiankin runsas lukuromaani – arviossa Chris Whitakerin Kaikki pimeän värit
KIRJAT | Chris Whitakerin 700-sivuisen romaanin ydin on pimeä kellari, jossa kaksi lasta kohtaa hirvittävissä olosuhteissa.







