Anu Nirkko: Omakuva 1.
KUVATAIDE | Anu Nirkko, ammattitaiteilija Helsingistä, osallistuu Kasvoja karanteenista! -yhteisötaidenäyttelyyn omakuvasarjallaan.
Virtuaalisessa kesänäyttelyssään Kulttuuritoimitus julkaisee päivittäin kesän 2020 kuluessa yhteisötaidenäyttelyyn lähetettyjä maalauksia ja piirroksia, joihin on dokumentoitu osallistujien tuntoja koronakaranteenin aikana kuvataiteen keinoin.
Anu Nirkko on helsinkiläinen Taidekoulu MAA:sta vuonna 1999 valmistunut kuvataiteilija, joka tekee temperamaalauksia, installaatioita ja ympäristötaidetta. Hänelle on tärkeää kohtaaminen ihmisten ja luonnon kanssa.

Anu Nirkko: Omakuva 2.

Anu Nirkko: Omakuva 3.
Lisää näyttelyn kuvia täältä.
Kuvia esitellään laajemmin joka päivä myös toimituksen Instagram-tilillä (@kulttuuritoimitus).
Kuvien julkistamista on tukenut Taiteen edistämiskeskus.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kasvoja karanteenista! – Tässä kaikki raadin suosikit ja kunniamaininnan saaneet perusteluineen
KUVATAIDE | Viime huhtikuussa käynnistynyt yhteisötaidenäyttely Kasvoja karanteenista! sai loppuhuipennuksensa Galleria Himmelblaun tiloissa entisen Finlaysonin alueella 16.12.2020. Yleisölle striimatussa tilaisuudessa julkistettiin raadin suosikit ja valintojen perustelut.
Kasvoja karanteenista! -gaalassa palkittiin kymmenen ja jaettiin kunniamaininnat kuudelle – katso videot gaalasta ja palkituista teoksista
KUVATAIDE | Kulttuuritoimituksen yhteisötaidenäyttelyn palkintogaalassa suorassa lähetyksessä nostettiin esiin 20 osallistujaa ja heidän työnsä. Karanteeniteema toteutui kirjaimellisesti, kun vallitsevan koronatilanteen takia palkittavat eivät voineet osallistua Galleria Himmelblaussa järjestettyyn tilaisuuteen.


