
TAPAHTUMA | Tampere saa tänä viikonloppuna tapahtuman, joka nostaa Finlaysonia sille kuuluvaan vanhankaupungin asemaan. Uusi historia- ja musiikkifestivaali Wanhankaupungin juhla tarjoaa selkeän mutta monipuolisen ohjelman Finlaysonilla ja sen naapurustossa.
Marita Salonen
Väinö Linnan aukiolla kuullaan lauantaina 13.8. kello 15 koko perheen ilmaisessa konsertissa kevyttä puhallinmusiikkia. Kokoonpano on suomalaisen puhallinmusiikin eliittiä: Kaartin seitsikko sekä Eero Saunamäki (laulu) ja Toni Kulku (rumpusetti) esittävät tanssi- ja viihdemusiikkia 1900-luvun alkupuolelta.
Hervannasta kotoisin oleva Saunamäki hurmasi koko Suomen Linnan juhlissa viime joulukuussa. Hänestä tuli hetkessä ”nokkahuiluguru” Pave Maijasen Elämän nälkä -kappaleen tulkinnalla. Tampereelta on kotoisin myös Kaartin seitsikon johtaja Markus Virtala (1. kornetti).
Puhaltimia on myös Aili Ikosen yhtyeessä lauantai-iltana kello 21 Tampereen G Livelabissa. Luvassa on romanttisia balladeja, vauhdikasta bebopia ja lattarirytmejä. Klassikkokappaleiden sovituksista vastaa yhtyeen taiteellinen johtaja, basisti Mikko Pellinen.
Wanhankaupungin juhlan muut tapahtumapaikat ovat Vanha kirkko, Finlaysonin kirkko, Aleksanterin kirkko ja Hotelli Tammer.
1900-luku alkoi suurin odotuksin
Festivaalin avajaisesitelmässä professori emeritus Pertti Haapala kertoo, miten 1900-luku alkoi Suomessa ja Tampereella suurin odotuksin. Ajateltiin, että uusi vuosituhat poistaisi vanhan maailman ongelmat. Uusi aika näkyi tamperelaisten arjessa ja tulevaisuus vaikutti lupaavalta. Taiteetkin elivät kulta-aikaa. Kaikki hyvä loppui suursotaan, joka kukaan ei uskonut tulevan.
Autonomian ajan loppuvaihe ja venäläistämispyrkimykset muistuttavat hämmästyttävällä tavalla nykyvenäläistä sortokautta Ukrainassa.
Avajaisluennolle on vapaa pääsy, ja se alkaa perjantaina 12.8. kello 15 G Livelabissa. Jouko Laivuori soittaa tilaisuudessa pianosovituksen Jean Sibeliuksen orkesterisarjasta Belsassarin pidot.
Wanhankaupungin juhla Tampereella 12.–14.8.2022
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Santtu-Matias Rouvalin huoli ennen viimeistä konserttiaan ylikapellimestarina: jos vaskipuhaltajat kuolevatkin ennen aikojaan
MUSIIKKI | Lauantai-iltana Tampere-talossa hehkuvat Richard Straussin sävelrunot. Orkesterin johdosta väistyvä maestro myöntää, että vähän jo liikuttaa.
Vielä kerran tapaus Euroviisut – eliitin kritiikki ei ole aina populismia
KOLUMNI | Mikko Lamberg palaa kolumnissaan vielä euroviisujen herättämään keskusteluun: ”Juryt ovat jääneet tuleen makaamaan.”
Heikki Salo tuomaroi uutta lempeää lastenlaulukisaa ja paljastaa vinkkinsä jännityksen välttämiseen: ”Et laula vain itsellesi!”
MUSIIKKI | Miltä kuulostaa laulukisa, jossa lauletaan vain lastenlauluja? Majaoja-säätiön järjestämä Laulun aarre -lastenlaulukilpailu on juuri tällainen.
Trump on oikeassa, maailma on litteä ja Käärijän piti voittaa – kyllä kansa tietää!
KOLUMNI | Suomi sai Ruotsilta turpiin Euroviisuissa karmealla tavalla, koska jotkut asiantuntijat esittivät tietävänsä yleisöä paremmin. ”Kyllä kansa tietää!” lausui aikoinaan jo Veikko Vennamo.