Sami Saari ja Jazzpojat. Kuvat: Sari Harsu
FESTIVAALI | Saarijazz aloitti lauantaina Viikinsaaren tapahtumakauden. Uusi tapahtuma keräsi hyvin yleisöä ja soi saaressa niin saumattomasti, että se saanee jatkoa tulevina kesinä.
Sari Harsu, teksti ja kuvat
Kun Hopealinjan laiva irtoaa Laukontorin laiturista, kyydissä olijatkin pääsevät konkreettisesti irti mahdollisista maisista murheista. Vaikka matka saareen ei ole pitkä, sen aikana matkaaja ehtii vaihtamaan päänsisäisen koneistonsa loma-asetuksille.
Ulkoilmatapahtumissa sää on aina jännityksen aihe. Aiemmat ennusteet olivat esittäneet jazzpäivälle sadepäivän mahdollisuutta, mutta lauantaita lähestyttäessä tummat pilvet katosivat ennusteista. Sää siis suosi, joten olosuhteista ei voi valittaa, jos jättää hyttyset mainitsematta. Jätetään ne siis mainitsematta.
Kaikki Saarijazzin esiintyjät tarjoilivat helposti vastaanotettavaa rennonletkeää jazzia, josta myös musiikkilajille sieluaan myymättömät kuulijat pystyivät nauttimaan.
Rentoa swingiä
Piia Kallioisen avauspuheenvuoron jälkeen lavan otti haltuun Swing Doctors, jossa Kallioinen itse lauloi. Setissä oli mukana sekä jotakin lainattua että yhtyeen omia suomenkielisiä esityksiä.
– Rentouttavaa ja leppoista musiikkia, koska soittajat ovat niin taitavia ja laulaja sekä huikea että hassunhauska, Jere Luukkanen yleisöstä kommentoi yhtyeen esitystä.

Tapahtuman avasi Pirkanmaalainen Swing Doctors.

Jere Luukkanen nautti swingistä.
Tohtorien swingin tahtiin nähtiin myös tyylikästä tanssia. Yleisön joukossa oli paritanssin suvereeneja osaajia, jotka jaksoivat esitellä askeliaan myös muiden iltapäivän ja illan esiintyjien aikana.
Esiintyjien välillä oli aina puolen tunnin tauko, jonka aikana saattoi esimerkiksi kiertää saaren ympäri ja vastapainona jazzille kuunnella lintujen konserttia.

Yleisön joukossa oli myös swingtanssin taitajia.

Tyko Vaskivuori, Mooses Kuloniemi, Aarni Kaivola ja Peik Hietala.
Nuoria lahjakkuuksia ja konkareita
Iltapäivän toinen yhtye oli Peik Hietala & The Hemmos, joka todisti, että jazz on myös nuorten laji. Nuoret miehet soittivat komeasti ja silmin nähden täynnä iloa ja innostusta. Ryhmä esitti myös Peik Hietalan omia sävellyksiä.
Seuraavaksi lavalle nousi Timo Kahilainen Just in Time. Sekin tarjoili iloisen letkeää meininkiä. Kummelista tuttu Timo Kahilainen lauloi ensimmäisen kappaleen, sen jälkeen vuoron sai kaunisääninen Susanna Borgenström. Myös Gilbert Kuppusami osallistui solistin tehtäviin.
Illan päätti Sami Saari ja Jazzpojat, joka esitti svengaavaa jazzia ja soulia. Kappaleiden suomenkieliset sanoitukset olivat Sami Saaren. Niissä sai kuulla kunniansa muun muassa eräskin köyhää kyykyttävä ahne ja pihi.

Yleisöä oli Viikinsaaressa mukavasti.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
”Musiikin tekeminen on minulle elämäntapa” – Laura Moisio julkaisee kuudennen soololevynsä ja lähtee kiertueelle
HENKILÖ | Laura Moisio julkaisee uuden soololevyn syyskuun lopussa. Näissä merkeissä hän lähtee yhtyeineen seitsemän keikan kiertueelle lokakuun ensimmäisenä päivänä.
Etelä-Kalifornian nelikymppinen punklegenda Social Distortion on yhä voimissaan ja ajankohtainen
MUSIIKKI | Yrjö Lehtonen matkusti Osloon todistamaan Social Distortionin Euroopan-kiertueen ensimmäistä konserttia.
Kun saksofoni palaa -dokumentti vie katsojan Timo Lassyn maailmaan – elokuvanäytös ja konsertti samana iltana
MUSIIKKI | Petri Luukkaisen ohjaama Timo Lassy -dokumenttielokuva ”Kun saksofoni palaa” esitetään konsertin kera Helsingin ja Tampereen G Livelabissa.
Tullikamari avasi remontissa ikkunat päivän valoon – ”Talon sielu on säilynyt”
KULTTUURITILA | Tullikamari on kokenut perusteellisen remontin. Uudistuksista isoin osa ei näy konsertissa kävijälle, mutta liikkuminen on helpottunut ja pääsisäänkäynti siirtynyt Tullikamarin aukion puolelle.



