Kuva: Tampereen pianoseura
MUSIIKKI | Kolmas valtakunnallinen Tampereen pianokilpailu käynnistyy maanantaina 5. toukokuuta ja huipentuu seuraavan viikon orkesterifinaaleihin.
Kikka Holmberg, teksti
Kolmas valtakunnallinen Tampereen pianokilpailu käynnistyy maanantaina 5.5.2025. Kilpailu on suunnattu 15–30-vuotiaille pianisteille, jotka ovat joko Suomen kansalaisia tai opiskelleet Suomessa vähintään kolme vuotta.
Alkuerät käydään Tampereen konservatorion Pyynikkisalissa 5.–9. toukokuuta. Alkuerien ohjelmistossa kilpailijat esittävät musiikkia 1700-luvulta 1800-luvun alkukymmenille sekä kaksi erityylistä etydiä.
Välieriin (10.–11.5.) valitaan enintään neljätoista kilpailijaa. Välieräohjelmaan kuuluu pakollisena numerona kilpailun yhteydessä järjestetyn sävellyskilpailun voittajateos Written With Water – Vedellä kirjoitettu, jonka on säveltänyt Johanna Ruotsalainen. Muuten erän ohjelma on vapaavalintainen.
Kilpailun huipentavat Tampere-talossa 14. ja 15. toukokuuta järjestettävät orkesterifinaalit, joissa loppukilpailuun valitut kuusi pianistia esiintyvät kapellimestari Jan Söderblomin johtaman Tampere Filharmonian solisteina.
Pianokilpailun tuomariston puheenjohtajana toimii Matti Raekallio. Muut juryn jäsenet ovat Stefan Bojsten, Naoko Ichihashi, Heini Kärkkäinen sekä Mihkel Poll.
Alku- ja välierät ovat seurattavissa suorana YouTube-lähetyksenä. Finaali lähetetään suorana myös Yle Areenassa.
Tampereen pianokilpailu 2025 Tampereella 5.–15.5.2025. Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Pikku-Matista incel-miehiin: tarkastelussa vanhojen lastenlaulujen sanat
KOLUMNI | Pekka Henttonen tutkii vanhojen lastenlaulujen sanoituksia. Kirjoitusajankohta voi näkyä ihanteellisuutena, ehkä myös vanhentuneina asenteina.
Luottokitaristi Ari ”Kankku” Kankaanpää nousee varjoista valokehään – ”Biisi on ilmaisua, joka kertoo tarinan”
HENKILÖ | Soittaja, tässä tapauksessa kitaristi, jää bändissä usein valokeilasta varjoon, sivumpaan. Jari Korkki on tehnyt toisin kirjassaan Luottokitaristi.
Naisen ääni -pienoisooppera juhlistaa 80-vuotiasta Tampereen Oopperaa ja 120-vuotiasta naisten äänioikeutta
OOPPERA | Koskipuistossa kantaesityksensä saavan Naisen ääni -pienoisoopperan on säveltänyt Minna Leinonen ja sen libretto on Marika Vapaavuoren käsialaa.
Topi Lehtipuu ja Jussi Lehtipuu saapuvat Tampereen Kamarimusiikkiseuran orkesterin solisteiksi
KONSERTTI | Tampereen Kamarimusiikkiseura täyttää 80 vuotta ja juhlii sitä Kulkevat tarinat -konsertilla Tampere-talossa.




