Kaisa Hela ja Tommi Raitolehto käyvät kesällä rikosten kimppuun. Kuva: Harri Hinkka
TEATTERI | Seppo Jokisen luoma poliisihahmon tuorein valtaus on Tampereen Komediateatterin lava. Ensi-iltaan tuleva Komisario Koskinen ja pahanpuhujat on aivan tuore tarina, jota ei ole kirjoista luettu.
”Jopa kuunnelmasta tuli palautetta, että eihän Tommi Korpela ole yhtään Koskisen näköinen.”
Marja Aaltio, teksti
Tampereen Komediateatterin Komisario Koskinen ja pahanpuhujat -näytelmä alkaa, kun Tammelan torin mustamakkarakioskista löytyy ruumis. Paikalle kiirehtii tietenkin Sakari Koskinen ryhmänsä kanssa. Pekki, Veepee ja Ulla Lundelin ryhtyvät selvittämään ruumiin mysteeriä.
Näytelmän historia juontaa parin vuoden taakse. Tampereen Komediateatterin teatterinjohtaja Panu Raipia otti yhteyttä Seppo Jokiseen ja ehdotti näytelmää. Alusta asti oli selvää, että tarinan pitää olla uusi, mutta tunnistettavaa Koskista. Jokinen kirjoitti tekstin proosamuotoon ja Raipia dramatisoi sen näyttämölle.
– Kirjoitin tekstin niin kuin olisin kirjoittanut dekkaria. Ihan yhtä paljon siinä ei tietenkään ollut Koskisen päänsisäistä tarinaa, mutta muuten kuvailin ympäristön samaan tapaan kuin dekkaria kirjoittaessa, Jokinen kertoo näytelmän tiedotustilaisuudessa.
Jokiselle on tyypillistä viedä tarinaa eteenpäin dialogin voimin. Teosten huumori on usein sanailua ja naljailua. Tyylilaji sopii hyvin näyttämölle, ja sitä löytyy myös ainakin siitä näytelmänpätkästä, joka tiedotustilaisuudessa esitetiin maistiaisiksi.
– Tekstissä ei ole mukana huumoria siksi, että näytelmä esitetään Komediateatterissa. Samanlaista sanailua on kirjoissakin, Jokinen sanoo.
Mieleinen roolitus
Seppo Jokinen on seurannut iloisena, mutta hieman hämmentyneenä Koskisen vauhdikasta marssia ja maailmanvalloitusta. Nelosella nähty televisiosarja etenee kesällä jo toiselle kaudelle. Toisen kauden kahdesta ensimmäisestä jaksosta on tehty myös elokuva. Aiemmin komisario Koskinen on ratkonut rikoksia kirjoihin perustuvassa näytelmässä Tampereen Työväen Teatterin lavalla. Jokisen kirjoista on tehty myös kuunnelma.
Koskisen roolin haltuun ottava Tommi Raitolehto on siis jo neljäs komisario. Tähän asti kirjojen faneista on aina löytynyt niitä, joiden mielestä rooleihin on valittu aivan väärä näyttelijä. Jokinen kertoo hymyillen, että jopa kuunnelmasta tuli palautetta, että eihän Tommi Korpela ole yhtään Koskisen näköinen. Pääasia kai kuunnelmassa on, että näyttelijä kuulostaa uskottavalta.
Seppo Jokinen on ollut mukana valitsemassa näyttelijöitä, jotka Komediateatterin lavalle kipuavat. Hänen mielestään kaikki Koskiset ovat olleet hyviä aiemmissakin tuotannoissa, ja myös Raitolehto saa kirjailijalta kiitosta.
Erityisen tyytyväinen hän on Ulla Lundelinia esittävään Kaisa Helaan. Helalle Lundelin on tuttu jo kuunnelmasta. Hän veti roolin kuunnelman toisella tuotantokaudella.
– Minun Ullani on ehkä aika samanlainen kuin olen itse siviilissä, Hela pohtii.
Hänelle Jokisen hyväksyntä tarkoittaa sitä, että hän voi tehdä Ullasta juuri sellaisen kuin itse ajattelee.
– Ulla on reilu ja lämmin tahtonainen. Koskinen luottaa häneen. Hän myös näkee mysteeriä ratkottaessa sellaisia asioita, joita Koskinen ei näe.
Komisario Koskinen ja pahanpuhujat saa ensi-iltansa torstaina 9.6.2022. Esityksiä 6.8. saakka. Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kaksi miestä, sata ilmettä – Risto Korhonen ja Ville Majamaa elävät näyttämöllä hetkessä
TEATTERI | Tampereen Teatterin kaksikolla on yli 20 vuotta yhteistä näyttämöhistoriaa, kaksi samanaikaista esitystä kaksin ja loputon määrä keskinäistä luottamusta.
Yksi oikukas ja mielivaltainen ihminen riittää rikkomaan kokonaisen perheen – arviossa Aurinkokuninkaani-näytelmä
TEATTERI | Sofia Lumen ja Liila Jokelinin Aurinkokuninkaani ottaa rohkeita ja harkittuja riskejä käsitellessään kipeitä, ihmisen rikkovia teemoja.
Morgonstjärnan jakoi mielipiteitä eikä jättänyt ketään kylmäksi – arviossa Kansallisoopperan ensi-ilta
OOPPERA | Morgonstjärnan – Aamutähti sai maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa. Ensi-illan voi tulkita menestykseksi, koska se jätti tuskin ketään kylmäksi.
Ihminen, sinulle on tehtävä: keksi 9 hyvää syytä elää! Työväen Näyttämöpäivät Mikkelissä
TEATTERI | Carita Välitalon Tikkurilan Teatterille ohjaama 9 hyvää syytä elää nousi 50-vuotisjuhliaan viettäneiden Näyttämöpäivien huippuhetkeksi.




