Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri ja TAMKin laulajat löysivät yhteisen sävelen 

12.03.2025
levoton tuhkimo by hanna maria gronlund kulttuuritoimitus INSTA

Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO. Kuva: Ville Hautakangas 

KONSERTTI | Tampereen akateemisen sinfoniaorkesteri TASOn sekä TAMKin Musiikin koulutusohjelman ensimmäinen yhteistyöproduktio näkee päivänvalon maaliskuun lopulla.

”Mukana on sekä opiskelijoita että alumneja.”

Päivi Vasara, teksti 

Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO ja TAMKin musiikin koulutusohjelma ovat nyt saman korkeakouluyhteisön sateenvarjon alla. 

Näiden kahden ensimmäinen yhteinen tuotanto Oopperagaala-konsertti on Tampereen yliopiston juhlasalissa 26.3.2025. 

Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO on säännöllisesti esiintyvä, korkeatasoinen sinfoniaorkesteri. Taiteellisen johtajan, kapellimestari Kimmo Tullilan johdolla orkesteri on menestyksekkäästi esiintynyt yhdessä maan eturivin taiteilijoiden kanssa. TASOn soittajisto koostuu niin musiikin harrastajista, opiskelijoista kuin ammattilaisista. 

– TASO on ihmisille väylä harrastaa tasokasta sinfoniaorkesterisoittoa, sanoo Kimmo Tullila, joka on orkesterin taiteellinen johtaja ja tulevan konsertin kapellimestari. 

Kimmo Tullila pitää tärkeänä sitä, että soittajat ovat sitoutuneita. Se tuo hyvän lopputuloksen. 

– Monelle soittaminen on hyvää vastapainoa työlle ja opiskelulle. Voi toteuttaa musiikillisia juttuja. 

Oopperagaala-konsertin laulajat ovat TAMKin musiikin koulutusohjelmasta, joko opiskelevia tai jo valmistuneita. 

Kimmo Tullila Kuva Ville Hautakangas

Kimmo Tullila on orkesterin taiteellinen johtaja ja tulevan Oopperagaalan kapellimestari. Kuva: Ville Hautakangas

Painopisteinä Italia ja Ranska

Kimmo Tullila oli yhteydessä TAMKin musiikin koulutusohjelman laulun lehtoriin Petri Antikaiseen. He miettivät yhdessä Oopperagaalan toteuttamista. 

Kyse on klassisesta kaikki voittaa -periaatteesta. TASOn halu oli tehdä oopperakonsertti lahjakkaiden laulajien kera ja TAMKin laulajat pääsevät esiintymään ison orkesterin kanssa, mikä on harvinaista herkkua. 

Laulajat valitsivat itse, mitä halusivat esittää huippuaarioista. Ohjelmistossa painottuvat Italia ja Ranska. Lisäksi on ohjelmaan sopivia orkesterinumeroita. 

Taitavia soittajia 

– TASO on jäsenilleen vapaaehtoista yhdistystoimintaa, pois lukien taiteellinen johtaja. Se on 70 hengen täysimittainen orkesteri, joita tältä pohjalta löytyy hyvin harvasta kaupungista, kertoo tiedotuksesta vastaava Anni Arhe

Muuntautumiskyky on tavoitteena, mutta runkona on kuitenkin taidemusiikki. Vähintään kaksi kertaa vuodessa on sinfoniakonsertti. 

Soittajilla on vankka tausta. Tämä on edellytyskin, koska ohjelmisto on vaativa. 

Taustalla soittajilla on pitkään jatkunut musiikin harrastus ja toisilla on musiikkialan ammattitutkintokin. Suurin osa muusikoista on muissa kuin musiikkialan töissä, mutta haluaa jatkaa musiikkiharrastustaan ja kehittyä siinä. 

TASO 4 kuva Ville Hautakangas

Kuva: Ville Hautakangas

Juuret 1990-luvulla

Orkesterin juuret ovat vuonna 1998 perustetussa Tampereen yliopiston jousiorkesterissa (TYVI). Vuonna 2003 orkesterin kokoonpano laajeni ja se tuli tunnetuksi Tampereen yliopiston sinfoniaorkesterina. Vuodesta 2008 alkaen orkesterin nimeksi vakiintui Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri (TASO). TASO vietti vuonna 2018 virallisen toimintansa 20-vuotisjuhlaa.  

TASOn perustamisesta lähtien orkesterin taiteellisena johtajana on toiminut kapellimestari Kimmo Tullila. 

TASO on menestyksekkäästi esittänyt niin orkesterikirjallisuuden suurteoksia kuin uudempaa sinfoniaorkesterille sävellettyä sekä sovitettua musiikkia.  

TASO järjestää vuosittain vähintään kaksi taidemusiikille rakentuvaa sinfoniakonserttia. Sinfonisten pääkonserttiensa lisäksi TASOa on mahdollisuus kuulla säännöllisesti viihdekonserteissa, kirkkokonserteissa sekä tilausesiintymisissä. 

Tampereen akateemisen sinfoniaorkesterin sekä TAMKin musiikin koulutusohjelman yhteistyössä toteuttaman Oopperagaala-konsertin ohjelmisto koostuu ranskalaisista ja italialaisista oopperahelmistä. Mukana on aarioita sekä orkesterinumeroita oopperoista Carmen, Rykmentin tytär, Don Pasquale, Hoffmannin kertomukset, La Traviata, Don Carlos, La Bohème, Turandot sekä Andrea Chénier. Solisteina laulavat nousevat oopperatähdet Aliina Hiljanen, Emmi Latvanne, Aapo Suominen, Krista Astrid Schröter, Petrus Marjanen, Veera Hölsö, Risto Piirainen ja Marjaana Ritanen. Kapellimestarina toimii Kimmo Tullila. 

Oopperagaala Tampereen yliopiston juhlasalissa 26.3.2025 klo 19. Liput ovelta tuntia ennen konserttia tai ennakkoon Lippu.fi.

Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua