Kuvat: Yle
TELEVISIO| Kokosimme 95-vuotiaan Ylen kunniaksi 95 sarjaa, 50 dokumenttielokuvaa ja 45 puheohjelmaa, jotka ovat katsottavissa ja kuunneltavissa Yle Areenasta. Tästä pääset käsiksi kaikkiin suosituskoosteisiimme.
Nämä 95 erinomaista sarjaa voit katsoa Yle Areenasta
Linkit juttusarjan osiin
Osa 1: Kotimainen fiktio
Osa 2: Kotimaiset dokumentit ja muu ei-fiktio
Osa 3: Ulkomainen fiktio
Osa 4: Ulkomaiset dokumentit ja muu ei-fiktio
* *
Nämä 50 erinomaista dokumenttielokuvaa voit katsoa Yle Areenasta
Linkit juttusarjan osiin
Osa 1: Kotimaiset dokumentit
Osa 2: Ulkomaiset dokumentit [A–L]
Osa 3: Ulkomaiset dokumentit [L–Z]
* *
Nämä 45 erinomaista podcastia ja muuta puheohjelmaa voit kuunnella Yle Areenasta
Artikkeliin tästä.
* *
Lisää arvioita televisio- ja puheohjelmista löydät täältä!
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Murhia Istanbulissa – arviossa Ylellä nähtävä Turkkilainen etsivä
TELEVISIO | Turkkilainen etsivä kuvaa Istanbulin poliisin murharyhmän työtä. Ikmen on vähän kuin turkkilainen Columbo: viaton ulkonäkö harhauttaa.
Tasa-arvon takapajulat – arviossa Vihatut naiset
TELEVISIO | Ylen uutuussarja on tärkeä oppitunti Suomen lähihistoriasta, jossa naisviha limittyy tasa-arvotyöhön.
Miekkoja ilman magiaa – HBO:n A Knight of the Seven Kingdoms yllättää kuin Game of Thrones
TELEVISIO | Palttua lohikäärmeille, valtaistuinpyrkyreille ja kapinallisille kuningaskunnille! A Knight of the Seven Kingdoms -sarjassa matkataan arkisesti turnajaisiin.
1930-luvun terrorimylly jauhoi vähemmistökansat Karjalassa ja muilla Neuvostoliiton raja-alueilla – arviossa Suuri vaino
TELEVISIO | Neliosainen dokumentti nojaa Suomen tuoreisiin arkistotutkimuksiin ja laajentaa näkökulman neuvostomaan moniin kansallisten vähemmistöjen tragedioihin.




